Tajemství Květu života a jeho využití

Pokud se, byť jen lehce zajímáte o jógu, jistě jste již měli možnost symbol Květu života někde zahlédnout. Květ života bývá často vyobrazován v jógových studiích, na jógových pomůckách, oblečení na jógu, na dekoracích aj. Víte, co tento posvátný symbol reprezentuje? Jeho tradice sahá do daleké historie. Můžeme ho nalézt v chrámech či synagogách. Proč se tento symbol objevuje již tisíce let v mnoha světových kulturách a jak ho můžeme my sami využívat k osobnímu růstu, se dozvíte v tomto článku. Řekneme si pět praktických tipů, jak pracovat s Květem života.

Význam Květu života

Tento prastarý symbol posvátné geometrie představuje živoucí tvůrčí sílu. Je v něm obsažen pravzor samotného života. V tomto symbolu nalézáme základní stavební kameny vesmíru, které jsou nazývány platónské pevné látky.

Květ života je tvořen devatenácti kružnicemi. Každá z těchto kružnic má svůj význam a smysl. Dohromady tvoří celek, v němž nejsou žádné nepravidelnosti. Je dokonale symetrický a přesný. Je tvořen krok za krokem od první kružnice až k samotnému celku. Prací s květem života můžeme pocítit sjednocení a nekonečnou svobodu.

Díky Květu života se rozpomínáme na sílu ve svém nitru. Ukazuje nám možnosti, které před sebou máme a které nám život nabízí. Tento symbol můžeme nalézt téměř ve všech náboženstvích starověkých civilizací. Setkat se s ním můžeme v Egyptě, Izraeli, Japonsku, Indii, Německu, Tibetu aj.

Květ života

Kružnice tvoří celek

Vše vychází ze středu, který je základem první kružnice. Tento první kruh označujeme, jako: Já jsem. Tento kruh je stěžejní pro každého z nás, protože díky němu si můžeme uvědomit svou vlastní individuální podstatu. Zároveň nás učí, že všichni jsme tvůrci svého vlastního života. Toto tvrzení může být velmi těžké přijmout, ale jakmile to uděláme, změní se naše vnímání o nás samých a i o okolním světě. Snažme se být v centru našeho bytí a zároveň v souladu s okolím.

Druhý kruh symbolizuje otevření, vztah, který zaujímáme ke světu okolo nás. Zde vstupuje polarita. Sami o sobě jsme kompletní a celiství. Pokud se však rozhodneme, můžeme navázat například partnerský vztah. A díky vědomému propojení vytvářet nové věci a vzájemně se obohacovat.

Třetí kruh představuje náš vztah k Vyššímu smyslu. Postupným tvořením jednotlivých kruhů se nám vyjevuje symbol Semena života.

Květ života

Semeno života

Symbol, který je základem Květu života, tvoří sedm kružnic. Tyto kruhy rovněž představují sedm energetických center (čaker), sedm dnů v týdnu, kdy každý reprezentuje jeden den stvoření světa.

Pokud ve svém životě máme pevně vybudovaných prvních sedm kruhů, může se začít rozvíjet naše vnitřní síla, harmonie a zdraví.

Semeno života

Jak můžeme používat Květ života?

Práce s tímto symbolem může být různá. Tento symbol lze použít všude, kde cítíme nerovnováhu, k uzdravování a k získávání nových poznatků. Nabíjí nás novou energií a na řadu lidí má i velmi uklidňující efekt.

5 tipů, jak pracovat s Květem života

 1. Očistný a energetický symbol

Květ života vyřazuje energii, která harmonizuje a zklidňuje. Byly prováděny pokusy, kdy byl symbol Květu života umísťován na láhve s vodou. Po působení symbolu vykazovala voda výrazné zlepšení kvality. Květ života bývá také často umísťován do interiéru, kde poté dochází k nárůstu energie.

 1. Energetická pomůcka

Symbol můžeme používat k práci sami na sobě, k uzdravování, zlepšení psychického stavu. Zkuste si Květ života sami nakreslit nebo se na obrázek několik minut dívejte a pozorujte, co se odehrává ve vašem těle. Můžeme si ho i přikládat na místa, která potřebují nejvíce pozornosti.

 1. Ochranný symbol

Řada lidí používá Květ života jako ochránce před negativní energií. Jako talisman nám neustále připomíná náš střed a probouzí v nás vitalitu.

 1. Květ života ve snu

Zkuste umístit Květ života pod matraci a pozorujte, jaký vliv to bude mít na váš spánek. Někteří lidé uvádějí, že díky tomuto symbolu mají intenzivnější sny, ve kterých nalézají odpovědi na svoje otázky. Může se zlepšit i kvalita spánku.

 1. Květ života v meditaci

Můžete zkusit před meditací pár minut pozorovat květ života, poté zavřít oči a prohloubit se sami do sebe. V průběhu meditace si můžete Květ života představovat. Zkuste najít svůj vlastní způsob, jak symbol v meditaci používat.

Květ života

Květ života se dá použít i v dalších aspektech života. Ať už věříme tomu, zda má Květ života, nějakou moc anebo ne, určitě všichni vnímáme určité pocity, když se na něj podíváme. Jaké emoce vyvolává ve vás? Máte s Květem života nějakou praktickou zkušenost?

Zajímá vás filozofie jógy? Přečtěte si také něco o jóga jámách a nijámách. Najdete je zde:

Namasté
Dominika

Zdroj: Květ života, Jeanne Ruland, Fontána, 2010
Zdroj obrázků: Pinterest

23 Shares
 • Jako dítě jsem moc ráda kružítkem kreslila a pastelkami vybarvovala květy života a mandaly. Základní „kytičku“ mi ukázala maminka, jen pro zajímavost, co jde s kružítkem. Dnes vím, že to byly ony, pro mne tenkrát jen zajímavé, pravidelně krásné obrázky, kterých jsem měla celý sešit. Nedávno jsem si koupila kružítko, už se těším, ale musí to přijít zevnitř.

 • >
  23 Shares
  Share23