Jak začít praktikovat karma jógu

Se slovem karma se potkáváme v současné době velmi často a nemusí se nutně jednat o jógové prostředí. Tento zákon příčiny a následku je dnes už poměrně známý. V tomto článku se dozvíte, jaký je jeho hluboký význam, ale hlavně to, jak zákon karmy funguje. Řeč bude také o tom, jak se naučit s karmou nesobecky pracovat a co to znamená žít jógu.

Karma a její význam

Karma je zákon příčiny a následku, který údajně funguje stejně účinně jako zákon gravitace. Zákon karmy je vždy jistý.  Pokud něco hodíme do vzduchu, spadne to dolů. Když zasadíme semínko vyroste strom. Přestože se jedná o indickou filozofii, podobné teze můžeme nalézt napříč všemi kulturami. K zákonu karmy mě napadá hned několik pořekadel a slovních obratů:

 • Co člověk zaseje, to také sklidí.
 • Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá.
 • Své ke svému.
 • Co dáš, to se ti vrátí.

Karma jóga

Co všechno je karma?

Podle indické filozofie jsou naše životy řízeny zákonem karmy.  Slovo karma znamená činnost nebo skutek. Karma tedy představuje:

 • každé slovo
 • pohyb
 • ale také myšlenku nebo záměr

Vše, o čem mluvíme a nad čím přemýšlíme, si přivoláváme do svého života.  Ovšem nutno podotknout, že se zákonem karmy bychom neměli zacházet prospěchářsky.  Protože i taková karma se nám potom jako boomerang do života vrátí. Svým žitím neustále zanecháváme v okolí energetickou stopu a poté získáváme, co jsme do svého okolí vyslali. Jak karmu aplikovat do svého života nás učí karma jóga.

Pokud chceš znát svoji budoucnost, pohleď na to, co činíš v této chvíli.

– tibetské přísloví

 

Karma jóga

Karma jóga

„Karma jóga je jóga činnosti nebo práce. Jejím cílem je dosáhnout harmonie a sjednocení prostřednictvím jednání. Je to jógová cesta, která je otevřená pro všechny, protože my všichni musíme pracovat a vykonávat různé činnosti, ať už fyzické nebo duševní,“ říká jógový učitel a guru Sw. Satyananda.

Bhaktijóga, Rádžajóga, Džňánajóga a Karmajóga jsou čtyři základní cesty jógy. Karma jóga nás učí konat v životě dobro, aniž bychom toužili po odměně.  Člověk je stvořen k činnosti a tvoření.

Jakým způsobem by měl jogín dle karma jógy vykonávat jednotlivé činnosti?

 • Bez očekávání ocenění a odměny.
 • Neměl by prahnout po uznání a vděku ostatních.

Činnosti, které konáme, by měly být především dobrovolné a neměli bychom lpět na výsledku. Karma jóga nás nabádá k pomoci druhým. Učí nás jednat nesobecky a bez očekávání odměny. Činnost by měla být vykonávaná pouze z dobroty srdce každého z nás.

Vše, co činíme, bychom měli vykonávat s nejlepším vědomím a nejlépe, jak v dané situaci můžeme. Neměli bychom jednat ve svůj osobní prospěch a plnit si své tužby. Na karma józe je skvělé, že jí můžeme praktikovat po celý den. Nejedná se o praxi, která by byla omezena na pouhé praktikování jógových pozic. Karma jógu můžeme cvičit kdykoliv a kdekoliv, po celý náš život. Tak docílíme toho, že budeme skutečně žít jógu. Dalo by se říct, že karma jóga nás také skvělé učí, jak žít v přítomném okamžiku.

„Karma jóga je důležitá technika pro růst a pokrok na duchovní cestě. Pomáhá přinášet mír a vyrovnanost do lidského života.“ (Sw. Satyananda)

Podstatou karma jógy je:

 • Nesobeckost
 • Odevzdanost v konání

Karma jóga nás nenabádá k nečinnosti. Naopak nás podněcuje, abychom pozvedli veškeré své činnosti na vyšší úroveň.

Karma jóga

Jak se naučit pracovat s karmou?

„Nedělej druhým to, co nechceš, aby dělali oni tobě.“

-Alexander Severus

Myslím si, že výše zmíněné tvrzení mluví za vše. Dále se snažme méně lpět na výsledku a užívat si cestu k němu. Osobně si myslím, že karma jóga je možná tou největší výzvou, se kterou se můžete potkat na své jógové cestě. Kam se hrabe stoj na hlavě, v porovnání s tím, že každý náš čin, slovo a skutek by měl být nezištný a v souladu s nejvyšším dobrem.

Vnímáte karmu ve svém životě, nebo jí nepřikládáte až tak velkou váhu?

Namasté
Dominika

 

Zdroje:
strana 2 | Karmajóga – jóga denního života (jogin.cz)
Karma_joga_final_1 (cuni.cz)

0 Shares
>
0 Shares
Share