Se slovem karma se potkáváme v současné době velmi často a nemusí se nutně jednat o jógové prostředí. Tento zákon příčiny a následku je dnes už poměrně známý. V tomto článku se dozvíte, jaký je jeho hluboký význam, ale hlavně to, jak zákon karmy funguje. Řeč bude také o tom, jak se naučit s karmou nesobecky pracovat a co to znamená žít jógu.
Karma a její význam
Karma je zákon příčiny a následku, který údajně funguje stejně účinně jako zákon gravitace. Zákon karmy je vždy jistý. Pokud něco hodíme do vzduchu, spadne to dolů. Když zasadíme semínko vyroste strom. Přestože se jedná o indickou filozofii, podobné teze můžeme nalézt napříč všemi kulturami. K zákonu karmy mě napadá hned několik pořekadel a slovních obratů:
- Co člověk zaseje, to také sklidí.
- Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá.
- Své ke svému.
- Co dáš, to se ti vrátí.
Co všechno je karma?
Podle indické filozofie jsou naše životy řízeny zákonem karmy. Slovo karma znamená činnost nebo skutek. Karma tedy představuje:
- každé slovo
- pohyb
- ale také myšlenku nebo záměr
Vše, o čem mluvíme a nad čím přemýšlíme, si přivoláváme do svého života. Ovšem nutno podotknout, že se zákonem karmy bychom neměli zacházet prospěchářsky. Protože i taková karma se nám potom jako boomerang do života vrátí. Svým žitím neustále zanecháváme v okolí energetickou stopu a poté získáváme, co jsme do svého okolí vyslali. Jak karmu aplikovat do svého života nás učí karma jóga.
Pokud chceš znát svoji budoucnost, pohleď na to, co činíš v této chvíli.
– tibetské přísloví
Karma jóga
„Karma jóga je jóga činnosti nebo práce. Jejím cílem je dosáhnout harmonie a sjednocení prostřednictvím jednání. Je to jógová cesta, která je otevřená pro všechny, protože my všichni musíme pracovat a vykonávat různé činnosti, ať už fyzické nebo duševní,“ říká jógový učitel a guru Sw. Satyananda.
Bhaktijóga, Rádžajóga, Džňánajóga a Karmajóga jsou čtyři základní cesty jógy. Karma jóga nás učí konat v životě dobro, aniž bychom toužili po odměně. Člověk je stvořen k činnosti a tvoření.
Jakým způsobem by měl jogín dle karma jógy vykonávat jednotlivé činnosti?
- Bez očekávání ocenění a odměny.
- Neměl by prahnout po uznání a vděku ostatních.
Činnosti, které konáme, by měly být především dobrovolné a neměli bychom lpět na výsledku. Karma jóga nás nabádá k pomoci druhým. Učí nás jednat nesobecky a bez očekávání odměny. Činnost by měla být vykonávaná pouze z dobroty srdce každého z nás.
Vše, co činíme, bychom měli vykonávat s nejlepším vědomím a nejlépe, jak v dané situaci můžeme. Neměli bychom jednat ve svůj osobní prospěch a plnit si své tužby. Na karma józe je skvělé, že jí můžeme praktikovat po celý den. Nejedná se o praxi, která by byla omezena na pouhé praktikování jógových pozic. Karma jógu můžeme cvičit kdykoliv a kdekoliv, po celý náš život. Tak docílíme toho, že budeme skutečně žít jógu. Dalo by se říct, že karma jóga nás také skvělé učí, jak žít v přítomném okamžiku.
„Karma jóga je důležitá technika pro růst a pokrok na duchovní cestě. Pomáhá přinášet mír a vyrovnanost do lidského života.“ (Sw. Satyananda)
Podstatou karma jógy je:
- Nesobeckost
- Odevzdanost v konání
Karma jóga nás nenabádá k nečinnosti. Naopak nás podněcuje, abychom pozvedli veškeré své činnosti na vyšší úroveň.
Jak se naučit pracovat s karmou?
„Nedělej druhým to, co nechceš, aby dělali oni tobě.“
-Alexander Severus
Myslím si, že výše zmíněné tvrzení mluví za vše. Dále se snažme méně lpět na výsledku a užívat si cestu k němu. Osobně si myslím, že karma jóga je možná tou největší výzvou, se kterou se můžete potkat na své jógové cestě. Kam se hrabe stoj na hlavě, v porovnání s tím, že každý náš čin, slovo a skutek by měl být nezištný a v souladu s nejvyšším dobrem.
Vnímáte karmu ve svém životě, nebo jí nepřikládáte až tak velkou váhu?
Namasté
Dominika
Zdroje:
strana 2 | Karmajóga – jóga denního života (jogin.cz)
Karma_joga_final_1 (cuni.cz)
Jóga je součástí mého života už několik let. Pamatuji si ten pocit, když jsem začala poprvé
praktikovat – jak jsem cítila, že je to přirozené a správné. Že to je to ono, co jsem pořád tak
hledala. Hledala jsem všude venku a díky ní jsem začala hledat uvnitř sama sebe. Jóga mě
učí. Učí mě být pokorná ve dnech, kdy všechno jde hladce, ale hlavně mě učí být vděčná ve
dnech ne tak úplně růžových. Zajímá mě nejen pro její blahodárné účinky na tělo, ale
především díky její filozofii a duchaplným myšlenkám.