Aparigraha: Nelpění na výsledku aneb cesta je cíl

Jóga jamy jsou poučky, které nás učí, jak žít šťastný a naplněný život. Díky nim budeme spokojenější nejen my, ale i naše okolí. Přečtěte si něco o jámě Aparigraha, která se zabývá vztahem k majetku a zážitkům. Zjistěte, jak jste na tom a co pro sebe můžete udělat! Máme pro vás návod na to, jak ji úspěšně dodržovat.

V dnešním článku si budeme povídat o další jógové jamě, která nás učí, jak žít jógu. V minulosti jste si mohli přečíst například o Satje, Tapasu, Ahimse, Brahmačarje nebo Santóše. Doporučuji také články o nijámách, například o Svadhjáje. Aparigraha je etické přikázání a představuje nehrabivost a nelpění. Čeho všeho se týká a jak Aparigrahu do svého života zařadit? To se dozvíte v následujícím textu.

Na čem lpíme?

Co je to Aparigraha? Jak jsem si již řekli, učí nás nebýt hrabivý a nelpět. Čeho všeho se to vlastně týká? Každý má sklony k hromadění něčeho jiného. Nejčastěji se to ale týká hromadění peněz, hmotných statků, oblečení, informací, ale i přehnané lpění na zážitcích. Často přisuzujeme těmto věcem nebo zážitkům velkou důležitost. Myslíme si, že díky nim můžeme být šťastní. Ano, možná i skutečně jsme. Jak dlouho ale toto štěstí trvá? V józe se učíme získávat pocit hluboké a trvalé spokojenosti, která není závislá na vnějších vlivech.

Aparigraha

Chvilková radost

Je pochopitelné mít radost z toho, když si něco pěkného koupíme. Největší pastí ale je, že si postupně na tyto drobné radosti díky hrabivosti zvykáme. Chceme víc a víc. Asi si dobře pamatujete, když jste si kupovali poprvé něco drahého. Jakou jste z toho měli radost? Asi velkou a trvala poměrně dlouho. Ale teď? Věci ve stejné hodnotě kupujeme znovu a znovu a už nám tolik potěšení nepřináší.

Plno lidí má tendenci hromadit oblečení a různé doplňky nebo například boty. Ruku na srdce, jsme schopní alespoň polovinu z toho unosit? Koupíme si nové tričko a to záhy skončí ve skříni, někdo z něj ani neodstřihne cedulku, ale stále si kupuje víc a víc.

Touha zalíbit se

Bohužel celou řadu věcí si vlastně ani nekupujeme protože je chceme, ale protože to svým způsobem od nás vyžaduje společnost. Přestože naše auto ještě jezdí, si pořídíme nové, protože nechceme jezdit v zastaralém. Sledujeme módní trendy, značky přichází s novinkami každý den. Vyznat se v tomhle všem je někdy hodně vyčerpávající.

Zde mě napadá jeden můj oblíbený citát, který skvěle vystihuje tento přístup:

„Příliš mnoho lidí utrácí peníze, které nevydělali za věci, které nepotřebují, aby udělali dojem na lidi, které nemají rádi.“ (Will Smith)

 

Nelpění na výsledku

Aparigraha nás také učí všímavosti přítomného okamžiku. Pokud si něco v životě hodně přejeme a něco pro to děláme, je to skvělé. Ale velmi často se upínáme k samotnému výsledku. Říkáme si, že až toho dosáhneme, budeme šťastní, naplnění, konečně v klidu.

Prostřednictvím Aparigrahy se učíme všímat si toho, co ve svém životě už máme. To bychom měli náležitě ocenit. Díky uvědomování si této skutečnosti předejdeme tomu, že pro samé toužení a lpění na něčem lepším, nedoceníme něco na své současné cestě. Cesta by měla být cíl, užívejme si už ten samotný tvořivý moment přítomného okamžiku, který nás vede k našim cílům.

Aparigraha

Jak na to?

Nejdůležitější je uvědomování přítomnosti. Pokud vaříme báječné jídlo, zkusme si více uvědomit i jeho přípravu, a tu provádět s láskou. Nezapomínejme pravidelně oceňovat lidi, které máte okolo sebe. Mě osobně funguje si pravidelně zvědomovat přítomný okamžik a často se v životě zastavovat. Uvědomovat si, v jaké fázi můj život je. Co všechno ho ovlivňuje. Kteří lidé do něj zasahují . Co mohu já sama udělat k tomu, abych byla šťastná nejen já, ale i mé okolí.

Zkuste si v následujících dnech více všímat, na čem vaše pozornost nejvíce ulpívá. Jste spíše v budoucnosti nebo v přítomnosti? Co máte největší tendenci hromadit?

Aparigraha_Cesta je cíl

Aparigraha a jóga

Asi je už jasné, jakou roli hraje Aparigraha v naší jógové praxi. Hluboké vnitřní uspokojení nám nepřineseme, když dosáhneme vysněné jógové pozice. Ano, je správné mít cíle, které nás motivují, ale neměli bychom na nich lpět. Díky procítěné jógové praxi se cítíme lépe. Tento pocit má na náš budoucí život největší vliv. Necvičme jógu jenom proto, že jsme to měli v plánu.

Jóga je vědomé napojení sama na sebe. A toho můžeme dosáhnout pouze v přítomnosti. Tady a teď. Na ničem jiném nezáleží. Na ničem jiném nelpím.

Zajímá vás filozofie jógy? Přečtěte si také o dalších jóga jámách a nijámách. Najdete je zde:

Máte problém s hromaděním věcí? Vyzkoušíte cvičit Aparigrahu? Dejte nám vědět do komentářů! A pokud vás tento článek zaujal, udělá mi radost, pokud ho budete sdílet s přáteli 🙂

Namasté
Dominika

0 Shares
>
0 Shares
Share