Sankalpa aneb jaký je tvůj záměr v józe?

Už jste někdy slyšeli o Sankalpě? A jak často jí do svého života zařazujete? Sankalpa nám může v životě hodně pomoci. Má řadu prospěšných účinků, a to nejen na naši jógovou praxi. Co přesně znamená, a hlavně jak jí používat, se dozvíte v tomto článku.

Co to je Sankalpa? 

Zjednodušeně řečeno Sankalpa znamená záměr. Ovšem jako řada sanskrtských slov má více významů a může také znamenat myšlenku, ideu, představu, přání nebo vůli. V rámci Sankalpy pracujeme s vědomou myslí a cíleně směřujeme naše myšlenky k nějakému cíli. Sankalpou může být přání, citát, slovo, modlitba. Sankalpu bychom neměli směřovat na hmotná přání.

Sankalpa a jógová praxe by měly jít ruku v ruce. Před každým praktikováním jógy bychom si měli stanovit záměr, který vložíme do nadcházející praxe. Sankalpa je poslední vědomá myšlenka, kterou zformulujeme a řekneme si ve své mysli. Další myšlenky už necháme pouze plynout a vědomě je nerozvíjíme.

Sankalpa by měla provázet každé cvičení jógy, a tudíž si jí stanovujeme poměrně často, odráží tedy náš aktuální stav a téma, které je pro nás v danou dobu důležité. Nejedná se tedy jednat o dlouhodobý cíl, spíše o aktuální záměr.

Sankalpa

Jaký si stanovit záměr?

Už jsme si řekli, co je to Sankalpa, ale otázkou zůstává, jaký si stanovit záměr? Záměr si stanovujeme my sami, takže bude mít čistě osobní charakter. Sankalpa může být v rovině emocionální, duchovní ale i fyzické. Záběr by neměl vycházet z našeho ega, a proto bychom si neměli volit záměr typu: „dnes konečně udělám provaz nebo vydržím ve stoji na hlavě alespoň 5 dechů.“

Záměrem může například být:

  • Přijímám své tělo takové, jaké je.
  • Otevírám se životu plnému zázraků a radosti.
  • Odpouštím a osvobozuji se.
  • Důvěřuji procesu života.
  • Prochází mnou klid a mír.
  • Moje tělo je uvolněné a v harmonii.
  • Uvolňuji nahromaděné emoce z mých kyčlí.

Zásady Sankalpy:

  • Záměr je jasný, stručný a má jeden význam.
  • Měl by být v přítomném čase.
  • Záměr by v nás měl vyvolávat příjemné pocity.

Sankalpa

Kdy opakovat Sankalpu?

Záměr vložíme do každé jógové praxe čili předtím, než začneme cvičit. Sankalpu si můžeme připomenout na konci cvičení, kdy už ležíme v Šavásaně a naše tělo je protažené a příjemně uvolněné. Stejně tak si můžeme zvolit záměr do každého dne a zopakovat si jej každé ráno anebo večer.

Pokud je pro vás obtížné si Sankalpu stanovit, doporučuji si vzít tužku a papír a pokusit se jí zapsat. Někdy máme hlavu plnou myšlenek. Ovšem pokusíme-li se přenést je na papír, automaticky se zpomalí. Nedokážeme psát tak rychle, jak dokážeme někdy myslet.

Můžete se sami sebe zeptat: „Co je v této chvíli mým záměrem? Co nyní mé tělo nejvíce potřebuje?“ Chvilku pište a uvidíte, že odpověď se objeví sama. Vyberte však pouze jednu věc a tu vložte do své jógové praxe.

Sankalpa

Říká se, že sílu Sanskalpy umocňuje pravidelnost. Ovšem já se domnívám, že náš záměr bude nejvíce posilovat to, když do něj vložíme skutečně šťastné a radostné emoce a budeme v jeho splnění věřit.

Pracujete se Sankalpou a jaké záměr si nejčastěji dáváte? Pojďme sdílet pocity a prožitky, které nás jógou provázejí. Mojí osobní Sankalpou v posledních dnech je: „prosím, ať prostřednictvím této jógové praxe dosáhnu klidu a uvolnění.“

Namasté
Dominika

0 Shares
>
0 Shares
Share