Jóga pro začátečníky
Velký průvodce jak začít s jógou z domova

Vítáme vás na našich stránkách. Jsme moc rádi, že jste se rozhodli začít cvičit jógu. Protože ale každé začátky bývají obtížné, připravili jsme pro vás následující text. V něm najdete všechno, co zajímá každého začátečníka. Ať už jste na to zcela sami, nebo se chystáte začít chodit do nějakého centra, je dobrý být připraven😊. 

Co to vůbec jóga je? Jóga není jen cvičení. Je to velmi komplexní systém technik zahrnující fyzické, dechové i mentální cvičení. Je to o přístupu k životu. Přístupu k sobě sama. Jóga dokáže změnit váš život. Pomůže vám naleznout rovnováhu, klid a štěstí. A abyste věděli, že to nejsou jen prázdné fráze, v následujícím textu vás o tom přesvědčíme.

V našem článku najdete odkazy na články, které vás celou problematikou provedou a zodpoví vám otázky, které se vám teď zaručeně honí hlavou.

O čem si budeme povídat?

Ke každé kapitole jsme přidali krátké povídání, abyste věděli, do čeho jdete a lépe se zorientovali😊. Seznámíme vás také s našimi výzvami, které jsou ideálním způsobem, jak se do toho pořádně obout😊! A nakonec jsme přidali shrnutí, ve kterém se na to všechno podíváme s odstupem a zhodnotíme, k čemu nám to vlastně je.

Připraveni?

1. Co je to jóga a její typy

Jóga je prastará indická praktika, která má své zakotvení v indických posvátných textech starověku. Kombinuje cvičení, meditace, dietetické předpisy a filozofii v jeden celek, který má za úkol sjednotit člověka s něčím, co ho přesahuje. Jogín si klade za cíl oprostit se od individuálního ega a stát se jedním s univerzálním bytím.

To zní velmi vznešeně, že? Nedělejte si z toho hlavu😊. Ačkoliv k nám jóga přišla z daleka, velmi rychle se u nás uchytila. Proč tomu tak je? Právě díky tomu, co dokáže. Zapomeňte na složité definice.

Jóga vám zkrátka pomůže cítit se lépe. Sami se sebou i v životě. A to celé probíhá nenásilnou cestou. V józe se nezávodí. Nelámou rekordy. Pomalu se budete posouvat krok za krokem. Naučíte se naslouchat vlastnímu tělu. A uvidíte výsledky. Myslíte si, že na to nejste stavění? Že nemáte fyzičku? Ale to vůbec nevadí! Jóga je dokonce vhodná pro nastávající maminky.

Jóga je také velmi rozmanitá. Má mnoho druhů, které můžete vyzkoušet. Mohli bychom je rozdělit na dvě velké skupiny. Jedna skupina je spíše klidnější a zaměřuje se na pomalé rozvíjení vlastních schopností a propojení se sebou sama (jin jóga, tantra jóga a další). A ta druhá skupina, no, při té s pořádně zapotíte😊. Jde v ní především o budování fyzičky (vyzkoušejte třeba bikram nebo hot jógu). Pak jsou tu ale také typy na pomezí, které kombinují obojí (např. hatha jóga).

Pokud nevíte, který typ vybrat, doporučujeme vám články Jaký styl jógy je ten můj a Jakou jógu vybrat. No a pokud se zkrátka zajímáte o to, jaké typy existují, můžete se podívat i do dalších odkazů, které jsme zde pro vás připravili a seznámit se s různými verzemi jógy.

2. Jóga v praxi

Možná si říkáte, proč vlastně s jógou začínat. Snad si nejste úplně tak jistí, zda je to to pravé pro vás. Tak právě proto jsme sepsali tuto kapitolu. V ní najdete přehled toho, co přinesla jóga dobrého do života ostatním a jak může obohatit i vás. V odkazech pod tímto textem najdete články o benefitech jógy a osobní zpovědi našich redaktorek, kterým cvičení změnilo život.

Jóga je stará jako civilizace sama. Lidé ji praktikují již přes 7000 let. To je hodně, že? Zdá se, že to opravdu funguje. Ačkoliv pochází z Indie, stále víc lidí ze západu v ní nachází přesně to, co jim v našem stylu života chybí.

Sebevědomí a vztah k sobě sama

Zatímco naše kultura nadřazuje tělo nad duši, jóga akcentuje propojení obou. Pomáhá nalézt ztracenou jistotu, klid a vylepšit vztah k sobě sama i vašemu okolí. Podívejte se na to, jak vám jóga pomůže v tom, abyste se měli rádi. Protože vy si to zasloužíte😊.

Víte, nedávno mi došlo, že spoustě problémům v životě by se dalo předejít, kdyby měl člověk nějaké zdravé sebevědomí a respektoval sám sebe. Právě jóga mi tohle odhalila a pomohla mi. S každým cvičením se budete poznávat a radovat se ze svých pokroků. Navíc opravdu dělá něco s naším tělem a psychikou. Podívejte se na 4 způsoby, jak jóga pomáhá vybudovat zdravé sebevědomí. Tam najdete všechny odpovědi.

Zdraví a imunita

Jóga vám posílí zdraví, a to je vědecky prokázáno. Nastartuje metabolismus, rozhýbe klouby, vylepší flexibilitu a spoustu dalších věcí. Zbaví vás bolestí zad i kloubů. Umí nastartovat a posílit imunitu. Ta je teď velkým tématem, že? To je ale podle mě chyba. Imunitu bychom si měli opečovávat neustále, nejen kvůli koronaviru.

No a právě s jógou toho snadno docílíte. Podívejte se, jak to celé funguje. Všechno je hezky popsáno v textu Jak nám jóga pomůže zvýšit imunitní systém. Uvidíte, že všechno je velmi těsně provázáno a pokud budete dělat ty správné cviky, výsledky na sebe nenechají dlouho čekat. Některé cviky jsou dokonce namířené proti konkrétním nemocem. Fungují jako lék i prevence.

Odbourání všeho negativního

Jóga vás zbaví spousty zlozvyků. Nevěříte? Je to docela jednoduché. Za prvé začnete cvičit – budete budovat disciplínu a měnit návyky. Už to samo o sobě je velký krok. A za druhé, jelikož má vliv na naši psychiku, uvidíte, že se pro vás změní spousta věcí. Jak vnímáte, prožíváte, co vám vadí a nevadí. Nějaký stres na vás bude krátký. A co teprve hádky. Malichernosti vás přestanou rozčilovat.

Lidé v józe hledají uvolnění, ale také posílení. O sebejistotě jsme si již říkali. Jóga ale dokáže pomoci i těm z vás, které trápí úzkosti a nepříjemné pocity. Můžete se o ni opřít během těžkého životního období. Najdete v ní ztracený klid i sílu. Nejlepší na tom je, že zjistíte, že to celé vlastně vychází z vás samotných. Tak moc silní jste😊.

Vylepšení sexuálního života

Věřte tomu nebo ne, i v tomhle jóga pomáhá. Budete totiž rozvíjet sebevědomí a vztah sami k sobě. Objevíte energii, o které jste doposud nevěděli. Navíc zpevníte tělo a vylepšíte flexibilitu. Budete krásní nejen uvnitř, ale i navenek.

Hubnutí

Nadváhy se těžko zbavuje. Většinou je to od diety k dietě a bez nějakého většího efektu. Zklamání střída frustraci, a nakonec to celé vzdáme. Co kdybychom vám ale řekli, že díky józe se můžete kil navíc zbavit. Docela jednoduše. Stačí jen začít. Přečtěte si 10 důvodů, proč začít s jógou, pokud máte nadváhu a zjistěte, jak na to.

Jóga opravdu funguje

Už nám věříte? Jóga odstartuje změny ve vašem těle a duši velmi rychle. Funguje to následovně. Ač budete dělat pokroky pomalu a bude se vám zdát, že se nikam neposouváte, opak je pravdou. V józe se totiž nejede na výkon, ale na účinek. Doporučuji vám tento článek o 5 věcech, kterých si všimnete již za tři týdny cvičení. Hned první bod stojí za to😊!

Do našeho seznamu jsme přidali také několik článků našich redaktorek, kde se svěřují, jak jim cvičení změnilo život. Podívejte se a přesvědčte se sami. Berte to jako povzbuzení a motivaci. I vy se můžete cítit tak skvěle. Stačí jen chtít. A my vás už provedeme vším ostatním.

3. Jak začít cvičit jógu

V této kapitole najdete tipy a triky, které vám pomohou začít s jógou. Nevíte, jak udělat ten první správný krok? Nevadí😊. Od toho jsme tu my. Podívejte se na články našich redaktorů, ti už vám poradí. Přidali jsme také odkazy na základní cviky, které vás budou bavit!

Jste přesvědčení a chcete začít. Ale nevíte, jak na to? Pak doporučujeme projít jeden po druhém tyto odkazy. Hned v prvním z nich najdete odpovědi na otázky, které zajímají většinu začátečníků. Jak vůbec k józe přistupovat a na co se připravit – vše se v něm dozvíte.

Pokud budete chodit na lekce, budete to mít o trochu snadnější. Vším vás totiž provede instruktor. I taková první lekce ale může být velkým otazníkem. Na co se připravit a co vůbec očekávat? I na to v našich článcích najdete odpovědi.

Tak, už jste připraveni začít? Pevně věřím, že ano! Ale pozor, ještě nám chybí pár záležitosti, které je potřeba si před cvičením promyslet. V následující kapitole se budeme zabývat tím, co bychom si měli na cvičení připravit.

V případě, že zvolíte cvičení z domova, je důležité se dobře připravit a následovat rady našich instruktorů a instruktorek. Ti pro vás sepsali nejen články, ale připojili také videa, které vás provedou naprostými základy. Poradí vám, jak si cvičení zorganizovat a jaký čas během dne je na to nejlepší.

Jak se naučit správně dýchat

Velmi důležitý je především tzv. jógový dech. Uvidíte, že na něm není nic těžkého. Je však nutné, abyste se ho naučili ovládat správně. Pokud to odbudete, bude vás to brzdit v dalším pokroku. Dýchání je zkrátka důležité. A nejen během cvičení či meditací, ale i v každodenním životě, kdy nám může hluboký dech pomoci zvládat vypjaté situace či nervozitu. Však sami poznáte, jakou sílu dech může mít😊.

Pozice pro začátečníky

Nakonec jsme připojili také pár odkazů, kde najdete jednoduché pozice, kterými můžete začít. Všechny jsou hezky popsané a zdokumentované fotografiemi. Nebojte se, že by vám nešly. Nezapomeňte dodržovat přesný postup a nepřepínejte se! Není to závod😊.

4. Co budete potřebovat

Výbava na jógu. Opravdu budu potřebovat něco extra? Nebo stačí jen obyčejné tepláky, triko a tím to končí? Jak sami uvidíte, jde především o váš komfort. Abyste se dobře cítili a aby se vám lépe cvičilo. Zatímco některé vybavení je naprosto nutné, některé možná ani potřebovat nebudete. Pro vaši orientaci jsme připravili následující články, které vás tématikou provedou.

Do podložek na jógu se vám vyplatí investovat. Jak ale zjistíte, která je ta správná? Existuje spousta materiálů a provedení, mezi kterými můžete vybírat. Člověku z toho jde hlava kolem. Především, pokud se v tom nevyzná. Náš článek vás vším provede. Sepsali jsme ho právě proto, abyste si koupili tu správnou podložku pro vás a za měsíc nelitovali, že s ní vlastně nejste spokojení.

Článek o pomůckách byste rozhodně neměli přeskočit. Vsadím se, že tam najdete věci, o kterých jste doposud ani nevěděli. Přitom vám cvičení skvěle usnadní, především v začátcích! Například na bolstery já nedám dopustit. Co že to je? To se dozvíte 😊. Ocení je především ti z vás, kteří nejsou příliš flexibilní.

A jak je to s oblečením? I o tom by se daly napsat slohy. My jsme to ale shrnuli do krátkého článku – Oblečení navržené pro milovníky jógy. Najdete v něm inspiraci, co na sebe. Důležité je, abyste se v oblečení cítili komfortně a nijak vás neomezovalo. Zatímco někomu se dobře cvičí v legínách, někdo preferuje volnější oděv. Podívejte se, jaké všemožné varianty se na jógu hodí.

Přidali jsme také článek o ponožkách. Ač mě to hrozně udivovalo, jóga se většinou cvičí v nich😊. Proč? No, nebudu prozrazovat. Vše se dozvíte v našem článku. Nebojte se, nebudete klouzat. Právě proto máme podložku!

5. Na co si dát během cvičení pozor

Jóga je fyzická aktivita jako každá jiná. V něčem možná méně náročnější, po jiných stránkách zase obtížnější. Má nároky na vaši flexibilitu. Ale také výdrž a osobní odhodlání. Níže najdete odkaz na 4 články o nejdůležitějších zásadách, na který by žádný jogín neměl zapomenout. Ani jogín začátečník😊.

Jóga není pouze o pozicích. Časem sami přijdete na to, že je v tom mnohem víc. Je to životní cesta. A abychom v ní mohli úspěšně pokračovat, je dobré pomoci si i jinými mechanismy. Tak například strava. Nebojte se, nemusíte se stát vegetariány. Nebo dodržovat nějaké přísné předpisy.

Přesto je to téma, které bychom neměli vynechat. Podívejte se na to, jak byste se před a po cvičení měli stravovat. Pokud to dodržíte, o to víc si cvičení užijete a zesílíte pozitivní pocity, které budou následovat.

6. Naše jóga výzvy

Na našem serveru najdete hned několik jóga výzev, které vám pomohou začít. Najdete je tady. O co vlastně jde? Náš tým si pro vás připravil série, které trvají 2 až 3 týdny. To závisí na tom, kterou z nich si vyberete. Každá se do hloubky věnuje určité tématice.

 Co vás v nich čeká?

  • uvedení do problematiky
  • instruktážní videa
  • návody, rady & recepty

Aktuálně jich u nás najdete 4. Neustále ale pracujeme na nových, a tak pravidelně přibývají další. Děláme vše pro to, abyste se s námi nenudili, cvičení vás bavilo a objevovali jste stále nové věci. Protože i nás baví prozkoumávat a zkoušet doposud neobjevené😊. Pojďme se teď podívat na to, o co v jednotlivých výzvách jde.

21 denní jóga výzva pro rok 2021

Během 3 týdnů si s našimi lektorkami vyzkoušíte rovnou 3 styly jógy – hatha, power a jin. Jak to celé funguje? Každý den ráno vám přijde email s krátkým videem, kde najdete nové pozice a tipy. Instruktorky vám vše hezky předvedou a upozorní vás, na co je potřeba si dávat pozor a jak cviky rozhodně nedělat.

Tato výzva vás seznámí s různými typy jógy. Pomůže vám začít s cvičením. Hezky se odreagujete a odpočinete si. Posílíte a protáhnete tělo. A to kdykoliv, kdy se vám to bude hodit. A z pohodlí vašeho domova. Pokud vám nevyjde cvičit každý den, vůbec nic se neděje. K videím totiž získáte neomezený přístup i po skončení výzvy. Můžete si je pustit znovu i poté, co 3 týdny cvičení skončí.

Nemusíte se obávat, že vám cvičení nepůjde, nebo že to naopak bude příliš jednoduché. Instruktorky totiž ukážou cvik hned v několika variantách. Vy si tak budete moct vybrat přesně tu, která vám sedne.

Ke každému dni jsou připravené doprovodné texty, ve kterých se dozvíte nejen něco víc o cvicích. Najdete v nich také zajímavá povídání, podněty k zamyšlení a další tipy, které využijete i mimo jógovou podložku😊.

20 denní jóga výzva

Tato výzva se zaměřuje na cvičení a zdravý životní styl. Během ní si vyzkoušíte dva různé styly jógy. Zaměříte se na protažení, vylepšení flexibility a naučíte se relaxovat. Těšte se ale také na to, že si dáte pořádně do těla. Lektorky totiž vybrali i takové pozice, po kterých se zpevníte a vylepšíte si fyzičku.

Každé ráno vám přijde email s videem. K těm budete mít přístup i po skončení výzvy a můžete si je přehrát, kdykoliv budete chtít. Součástí jsou samozřejmě doplňující články, ve kterých si můžete přečíst něco víc o programu daného dne a tématech, která k němu patří.

Doporučujeme ji především těm z vás, kteří by rádi najeli také na zdravou stravu, ale moc toho o ní neví. Lektorky vám dají super průpravu a po skončení výzvy budete už bez problémů vědět, jak na to.

21 denní smoothie výzva

Během této výzvy vás čeká 3týdenní program zaměřený na zdravé koktejly. Zapomeňte na umělé doplňky stravy a všelijaké prášky. S námi zjistíte, jak posílit imunitu a získat energii docela přirozenou cestou. A příjemnou😊. Smoothie se ne nadarmo staly velkým hitem.

Seznámíte se s 21 recepty z dostupných surovin. Nebojte, rozhodně nebudete muset ke 12 měsíčkům. Všechno bez problémů nakoupíte v nejbližším supermarketu. Každé ráno vám na email přijde recept na jedno smoothie. A po skončení výzvy získáte náš ebook, kde najdete všechny recepty hezky na jednom místě.

28 denní detox výzva

Získejte jídelníček na celý měsíc, který je nabitý zdravými dobrotami a skvělými chutěmi. Pojďme se společně očistit od nezdravého a těžkého jídla. Nebojte, detox neznamená automaticky dietu! Nemusíte u toho hladovět. Je jen na vás, jak si vše nastavíte. Nám půjde o to vám ukázat, jak jíst zdravě a odlehčeně, abyste se i vy cítili super😊.

Každý den vám na email pošleme jídelníček, který bude obsahovat snídani, oběd, večeři a tipy na něco dobrého na zapití. A až výzva skončí, pošleme vám za odměnu náš ebook, kde všechny recepty najdete. Pojďte s námi vařit z kvalitních a dostupných surovin jídla, která vám i vašim blízkým udělají radost!

Shrnutí

Jak jste poznali, jóga toho má hodně co nabídnout. Je jedno, zda zvolíte styl zaměřený spíše na fyzičku, nebo se vydáte prozkoumávat vlastní nitro. S jógou v sobě odhalíte dosud nepoznané pocity a probudíte spící energii. Posílíte sebevědomí. Budete se cítit lépe – sami se sebou, v životě i mezi ostatními lidmi. Naučíte se respektu k sobě i okolí. Nebo si zkrátka vynahradíte půl hodinku jen pro sebe, kterou strávíte v klidu a nikdo vás nebude rušit.

Jóga má spoustu benefitů na naše tělo i duši. Funguje jako prevence i jako lék. A přitom k tomu téměř nic nepotřebujete. Stačí vám jen minimální vybavení. Hodí se pro každého – děti, maminky, ženy ve zralém věku i aktivní babičky, které si rády zacvičí.

Dejte si pouze pozor na to, abyste se nepřepínali a necvičili „na sílu“. Je dobré se překonávat, ale ne se strhat. Naši instruktoři vás budou cvičením provádět a vysvětlí vám, jak na to. Nejdůležitější je, užívat si to. Vychutnávat. A uvidíte, jak vás to bude bavit😊.

Pevně věříme, že se vám bude jóga s námi líbit. Na našich stránkách najdete spoustu výzev, článků, ebooků a instruktážních videí, podle kterých se vám bude cvičit jedna radost. Držíme vám palce! A pokud byste se nás chtěli na cokoliv zeptat, zanechte nám komentář nebo nás kontaktujte přes email. Budeme rádi za každou připomínku.

Naše výzvy

Začněte se změnou dnes. Přihlaste se do některé z našich jogínských výzev. Vyzkoušejte 21 denní jóga výzvu nebo 28 denní detox výzvu. Zarezervujte si dnes místo v naší výzvě a začnete s ní od dalšího rána, kdy vám přijde do e-mailu.

Encyklopedie JÓGA  ásan/pozic

Hledáte, jak se konkrétní ásany praktikují? Připravili jsme pro vás návody na většinu z nich a neustále přidáváme nové. Mrkněte se nyní do sekce webu "Encyklopedie ásan", ve které vás naučíme cvičit jógu správně a bezpečně k vašemu tělu.

e-booky

Je libo například jogínskou kuchařku? Bo vás bolí záda a chcete se naučit ásany, které vám od bolesti pomůžou? Mrkněte se na naši sbírků jogínských e-booků, která neustále roste a kupte si vašeho favorita.

>
2K Shares
Share2K