Jógou proti stresu

Stres, tlak na výkon a nemožnost projevit své emoce má velký vliv na naši psychiku. Možná právě proto zažívá jóga za poslední desetiletí takový boom. Jak mohou jógové ásany a dech zmírnit projevy stresu? Představíme si  5 jógových ásan, které mají příznivý vliv na náš nervový systém.

O stresu obecně

Nutno podotknout, že stres nemusí být vždy špatný. Sympatický nervový systém, který ve stresovém období převládá, nabudí tělo. Velké množství krve se dostává do svalů, mozku a srdce a tělo podává maximální výkon. Ovšem zároveň s tím dochází k útlumu parasympatického nervového systému, díky němuž se prokrvují vnitřní orgány a má na starost funkci imunitního systému.

Stres může být pro naše tělo prospěšný, využíváme-li ho efektivně: sport, otužování, jednorázové úkoly… Problém ovšem nastává ve chvíli, kdy na nás stres působí dlouhodobě a my tak trávíme většinu svých dní, ba dokonce týdnů či roků.

Jak mi jóga může pomoci?

Praktikování jógy má na nás velmi uklidňující účinek. Pokud se nacházíme ve velkém stresu nejsnadněji dosáhneme uvolnění přes dechové techniky, a hlavně pravidelností. Jóga je úžasnou prevencí proti stresu, ale i ve stresových situacích může hodně pomoci, chce to ovšem vytrvat.

Prostřednictvím Pataňdžaliho jógasúter se učíme disciplíně neboli Tapas. Pokud zařadíme jógu či jiné zdraví prospěšné rituály může se jednat o velmi stabilní kotvy, které nás příjemně uklidní.

Dalším a neméně důležitým aspektem jógy je, že nás nabádá k pozorování vlastního těla a vlastních pocitů. Díky józe můžeme procitnout a uvědomit, jak se vlastně cítíme a jak je na tom náš nervový systém. Není cílem své emoce potlačovat, nýbrž jim dát volný průchod.

Jógou proti stresu

První pomoc

Co tedy dělat uvědomíme-li si, že jsme ve stresu? Nejrychlejší způsob, jak se uklidnit je zaměřit svou pozornost na dech. Nemusí se jednat o žádné dechové techniky. Stačí pokud svou pozornost zaměříme na špičku nosu. Hluboký nádech a hluboký výdech. Táto zdánlivá banalita dokáže zázraky. Náš mozek se okysličuje, a to má vliv na celou nervovou soustavu.

Jakou roli hrají v eliminaci stresu jógové pozice? Stres bývá velmi často spojen se svalovou tenzí a následným stažením. To znamená, že  nemusí docházet k úplnému prokrvení orgánů. Jógové pozice naše tělo protahují a uvolňují. V józe bychom neměli jet na výkon. Je naprosto v pořádku zařadit pouze jemnější jógovou praxi a dopřát svému tělu dostatečně dlouhý odpočinek v Šavásaně (pozici mrtvoly).

Pozice dítěte

Tato uzemňující pozice má na naše tělo velmi uklidňující efekt. Můžete ji zařadit kdykoliv během dne, pokud se cítíte, že je toho na vás prostě moc. V této pozici dále masírujeme orgány v břiše a stimulujeme zažívání.

Posadíme se na paty. Nádech a s výdechem se předkláníme k nohám. Až čelo položíme na podložku (případně na deku či bolster). Paže můžeme mít podél těla nebo natažené před sebou a uvolňovat tak i oblast ramen.

Balasana

Hluboký předklon

Pozice Uttanasana zklidňuje nervovou soustavu a zmírňuje nadbytečné horko. Protahujeme zadní stranu nohou a uvolňuje oblast zad.

Z pozice hory s výdechem přecházíme obratel po obratli do předklonu a uvolníme. Můžeme se chytit za předloktí nebo se chytit za zadní stranu lýtek a aktivně se přitahovat.

Hluboký předklon

Svíčka

Všechny obrácené pozice pozitivně stimulují nervový systém a stejně je tomu tak i u pozice Sarvangásana. Otevírá ramena, zlepšuje oběh a je vhodná při mírných projevech deprese.

Ležíme na zádech, pokrčíme kolena a začneme vynášet pánev. Snažíme se pohyb provádět co nejvíce plynule. Až dostaneme pánev nad ramena, opřeme dlaně o bedra a propneme nohy.

Svíčka

Stoj na hlavě

Další obrácenou pozicí, která ulevuje od stresu, je pozice stoje na hlavě. Jedná se o náročnějším ásanu. V období stresu bychom s ní neměli začínat. Je vhodné jí zařadit pokud se v ní cítíme sebejistě a bezpečně. Jak na ní, si můžete přečíst zde.

Díky obrácené gravitaci má pozice příznivý vliv na náš krevní oběh a lymfatický systém. Posiluje paže a ramena. Ulevuje od stresu a deprese. Pozitivně působí na náš mozek, zlepšuje paměť a smyslové vnímání.

Stoj na hlavě

Pozice mrtvoly

Šavásana přináší tělu hluboký odpočinek. Zároveň nás učí odevzdat vše, co nás tíží. Lehneme si na záda. Mírně podsadíme pánev. Dlaně směřují vzhůru. Lopatky jsou v jedné linii a máme uvolněná ramena.

Namasté
Dominika

Zdroje:
Jóga proti úzkosti a strachu, Zuzana Klingrová, Cpress
Jóga podle čaker, Anodea Judith, Alferia

0 Shares
>
0 Shares
Share