Důvěřujme proudu života. Išvarpranidhána nás naučí, jak na to

V tomto článku se budeme věnovat poslední nijámě Patandžaliho jógasúter.  Oproti ostatním jámám a nijámám se může Išvarpranidhána nejprve zdát složitou, ale opak je pravdou. Tato nijáma je naší přirozeností. Je zapotřebí se na ní rozpomenout a poté jí aplikovat do svého života. Budeme si povídat, jak Išvarpranidhánu do svého života zařadit a hlavně, jak její přítomnost začít skutečně pociťovat.

Já věřím

Asi není žádným překvapením, že jogínská tradice věří v nějaký vyšší princip. Můžete to nazývat, jak je vám to nejpříjemnější. Je jedno, jestli mluvíme o Bohu, Jednotě, Vesmíru či to nepojmenováváme a pouze věříme, že něco vyššího existuje.

Išvarpranidhána nás učí hluboké víře a odevzdání. Mluví o určité odevzdanosti a důvěře v proces života. Jógasútry konkrétně praví „Díky odevzdanosti Bohu nastane dokonalost, samádhi.“ (samádhi neboli osvícení)

V jedné mojí oblíbené knize (Jóga v denním životě, Paramahansa svámí Mahéšvaránanda) se vyjadřují o důvěře a hledání takto: „Hledáme Boha a ptáme se: Kde je? Proč ho nemůžeme spatřit?… Nemůžeme ho spatřit, protože není tam, kde jej hledáme. Je v nás, ale my ho hledáme venku.“

Išvarpranidhána

Odevzdat se

Nemusíme nutně toužit po osvícení. Můžeme ale tuto nijámu začít používat tak, aby nám ulehčila každodenní život. Pokud nás trápí nějaké negativní myšlenky, problémy, dlouho se něčím zaobíráme a nevíme, jak ze situace ven, je to pro náš psychický stav vyčerpávající. Jednotlivé jógové pozice uvolní naše tělo, ale jak uvolnit svou mysl? Právě zde můžeme začít praktikovat Išvarpranidhánu a odevzdat své trápení. Požádejme o vyřešení tím nejlepším možným způsobem pro sebe a pro ostatní a pusťme to. V momentě, kdy přestaneme na něčem lpět, se řada věcí vyřeší sama a hlavně se nám neskutečně uleví.

Išvarpranidhána praví, že na nic nejsme sami a že se můžeme vždy na někoho spolehnout. To může být v určitých momentech velmi úlevné.

Išvarpranidhána

Já a ty jsme jedno

Toto tvrzení může pro někoho znít jako klišé, ale jóga nás učí přesně toto. Učí nás, že vše je se sebou navzájem spojené a že jsme všichni ve své podstatě stejní. Občas je těžké si to uvědomit a vcítit se do druhých, zvlášť pokud nám někdo ublíží, ale pokud si to uvědomíme, můžeme ostatní lépe pochopit. Nemusíme nutně chápat, proč se někteří lidé chovají tak, jak se chovají.

Jak se říká, dokud jsme neušli kus cesty v něčích botách, nemůžeme člověku plně porozumět. Můžeme si ale uvědomit, že každý je ve svém nitru stejný a všichni touží po lásce. Jedno máme všichni společné a tím je tento život. Odevzdáme-li se proudu života a necháme vše plynout, možná v průběhu času pochopíme více ostatní a tím i sami sebe.

Išvarpranidhána

Jak zařadit Išvarpranidhánu do svého života?

Osobně si myslím, že Išvarpranidhánu  zařadíme nejlépe tak, že nad ní začneme přemýšlet. Pokud žijeme pomalým způsobem života, máme možnost si všímat, jak často nám vyšší princip do života zasahuje. Pozorujme i malé drobnosti, které nám ulehčují naše každodenní fungování. Pokud se zaměřujeme na špatné, budeme si toho špatného více všímat. Zaměříme-li se na dobré, přitáhneme toho do svého života ještě mnohem více.

Patanžaliho jógasutry praví, že koncentrací na světlo se mysl stává šťastnou, jistou a bezstarostnou.

Išvarpranidhánu si můžeme začít uvědomovat v drobnostech každodenního života. Můžeme její přítomnost pociťovat také v meditaci. Doporučuje se meditovat s předem zvoleným symbolem (konkrétní božství, čakry, symbol). Tím se snáze uklidní naše roztěkaná mysl, než když meditujeme bez zvoleného záměru. Přítomnost vyššího záměru si můžeme uvědomovat i tím, že se zamyslíme, kam a jakým způsobem se formovala vaše minulost a jak nám sled „nečekaných“ událostí formoval dosavadní život.

YouTube video

Podívejte se na další jóga jámy a nijámy:

Zajímá vás víc z filozofie jógy? Přihlaste se k odběru newsletteru! Díky tomu už vám nic neuteče. 🙂

Namasté
Dominika

Zdroje:

Moje poselství, Jóga v denním životě, Paramahansa svámí Mahéšvaránanda
Patanžaliho Jógasútry, První díl: Samádhi-Páda

0 Shares
>
0 Shares
Share