Asi každý z nás touží žít spokojený život. Jenže co pro vás znamená spokojený život? V čem spočívá? Co vytváří spokojenost v jednom, nemusí uspokojovat druhého.
Zamysleme se na chvíli. Za čím se vlastně tak ženeme?
- Za lepší prací?
- Za vysněným vztahem?
- Toužíme po uznání druhých?
- Chceme být lepší, zdravější, krásnější?
Proč po tom všem toužíme?
Protože, si myslíme, že až toho dosáhneme tak budeme spokojení. Celý život se odehrává v tomto koloběhu. A když toho dosáhneme, máme z toho radost? Jak dlouho? Tento neustále se opakující proces můžeme zastavit. Nejprve se musíme zastavit my a přečíst si pár slov o tom, co je to Santóša.
Santóša je druhou Nijamou, která nás učí žít podle filozofie jógy dle Pataňdžaliho systému.
Co to vlastně znamená Santóša?
Santóša je umění být v současné situaci spokojený. Být spokojený v přítomném momentě, který nyní prožíváme. Být spokojený se vším, co nám přichází do života. Projevovat spokojenost za věci, zážitky a lidi, které už v něm máme. Nelpět na tom, co nám do života teprve přijde.
Být naplno spokojený se svou prací a ne se těšit až za ní dostaneme zaplaceno. Být spokojený se svým tělem a ne mít lásku k němu podmíněnou shozenými kilogramy či až se dostaneme do vysněné jógové pozice. Buďme spokojení se svým zdravotním stavem, současnou životní situací.
Jenom to vede k vnitřní spokojenosti. Té, kterou chceme tak moc cítit. Protože, když jí necítíme a necháme své tužby uspokojovat jenom na základě okolních vlivů či chování jiných lidí, budeme se cítit prázdní. Naše srdce se naplní a budeme mít radost, ale za pár dní budeme opět cítit tu prázdnotu ve svém srdci. Ten pocit, že nám něco chybí a my vlastně nevíme co.
A tady nastává ta skvělá příležitost. Tento pocit můžeme rozpoznat a začít pracovat na Santóše. Užívejme krás „obyčejného“ života. Užívejme si těch prostých okamžiků a nechme náš život, aby se stal neobyčejným.
Zkusme se na svět podívat opět očima toho dítěte, které je v nás. Pamatujete, jak nám svět připadal skvělý a fascinující?
Jak na to?
Nejprve je důležité přijmout naši současnou situaci. Náš život takový, jaký skutečně je.
Snažte se si během dne zvědomovat jednotlivé činnosti. Můžeme cítit spokojenost, když připravujeme jídlo, dáváme si koupel, jdeme na procházku sami se sebou i při čtení těchto slov.
Pracovat na vnitřní spokojenosti nám pomáhá i metoda mindfulness. Na naší cestě nám pomáhá celá řada dýchacích technik, které nás učí, jak být v přítomném okamžiku. Avšak nejdůležitější je rozhodnutí, že něco chceme změnit a najít dostatek motivace a udržet si ji. Vnitřní spokojenost za to stojí, nemám pravdu?
Takže jak se teď cítíte? 🙂
Jóga je součástí mého života už několik let. Pamatuji si ten pocit, když jsem začala poprvé
praktikovat – jak jsem cítila, že je to přirozené a správné. Že to je to ono, co jsem pořád tak
hledala. Hledala jsem všude venku a díky ní jsem začala hledat uvnitř sama sebe. Jóga mě
učí. Učí mě být pokorná ve dnech, kdy všechno jde hladce, ale hlavně mě učí být vděčná ve
dnech ne tak úplně růžových. Zajímá mě nejen pro její blahodárné účinky na tělo, ale
především díky její filozofii a duchaplným myšlenkám.