Tapas: umění vůle a sebekázně

Jóga nás učí naslouchat svému tělu. Nejen v ásanách bychom na sebe měli být hodní. V dnešním článku budeme mluvit o dalším doporučení dle jógové tradice. Tato Nijama v překladu znamená sebekázeň, odříkání, sebeovládání a nastavuje určitý režim naší jógové cestě. Řeč bude o Tapas. Dnešní článek bude oproti předchozím článkům o trochu jiný. Pokud to s jógou myslíme vážně a nechceme pouze fotit krásné ásany na sociální sítě, bude nám tato Nijama velkým přínosem. Chceme skutečně žít jógu? Ano? Tak pro to musíme něco udělat. I ve dnech, kdy se nám vážně nechce.

Praxe, praxe a zase praxe

Tapas představuje určitou přísnost. Pro někoho může být překvapením, že původní jóga vychází z takovéhoto doporučení. Většinou se v rámci jógy setkáváme s pozitivním a uvolněným přístupem.

Právě takový přístup bychom měli vnést i do Tapas. Nemůžeme čekat, že po jedné hodině jógy týdně budeme jogíny. Jógu bychom měli cvičit každý den. Jóga nás učí, její praxe se proměňuje a díky ní začínáme lépe rozumět nejen svému tělu, ale i sami sobě. Těchto účinků dosáhneme nepravidelnou jógovou praxí, za velmi velmi dlouho.

Duchovní škola rezonance definuje Tapas následovně: „Tapas tedy označuje úmyslné, vědomé a horlivé úsilí vyvíjené na všech úrovních bytosti a za všech okolností k realizaci nějakého duchovního cíle.

Tapas

Jóga je cesta

Představte si, že máte během týdne urazit dlouhou cestu. Jak si čas rozložíte? Budete jeden den odpočívat a druhý den půjdete? Necháte vše na jeden den a pak se poženete rychle ke svému cíli? Nebo ujdete každý kousek alespoň něco, a tak se budete postupně a v klidu přibližovat ke svému stanovenému cíli? Asi víte, která varianta je nejefektivnější. 🙂

Poslední přístup nejen v józe, ale i v dosahování jakýchkoliv cílů, vyžaduje notnou dávku sebe-disciplíny.

Udělejme sami pro sebe a pro své budoucí vize něco každý den, i když se nám nechce. Sama dobře znám ten pocit, kdy sama sobě vysvětluji, že dneska cvičit jógu nemusím. Cvičila jsem jí přece včera a zítra budu zase. Neříkám, že se mi podaří vždy sama sebe přesvědčit, ale pokaždé když se to udělám a alespoň na 15 minut si zacvičím, mám hned lepší pocit. Nejen z protaženého těla, ale hlavně z toho, že jsem překonala sama sebe a překonala svou lenost.

Tapas

Dny odpočinku

Přestože Tapas je v jógové praxi důležitý, stejně tak jsou důležité i dny odpočinku. Někdy může být umění rozpoznat, kdy naše tělo touží po kýženém odpočinku a kdy se ozývá lenost. Pokud celý den sedíme u počítače a potom po 8 hodinách cítíme, že si už vážně potřebujeme odpočinout, je fyzický pohyb tou správnou volbou. Náš život by měl být co nejvíce v rovnováze.

Doporučuji ale zařadit každý den alespoň 15 minut krátkého protažení a uvidíte, jak se budete cítit.

Kdy jógu necvičit?

Každý z nás je originál a každému vyhovuje něco jiného. Měli bychom se náročné jógové praxi vyhnout v průběhu nemoci, pro některé ženy je nepříjemná jóga v období menstruace a v Ashtanga józe například nepraktikujeme v období úplňku a novoluní.

V tomto období se můžeme věnovat meditaci, relaxaci či jogínským očistným technikám.

Tapas není jen o nás

Už nějakým způsobem víme, co bychom měli ve svém životě dělat a jaké zvyky a chování bychom měli pěstovat. Jaké vlastnosti sám u sebe podporovat a které nikoliv. Pokud ze svého života eliminujeme škodlivé skutky a činy, neulevíme jen sami sobě, ale také okolí. Sebekázní našeho chování a pravidelným zpravováním emocí, ulevíme lidem okolo sebe, které nebudeme stále dokola zahlcovat našimi stížnostmi. Vynecháním některých špatných návyků a umírněnějším způsobem chování ulevíme také planetě Zemi.

Tapas

Komfortní zóna

V dnešní společnosti jsme si tak zvykli na pohodlí, že ho jen velmi neradi opouštíme. To bývá překážkou nejen v naší jógové praxi. Není pohodlné vstávat brzy ráno a cvičit jógu, stejně tak není pohodlné opět rozbalit podložku, když nás ještě bolí svaly ze včerejší praxe. Jenže pokud to s jógou myslíme skutečně vážně, bez sebekázně to prostě nepůjde. Naučíme-li se jí v rámci jógové praxe, bude nám přínosem i v ostatních aspektech života. Přečtěte si také něco o jóga jámách. Najdete je zde:

Skvělým pomocníkem v překonávání svých hranic je nám právě Tapas, který představuje neochvějnou víru, sebe-zanícení a vnitřní touhu dosáhnout stanovených cílů, ke kterým se díky Tapasu dostáváme každý den blíž a blíž.

Namasté
Dominika

Zdroj: https:https://www.jogin.cz/slovnik/tapas/

0 Shares
>
0 Shares
Share