Satja: umění žít v pravdě

Dostáváme se k dalšímu doporučení, jak do svého života skutečně zařadit jógu. V minulosti již vyšly články spadající do kategorie jógových jam a nijam. Bavili jsem se o Ahimse (nenásilí) a Santóše (vnitřní spokojenosti). Dnes se budeme věnovat neméně důležitému doporučení a to Satje. Satju bychom měli do svého život zařadit nejen, pokud se chceme stát skutečnými jogíny, ale především pokud chceme žít šťastný a harmonický život. Co všechno zahrnuje Satja a jak jí do svého života zařadit se dozvíte v tomto článku.

O Satje obecně

Satja bývá velmi často interpretována jako ne-lhaní. To je pochopitelně správná interpretace, ale její význam je ještě hlubší. Satja představuje pravdu. Měli bychom být pravdivý jak k ostatním, tak i sami k sobě. Projevovat pravdu slovy, činy a hlavně myšlenkami.

Zde mě napadá myšlenka, která tvrdí, že co je pravdivé pro jednoho nemusí být pravda pro druhého. Jistě to znáte, každý má svou pravdu. Jak tedy docílit toho, abychom skutečně žili v pravdě?

 

Zdroj: Pinterest

Pravda prostřednictvím vlastní zkušenosti

Osobní zkušeností dokážeme nejsnáze odlišit pravdu od lži. Často přebíráme názory od ostatních. Lidé, kteří nám jsou nejmilejší nebo autority, které uznáváme mluví o určitých věcech. My s jejich názory souhlasíme a automaticky je považujeme za pravdu. Pravda je ovšem pouze subjektivní zkušenost, a proto co může být pravda například pro naši babičku nemusí být pravda pro nás.

Uvedu příklad. Babička mi vždycky tvrdila, že když jsem nemocná, měla bych co nejvíce jíst, abych měla sílu. Řadu let jsem tomuto výroku věřila a považovala jej za pravdu. Když jsem byla nemocná, jedla jsem, přestože jsem na jídlo neměla chuť. Později jsem se dočetla o lidech, kteří řeší své zdravotní problémy pomocí půstů a absolutně jsem tomu nerozuměla. Dala jsem prostor svému tělu a v době, kdy se necítilo dobře, jsem se do jídla nenutila. Zjistila jsem, že mi to dělá mnohem líp. Závěr? Teď už vím, co bych měla dělat. Měla bych hlavně poslouchat své tělo.

Došla jsem si k pravdě. To ale neznamená, že moje babička pravdu nemá a nebo že to bude fungovat stejně i vám. Každý je jiný, každý je originál a každý má svou pravdu.

Satja

Když budeme žít v pravdě:

  • budeme se cítit psychicky lépe
  • budeme si sami sebe více vážit
  • získáme sebevědomí a dovolíme si projevit naši autentičnost

Lež má krátké nohy

Další nesporně důležitou výhodou Satjy je, že se můžeme více uvolnit. Co tím myslím? Už jste někdy zažili situaci, že vám někdo do očí tvrdí něco, o čem víte, že to není pravda. Člověk, který lže se po čase stává skálopevně přesvědčen o své lži. Uvěřil, že to je pravda. Je totiž těžké si pamatovat, komu jsme řekli pravdu, komu polo-pravdu a komu úplnou lež. Proto další výhodou ne-lhaní je, že si nemusíte pamatovat, co jste komu řekli. Když žijeme v pravdě, jednáme mnohem uvolněněji, přirozeněji a máme možnost navazovat pevné a upřímné vztahy s ostatními lidmi.

Upřímnost sama k sobě

To, že bychom neměli lhát ostatním jsme si už řekli. Nyní se dostáváme k tomu nejdůležitějšímu. Být pravdivý sám k sobě. Toto tvrzení může být vyloženo dvěma způsoby.

My ženy občas vynikáme v sebekritice. Představte si krásné slunné ráno, vstáváte příjemně odpočaté, dáte si ráno pozdrav slunci a odcházíte do koupelny. Podíváte se na sebe do zrcadla, usmějete se na sebe a máte ze sebe příjemný pocit.

Ovšem ne vždy je to takové. Občas vstaneme pozdě a jsme ještě rozespalé. Poslední do čeho se nám chce, je ranní praxe. Vběhneme do koupelny a tam svému odrazu v zrcadle řekneme něco ve smyslu: „vypadáš hrozně.“

Tak kde je pravda? Tato pravda ohledně našeho vzhledu a sebehodnocení se v nás neustále pere. Zde si myslím, že platí nejlépe pořekadlo, které mám moc ráda. Perou se mezi sebou dva vlci. Jeden zlý a druhý hodný. Kterýpak vyhraje? No přeci ten, kterého krmíš.

Čemu dáváme energii bude sílit. A pravdou je, že nikdo není dokonalý, je v pořádku k sobě být ve zdravé míře kritický, ale převládat by měla laskavá slova k sobě samým.

Satja

Pravdivost v jógové praxi

Zvláště zde má Satja své místo. Krásně se doplňuje s Ahimsou (nenásilím). Dostáváme se k druhé rovině pravdivosti sama k sobě. Když k sobě budeme upřímní, nebudeme se snažit dostávat do pozic, na které naše tělo ještě není připravené.

Zároveň sami dobře víme, kdy jsme skutečně unavení a kdy se jedná a pouhou výmluvu či lenost, abychom se józe nemuseli věnovat. Budeme-li k sobě upřímní, příznivě se to promítne i do naší jógové praxe.

Zajímá vás filozofie jógy? Přečtěte si také o dalších jóga jámách a nijámách. Najdete je zde:

 

Satja a sebe-disciplína

Satja představuje i nutnou dávku sebe-disciplíny. Nejprve si musíme uvědomit, o čem vlastně přemýšlíme a co říkáme. Satja nás učí, si lépe všímat svých slov a myšlenek, jimiž tvoříme svou vlastní realitu. Čili uvědomovat si je není vůbec špatné, nemyslíte?

Namasté
Dominika

4 Shares
>
4 Shares
Share4