Brahmačarja: umění zdrženlivosti nás vede k našim cílům

Co je to Brahmačarja a co nás může naučit? V následujícím textu se budeme zabývat další jóga jamou. Ty nás učí, jak být v životě šťastnější a spokojenější. Vyzkoušejte dodržovat Brahmačarju spolu s námi. Uvidíte, že se váš život změní k lepšímu.

V tomto článku si budeme povídat o další jamě Patanžaliho jógasúter. Řeč bude o Brahmačarje neboli zdrženlivosti. Vysvětlíme si, že zdrženlivost nemusí nutně znamenat něco si upírat. Také si řekneme pár slov o sexuální zdrženlivosti, která se k této jamě pojí. Jak Brahmačarju zařadit do svého života, aby nám pomáhala na cestě k našim cílům, se dozvíte v tomto článku.

Brahmačarja a její význam

Jak bylo uvedeno výše, tak tato jogínská morální zásada neznamená si něco upírat. Učí nás spíše, jak bychom měli přistupovat k prožitkům, které máme tendenci do svého života zařazovat, protože nám dělají dobře. Brahmačarja nás učí umírněnosti. Zároveň nás vede k tomu, abychom nejprve přemýšleli než něco uděláme, byli více vědomí a jednali dle našeho nejlepšího vědomí a svědomí.

Brahmačarja

Sexuální zdrženlivost

Tato jama bývá velmi často interpretována jako sexuální zdrženlivost. Je skutečností, že řada mnichů a učenců jógy dobrovolně vstupuje do celibátu, ale pro naší jógovou praxi to skutečně není nutné.

Lidské sexualita je naší přirozeností a jóga a sex jde docela dobře dohromady. Brahmačarja nás pouze nabádá k tomu naučit se s ní vědomě pracovat. K tomu vám může dopomoci také kundalini jóga. Sexuální energie je životadárnou energií, kterou se můžeme naučit ovládat. Na zkoušku si můžete zacvičit kundalini jógu podle tohoto videa:

YouTube video

Brahmačarja a zlozvyky

Každý má asi v životě nějaký ten drobný zlozvyk. Je s podivem, že v období stresu máme tyto zlozvyky tendenci zhoršovat. Dejme tomu, že pijeme kávu, občas si zapálíme cigaretu, jíme sladké či fastfoodové jídlo, konzumujeme alkohol. V nejvíce stresových obdobích se uchylujeme právě k těmto zlozvykům, které nám paradoxně málo kdy uleví. Ba naopak jdeme vlastně sami proti sobě.

Co nám dělá dobře?

Pokud jsou zlozvyky naší ventilací, je pochopitelné, že je budeme dělat často. V této situaci nám může pomoci právě Brahmačarja. Nemluvím o tom, že bychom se měli všeho „špatného“ v životě vzdát. Jsme jenom lidé a nevidím nic špatného na tom si sem tam užít něčeho, co nám dělá radost.

Brahmačarja nás pouze učí o tom více přemýšlet. Kolik těchto zlozvyků v životě vlastně máme? Jak často je děláme? Obejdeme se alespoň jeden jediný den bez tohoto zlozvyku? Prostřednictvím Brahmačarji si nastavujeme hranice. K tomu vám dopomůže i Svadhjája.

Brahmačarja

Zbavte se zlozvyků a závislostí

Dejme tomu, že máme zvyk si každý večer dát víno. To většinou vede k tomu, že si jdeme lehnout později. Náš spánek díky tomu není tak kvalitní. Avšak naším cílem je vstát a každé ráno cvičit jógu. Tyto dva zvyky se nyní svým způsobem vylučují.

Pokud si uvědomíme, co je pro nás důležitější a z dlouhodobého hlediska prospěšnější, bude se nám lépe volit zvyk, který budeme nadále pěstovat. Můžeme si například říct, že si dovolíme alkohol pouze o víkendu. Skvělým způsobem jsou i pauzy od našich zlozvyků. Osobně si pravidelně dávám různé druhy detoxů, ať už se jedná o kofeinový detox, pauzy od sociálních sítí, suché měsíce aj.

To, co dělám běžně, na nějakou dobu ze svého života vyřadím a pozoruji, co se děje v mé mysli. Většinou se ke kávě opět vrátím, ale už ne v takové míře. Nebo upravím čas, kdy ji konzumuji. Většinou zjistíme v rámci detoxů a pauz, že například kofein až tak tolik nepotřebujeme. Jedná se pouze o vybudovaný zvyk, který se dá nahradit zdravějším. Například šálkem bylinkového čaje po ránu, který má na naše tělo z dlouhodobého hlediska mnohem příznivější vliv.

Brahmačarja a jóga

Jak už vyplývá z předchozího odstavce, pokud to s jógou myslíme skutečně vážně budeme muset trošku upravit náš životní styl. Nemusíme nic brát asketicky a doslovně. Ale určitá životní umírněnost s jógovým životním stylem souvisí. Mimoto zjistíte, že tyto změny mají pozitivní vliv nejen na vás samotné, ale i na celou planetu. 🙂 Protože pokud se umírníme v některých svých zlozvycích, částečně se vymaníme i z konzumního životního stylu, který naší planetu Zemi zatěžuje.

Brahmačarja

Drobné krůčky

Nemusíme začínat obrovskými změnami. Zařadíme-li do svého života drobné změny a ty budeme dodržovat, budeme se cítit dobře. To mohu z osobní zkušenosti potvrdit. Tyto drobné kroky nás vedou k dlouhodobým změnám a vědomějšímu způsobu žití.

Zajímá vás filozofie jógy? Přečtěte si také o dalších jóga jámách a nijámách. Najdete je zde:

Zbavili jste se nějakého zlozvyku? Například kouření? A jak se vám to povedlo? Podělte se s námi o vaše zkušenosti do komentářů.

Namasté
Dominika

0 Shares
>
0 Shares
Share