Pojďme společně přivítat rok 2020 zdravou výzvou.
Cítíte se neustále unavení, spíte málo, nebo hodně, jste roztěkaní, vaše mysl nesoustředěná, jste ve stresu, vaše pokožka zrovna nezáří a vaše vlasy je hodno ukrýt akorát tak pod čepici? Nebo možná nemáte čas na vaření, jíte každý den venku a ne vždy zrovna zdravou stravu? Anebo se jenom jednoduše necítíte dobře ve svém těle?
Možná právě proto potřebujete celkovou detoxikaci. Detoxikace vám pomůže zaměřit se ne jenom na své tělo, ale i na vaši mysl a prostor, ve kterém žijete.
Tip: Na detoxikaci organismu je dobré cvičit sestavu na rozproudění lymfy. Vyzkoušejte těchto 7 cviků na podporu lymfatického systému.
Všechno začíná ve vaší hlavě
Uvolněte se a opravdu se zamyslete, co opravdu chcete.
Každá touha po změně by měla pramenit z našeho vnitřního přesvědčení. Z pocitu, že něco v nás se hlásí o slovo. Že naše tělo potřebuje novou energii a prostor. Pokud tedy uvažujete o detoxikaci, uvědomte si, jestli je na to vhodný čas.
Je vaše mysl připravená vzdát se obvyklých návyků a zlozvyků?
Během detoxikace se nedoporučuje – zcela logicky – kouřit, pít alkohol a požívat návykové látky. Návykovou látkou může být třeba i cukr.
Jste připraveni vzdát se každodenního potěšení z odpolední chvilky s tabulkou mléčné čokolády? Možná si říkáte, že ne to není vhodná doba, protože vás čeká nároční pracovní období.
Jenomže ta vhodná doba nemusí nastat nikdy.
Dovolte vaší mysli, aby na chvíli zpomalila. Zastavte se a zeptejte se sami sebe: „Jak moc mi na sobě a svém zdraví záleží? Je něco, co bych měl/a ve svém životě změnit?“ Pokud jsou vaše odpovědi kladné, začněte něco dělat hned dnes!
Protože jak řekl Buddha: „Mír pramení z vnitřku. Nehledejte ho mimo sebe.“
I malý krok se počítá
Pro začátek je dobré říct si, že detoxikace je přirozený a dlouhodobý proces. Naše tělo je „navrženo“ téměř dokonale a boj s toxiny je jeho přirozenou schopností. Může se ale stát, že se nám v těle toxiny nahromadí a schopnost přirozené detoxikace začne klesat.
Preventivní (třeba sezonní) detoxikace je dobrým začátkem, pokud byste rádi změnili své návyky i dlouhodoběji. Po jejím konci se ale všechno může vrátit do původního stavu.
Detoxikační výzvu proto chápu a sama beru jenom jako takový start. Start ke změně.
Ovšem, pokud budeme na sebe příliš přísní, rychle nás to může znechutit. Pak pravděpodobně nevydržíme celý měsíc (týden, nebo 10 dní) a v konečném důsledku bude mít detoxikace úplně opačný efekt – budeme zklamaní, znechucení a nazlobení sami na sobě.
Snažte se být hlavně v klidu, a pokud i nějaký den polevíte, tak se na sebe nezlobte. Děláte to totiž pro sebe, ne pro mě, ani pro nikoho jiného. Jednoduše řečeno, dělejte to tak, abyste nechtěli, aby „řízená“ detoxikace skončila. Jedině tak si z ní odnesete to nejlepší, co můžete aplikovat i do běžného života. A dlouhodobě tak podpoříte zmiňovanou přirozenou detoxikaci.
Pokud jste teda pevně rozhodnutí, pojďme se lepe podívat, proč je detoxikace prospěšná, a že ne jenom naše tělo ji potřebuje.
Detoxikace organizmu se SpojujeNasJoga.cz
Nejčastěji je detoxikace spájená s očistou těla. Náš organismus je pravidelně vystavován dávce toxinů ze stravy (konzervační látky, pesticidy, léky), návykových látek (alkohol, drogy, cigarety, léky), kosmetických a čistících přípravků a stejně tak z okolního prostředí (výfukové plyny, spalování, průmysl, různé nátěry).
Když se toxiny v těle nahromadí, může nám to způsobit problémy v podobě zácpy, migrény, únavy, alergie, ekzému atd. Pak se nemůžeme divit, že jsme ve stresu, neustále nemocní a v ničem se nám nedaří. Přidejme k tomu všemu ještě málo pohybu a pobytu na čerstvém vzduchu, nepravidelnou stravu a pitný režim… A šance na přirozenou detoxikaci je náhle nulová.
Během naší detoxikace odlehčujeme náš jídelníček a postupně tak obnovujeme správnou činnost orgánů, které plní detoxikační funkci: játra, ledviny, střeva a plíce.
Detoxikace životního prostředí
Teď už víme, proč je očista těla pro jeho správnou funkci důležitá. No není to jenom strava, co vplývá na naše zdraví.
Často se dobrovolně vystavujeme toxinům a dokonce za to platíme. Zkuste se podívat do vaši koupelny, kuchyně nebo na záchod. Hromadí se vám doma několik typů čisticích prostředků, které jsou určeny na různé povrchy a do různých místností? Všechny tyto přípravky obsahují množství chemikálií a nebezpečných látek, kterým vystavujeme naši kůži a často je při manipulaci i vdechujeme.
Řešením můžou být ekologické prostředky, kterých ale taky není potřeba mít kvantum. Čisticí prostředky si můžete vyrobit i doma a příjemné je, že obvykle vám bude stačit soda, ocet a pár kapek esenciálního oleje. Navíc můžete i ušetřit za nákup někdy předražených čističů.
Stejně tak se můžeme podívat na kosmetiku, kterou aplikujeme na naši pokožku v domněnce, že ji dáváme to nejlepší. Třeba takové šampóny obsahují parabeny, sulfáty, ftaláty a podobné látky, které pro nás nejsou přirozené. Vlasy se nám rychle mastí, jsou zbytečně zatížené a musíme si je smývat několikrát týdně. To nás stojí čas a i peníze. Vyzkoušejte místo běžné kosmetiky a drogerie výrobky přírodní, ideálně vyrobené v České republice. Třeba tuhé šampony a kondicionéry jsou v poslední době stále více a více oblíbené.
Kromě toho, že používáním chemikálií škodíme sami sebe, škodíme i životnímu prostředí. Toxiny se dostávají do přírody, čím ohrožujeme i rostlinné a živočišné druhy. Už tak je kvůli průmyslu celkový ekosystém dost poškozen, tak nepřispívejme naši kapkou i my. Protože v konečném důsledku jsme i my zodpovědní za to, že v našem těle se hromadí množství toxinů.
Detoxikace prostoru
Už několikrát jsem se snažila naznačit, že množství věcí, které vlastníme je často enormní. Týká se to ne jenom zmiňovaných čisticích prostředků a kosmetiky, ale taky množství elektroniky, oblečení, jídla a v neposlední řadě i nábytku a vybavení. Často nahrazujeme staré věci, věcmi novými. Ty staré jsou už pro nás nezajímavé, nepřemýšlíme nad jejich dalším osudem, nebo je hromadíme doma s myšlenkou, že se nám ještě někdy budou hodit. Takhle často ztrácí na hodnotě a po pár letech nám nezbyde nic jiného, jako je vyhodit do koše.
Zkuste místo kvantity investovat do kvality. Během očisty těla, můžete očistit i prostor, ve kterém žijete. Nekupujte si nějakou dobu nic nového, kromě životu nezbytných věcí (jídlo). Věci, které už nepotřebujete, můžete zkusit prodat nebo darovat. Možno vlastníte věci, kterých vám je líto se zbavit. Ty můžete na nějakou dobu odložit mimo dohled. Pokud i po půlroce zjistíte, že jste je nevyužili, dopřejte jim raději nového majitele. Je skvělý pocit, když víte, že někdo ještě může, pro vás nepotřebnou věc, využit.
Uvidíte, že prázdný a čistý prostor je uklidňující a zároveň v něm naleznete dostatek místa pro život. Nemusíte ztrácet čas oprašováním všech sošek a materiálních vzpomínek. Prostě si dopřejte vzdušnou domácnost, která se stane místem pro vaši relaxaci, volné chvíle a kreativitu.
Doufám, že po přečtení článku, vám začalo všechno do sebe zapadat. Naše zdraví, prostor, ve kterém žijeme a životní prostředí, jsou vzájemně propojeny a můžou mít velký vliv na náš život. Je jasné, že za jeden den nezachráníme naši planetu a zřejmě ani náš zdravotní stav. Důležité je uvědomit si, jestli chceme něco změnit. Pak už naše činy, začnou mluvit za nás.
Přeji vám hodně sil do jakékoliv změny, do které se pustíte. Doufám, že vám přinese dobrý pocit z vás samotných! 🙂
Jóga pro mě znamená harmonii. Pomáhá mi zpomalit, někdy dokonce zastavit. Není to jenom čas strávený na podložce. Je to cesta, která nikdy nekončí. Své poznatky z praxe se snažím aplikovat i do běžného života. A jako lektorka jógy i do životů mých studentů. Ráda hledám průnik mezi tím, co můj život dělá šťastným: jóga, minimalismus a bezodpadová domácnost. Další moje články naleznete na: https://yogerika.com/