Kundalini jóga – kde se cvičí?

To je otázka, na kterou není vůbec snadné odpovědět. V republice totiž najdeme jen pár studií, kde se Kundalini jóga cvičí. Například Olomouc je v tomto ohledu naprosto beznadějný případ. Podobně na tom je celá řada větších měst. Pár kurzů jsem pochopitelně objevila v Praze, ale pak už to byla doslova bída. Vždy, když jsem se zaradovala, jsem záhy zjistila, že studio už není nebo Kundalini jógu přestalo nabízet.

Možná bychom si tedy měli nejprve odpovědět na úplně jinou otázku – Proč jí cvičit? Pak se můžete sami rozhodnout, zda si Kundalini jóga zaslouží vaši pozornost.

“Oblíbená“ Kundalini jóga

Tento druh jógy má možná jeden skrytý handicap a tím je vtipný název. Když jsem se bavila se svou šestnáctiletou sestrou o svém dnešním článku, tak si nemohla odpustit hned několik posměšných poznámek. Úplně stejně by to jistě dopadlo, kdybych se zítra ráno vydala ven z bytu se slovy: „Jdu si zacvičit Kundalini jógu“. Všichni spolubydlící by si mě dobírali ještě minimálně týden. Prvních pět písmenek v názvu si prostě většina Čechů nikdy nespojí automaticky s jógou, tak to prostě je.

Pro představu vám shrnu pár základních informaci o tomto (jistě skvělém) druhu jógy. Kundalini jóga pochází z Tantra jógy. Což je shodou okolností další druh, který je neználky považován (opět mylně) za podivně perverzní skupinovou činnost. Její součástí jsou především dechová cvičení, statické i dynamické ásány a zpívání manter. Jde vlastně o to, uvolnit energii (kundalini) z pánevní oblasti a poslat jí po páteři do celého těla.

Muž sedící v tureckém sedu na vrcholku hory

Jedná se o velmi omlazující cvičení, které má dobrý vliv na náš fyzický i psychický stav. Já jsem na Kundalini józe nikdy nebyla. V Olomouci není taková možnost a zatím jsem nikoho nepřesvědčila, aby semnou podnikl výlet spojený právě s návštěvou kurzu Kundalini jógy. Teď už se ale podíváme na dvě studia, kde si můžete Kundalini jógu vyzkoušet na vlastní kůži. Radovat se budou opět Pražané, kteří si mohou jógových radostí užívat opravdu plnými doušky.

Pražské Centrum Kundalini jógy

Toto studio je doslova ráj pro milovníky Kundalini jógy. Ta se zde cvičí od pondělí do neděle. Můžete si vybrat také různou obtížnost – od začátečníků až po pokročilé. Nachází se v Praze 1, takže jestli bydlíte někde blízko, určitě si tam zajděte. Jedna lekce, která trvá hodinu a půl, vás vyjde na 230 Kč. Lze si zakoupit permanentku a pak se cena sníží na 193 Kč. Vím, není to málo, zvláště pokud ještě studujete. Ale většina studentů by měla podle mě investovat své peníze právě do podobných aktivit. Speciálně během zkouškového období, kdy se potřebují dát pořádně do kupy (hlavně po psychické stránce).

Bohužel jsem nikde nenarazila na fotky. Webové stránky jsou celkem pěkné a tak předpokládám, že i prostory pro cvičení budou v pořádku. Jestli se však mýlím, tak mě prosím v komentářích opravte, budu jen ráda.

Praha podruhé – Studio Yoga Me

Yoga Me je shodou okolností také studio v Praze 1. Co vás určitě potěší, jsou ceny. Nejdražší 90 minutová otevřená lekce stojí pouhých 180 Kč. Je zde samozřejmě možnost navštěvovat pouze 60 minutové kurzy nebo se přihlásit do uzavřeného kurzu, kde bývají ceny většinou výhodnější. Studio na mě vzhledem svých stránek a fotografiemi krásného interiéru udělalo moc příjemný dojem. Kundalini jóga se zde cvičí 4 x týdně. Právě probíhá uzavřený kurz, takže si po jeho skončení můžete počkat na otevření nového.

Obecně mohu doporučit zaplacení celého kurzu dopředu, protože je to zaprvé levnější a zadruhé vás to donutí skutečně zvednout zadek, vyndat si podložku ze dna skříně a vyrazit.

11 Shares
>
11 Shares
Share11