Ahimsa, ve jménu nenásilí

Co to vlastně znamená Ahimsa? V přeneseném významu to znamená, že bychom se neměli dopouštět násilí. To zní poměrně jasně. Nikomu nebudeme ubližovat a ihned toto pravidlo, které spadá do jógových jam, dodržujeme. Ovšem dodržovat a žít v souladu s Ahimsou, může být někdy složitější, než se na první pohled zdá. Zahrnuje totiž i to, jak se vyjadřujeme o svém okolí, sami k sobě a jak přistupujeme k jednotlivým jógovým pozicím. Co to je Ahimsa a tipy, jak jí do svého života zařadit se dozvíte v tomto článku.

Jóga a ahimsa

Význam Ahimsy

V rámci filozofie jógy se setkáváme se jamami a nijamami. Ty představují pravidla a doporučení, jak by se člověk měl chovat, pokud skutečně chce žít jógu. Pokud se rozhodneme jógu doopravdy zahrnout do svého života, a ne k ní přistupovat jen jako k fyzickému cvičení, budou se vám tyto doporučení velmi hodit, protože dávají životu smysl a určitý řád 😊. Jam a Nijam je dohromady deset a společně tvoří takové neoficiální jógové desatero.

Přečtěte si také o dalších jóga jámách. Najdete je zde:

Zajímá vás filozofie jógy? Přečtěte si také o dalších jóga jámách a nijámách. Najdete je zde:

Co tedy Ahimsa znamená? Zjednodušeně řečeno, neměli bychom se dopouštět násilí ani na sobě, ani na nikom jiném (to je důvod, proč je tolik jogínů vegetariánů). Měli bychom se vyvarovat násilí v činech, ale také v myšlenkách. Vyvarovat se konání zla, což nás přivádí k myšlence, že bychom měli konat dobro. Žít v pravdě, lásce a zodpovědnosti vůči druhým. Snažit se být dobrým člověkem, ne pro někoho jiného, ale hlavně sami pro sebe!

Ahimsa

Maskovaná Ahimsa

Nevím, jak vy, ale já si velmi dobře vybavuji chvíle, kdy mám pocit, že bych měla dělat víc. Snažíme se v práci, chceme být skvělými partnerkami, kamarádkami, matkami a milenkami.  Ve volném čase cvičíme a snažíme se dosáhnout úžasné postavy, chceme být vynikající kuchařky, zahradnice nebo dosáhnout vysněné jogínské pozice. Dosaďte si tam, co vám sedí nejvíce.

Někdy je méně více, protože přehnanou ctižádostí se můžeme dopouštět více chyb než užitku. Na kom? Přece sami na sobě.

Často se stává, že s Ahimsou máme problém nejvíce sami k sobě. Někdo potřebuje pomoc a my ji nabídneme, například na úkor svého spánku. Občas se snažíme zavděčit ostatním na úkor vlastního pohodlí. Víte, ale jak to je… Nejprve naplňte láskou, porozuměním a energií sami sebe, až potom budete moci naplno dávat ostatním.

V této fázi je velice důležité naučit se říkat ne, i když to není vždycky úplně příjemné. Hlavně ze začátku. Později se to příjemným stává, jelikož si vymezíme svůj prostor. To má pozitivní vliv nejen na naši psychiku, ale i na naše sebevědomí.

Ahimsa a jóga

Přistupujme k sobě s láskou a klidem

Rozhodně nikoho nechci nabádat, aby polevoval od svých cílů. Říkám jenom, že někdy je laskavý přístup k sobě samému to nejlepší, co můžeme udělat. Zastavujme se nejen v jógové praxi, ale i v obyčejných momentech všedního dne. Uvědomujme si, jak o sobě mluvíme, jak mluvíme o ostatních, když u toho nejsou. Jak se vyjadřujete sami k sobě v mysli?

Ahimsa a jógová praxe

Obzvláště zde platí, že bychom k sobě měli přistupovat nenásilně. Ano, i v józe se čas od času vyskytují zranění. Tímto nám tělo z pravidla dává jasně najevo, že jsme nezařadili Ahimsu do své jógové praxe. Občas se stává, že se do jógových pozic snažíme nacpat, protože už je čas, protože jógu děláme už dlouho, protože ostatní pozici zvládají bez problémů. Tímto způsobem bychom k sobě vůbec neměli přistupovat, klademe pak na sebe vysoké nároky, tím se dostáváme do stresu a chováme se k sobě násilně. Pamatujte cesta je cíl, a proto si užívejte přesně to stadium pozice, kam vás vaše tělo pustí.

Ahimsa a jóga

Jak zařadit Ahimsu do své života

  • naučte se říkat ne
  • dopřejte si čas sami pro sebe
  • přistupujte k sobě laskavě
  • chovejte se k ostatním tak, jak chcete, aby se oni chovali k vám
  • zařaďte Ahimsu do svých činů, slov i myšlenek

Drazí čtenáři, tento článek je u konce. Cesta jógy je spletitá a někdy se na ní jde snáz a někdy hůř. Někdy žijeme v souladu s jejími doporučeními přirozeně. Někdy nám to dá opravdu zabrat a některým emocím se prostě neubráníme. Je to normální. Snažme se Ahimsu do svého života aplikovat každý den a když to nevyjde, tak se na sebe nezlobte. Protože cesta je cíl.

Namasté
Dominika

3 Shares
>
3 Shares
Share3