Sauča: čistota je půl zdraví

Sauča je další poučkou, která vychází z Pataňdžaliho učení. Spadá do doporučení, kterými bychom se měli řídit, pokud skutečně chceme žít jógu. Tato nijáma nás učí důležitosti čistoty, a to nejen fyzické, ale také duševní. Co vše si pod tím představit? A jaké techniky k očistě těla v józe známe, se dozvíte v tomto článku.

Ve zdravém těle zdravý duch

Co je to Sauča? Sauča představuje čistotu. Měli bychom se starat o své tělo a udržovat jej v čistotě a svěžesti. Jóga jako vždy jde do hloubky a pojímá celou myšlenku čistoty celistvě. S touto nijámou souvisí i očistné techniky, které pomáhají k tomu, aby naše tělo bylo ještě více čisté a zdravé. O těchto očistných technikách budeme hovořit níže.

Dále nás Sauča učí čistotě po psychické stránce. Nabádá nás k tomu, abychom byli čistí ve svých myšlenkách. Čistota by měla prostupovat i naše konání a to, jak se chováme k druhým lidem a k planetě.

Všechny jámy a nijámy spolu souvisí a navzájem se propojují a prolínají. Sauča se například váže na Ahimsu, která nás učí nenásilí a Astéju. Souvisí také s nijámou Svadhjája.

. Jelikož Sauča nás učí čistotě těla, je svým způsobem spojena i s vegetariánstvím a čistotou našeho zažívacího ústrojí.

Sauča

Čistá mysl

Sauča nás nabádá k tomu, aby naše mysl byla čistá. Negativní myšlenky, pomluvy, pocity nespokojenosti a kritizování v naší mysli nevytvářejí čistý prostor. Není nutné své pocity popírat, spíše je důležité si uvědomit, jaké druhy myšlenek se nám během dne nejčastěji honí hlavou a které převládají. Cíleně bychom měli posilovat ty dobré, které v nás vyvolávají příjemné pocity, například pomocí afirmací a vědomým projevováním pocitů vděčnosti.

V jednoduchosti je krása

Čistota nás vede i k určité jednoduchosti. Jelikož jednoduchost a prostor vyvolává pocity čistoty, jsou s touto nijámou neodmyslitelně spojeny. Jednoduchost a určitá životní umírněnost je spojena s Brahmačarjou, díky které se zase učíme, jak nás umění zdrženlivosti vede k našim vysněným cílům. Čistota těla, myšlenek i prostoru, ve kterém se nacházíme, nás může velmi uklidňovat a harmonizovat.

Sauča

Očistné techniky

V jógové literatuře se můžete setkat s řadou očistných technik a rituálů. Nejvíce proslulou je nejspíše konvička Neti, která slouží v očistě nosu a dechového ústrojí. Osobně tuto metodu velmi doporučuji. Nejen, že se vám bude krásně dýchat. Zbystří se i vaše ostatní smysly a je i skvělou prevencí proti rýmě a nachlazení. Z osobní zkušenosti mohu říct, že toto funguje. Já od té doby, co používám konvičku Neti, například neměla rýmu.

Další technikou je škrabka na jazyk. Pro jogíny je škrabka na jazyk součástí běžné ústní hygieny. Pravidelné čištění jazyka nás detoxikuje, zbavuje bakterií v puse a může zlepšit i chuť. Škrabkou jazyk masírujeme a díky tomu, že se na něm nachází i řada reflexních bodů, může docházet škrábáním jazyka i k uvolňováním emocí.

Přehled očistných jógových technik

  • Konvička Neti
  • Škrabka na jazyk
  • Pročištění střev
  • Pročištění očí a uší (například organickým sezamovým olejem)

O dalších očistných jogínských technikách si můžete přečíst v tomto článku. Další očistné techniky se mohou pro někoho jevit jako poněkud extrémní. Spadá sem například intenzivní očista střev, která zahrnuje pití teplé slané vody a praktikování jógových cviků, které dají do pohybu intenzivní čistění střev.

Sauča a dech

Očistu nám přináší i dechové techniky, které nás díky intenzivnímu dechovému vedení zbavují stresu a napětí v těle. Tím se naše tělo stává volnější a lehčí. Můžete například zkusit střídavý dech Nádí šódhana a nebo Kapalabhati, který se také řadí mezi očistné jógové techniky a očisťuje naše dutiny.

Můžete zkusit Kabalabhati dech dle následujícího videa a naplno si užít jeho účinky.

YouTube video

Snažme se žít v čistotě těla i mysli, protože čistota je půl zdraví. Praktikujete některé z očistných jógových technik? Podělte se s námi o své zkušenosti 🙂

Zajímá vás filozofie jógy? Přečtěte si o dalších jóga jámách a nijámách. Najdete je zde:

Namasté
Dominika

 

0 Shares
>
0 Shares
Share