Svadhjája aneb studium jako cesta sama k sobě

Svadhjája je další nijámou Patanžaliho jógasúter, kterou se budeme dnes zabývat. V tomto momentě se dostáváme trošku na tenký led, protože tato nijáma bývá interpretována v různých významech. Nabízím tedy vysvětlení, které dává největší smysl mně osobně. Sepsala jsem osobní zkušenosti, jak jsem Svadhjáju do svého života zařadila já. Seznamte se s ní i vy!

Učit se, učit se, učit se

Svadhjája bývá nejčastěji překládána jako studium či sebepoznání. V Patanžaliho jógasútrách (II. 44.) tato nijáma zní takto:

Studiem (Svadhjájou) dosáhneme jednoty s osobním božstvem.

Co přesně bychom měli studovat? Spadají sem staré jógové texty, jako například Bhagadavgíta, Upanišady nebo právě Patanžaliho jógasútry. Ideální studium jógy by mělo probíhat s učitelem jógy, který nás na cestě vede a ukazuje směr, kudy se máme sami vydat. Studium obecně můžeme rozdělovat do tří dalších podskupin.

  • Studium textů
  • Védská recitace
  • Opakování mantry ÓM

Svadhjája

Mantry

Někteří učitelé považují recitování manter za nezbytnou součást jógové praxe. Bez manter je prý jógová praxe neúplná. Védská recitace má svoje určitá pravidla. Měla by zůstat ponechána původní výslovnost písmen, tón, délka, důraz, návaznost tónů a plynulost. Ideální je začít se Védskou recitaci učit pod vedením zkušeného učitele.

Tip: Pokud vám život do cesty postaví překážky, obraťte se na boha Ganéšu.

K opakování mantry ÓM asi není co dodat. Bývá součástí většiny jógových lekcí. Mantra ÓM bývá zařazována na začátku lekce nebo na jejím konci.  Proč bychom si měli tuto mantru opakovat? Patanžaliho jógasútry (I.28) to vysvětlují takto:

Opakování ÓM a přemýšlení nad jejím významem přináší do mysli jogína jednobodové soustředění.

Tuto mantru si můžeme zazpívat kdykoliv během dne, čím více tím lépe. Opakovat si ji můžeme v duchu nebo nahlas. Mantru bychom však měli provádět s maximálním soustředěním.

YouTube video

Mantra ÓM

Vyzkoušet můžete také mantru Ra Ma Da Sa.

Studium jógy v dnešním světě

Studium posvátných jógových textů se může zprvu zdát poněkud složité. Pokud s jógou teprve začínáte, nemusíte si ihned lámat hlavu nad originálem Patandžaliho jógasúter. Já osobně považuji za studium jógy i čtení textů, které se jógy týkají. Například tento článek 😊.

Nemusíme nutně, když přijdeme unavení z práce číst složité texty, které náš mozek ještě více zaměstnají. Pokud vás to baví, je to skvělé a určitě v tom pokračujte. Pokud hledáte v józe spíše odpočinek a uvolnění, můžete si přečíst články s jógovou tématikou, časopis či knihu. Textů na toto téma vzniká v dnešní době dost. Vyberte si, co s vámi nejvíce souzní a je vám příjemné. A kdo ví, třeba ve vás toto studium probudí touhu přečíst si původní díla, ze kterých celé toto učení vychází.

Dny odpočinku

Osobně se řídím tím, že pokud z nějakého důvodu den nepraktikuji jógu, zaměřuji se alespoň na dodržování jednotlivých jám a nijám. Snažím se vědomě dodržovat pravdivost slova, nikomu neubližovat, uvědomovat si vděčnost a spokojenost se svým životem.

Navíc v těchto dnech velmi ráda zařazuji právě Svadhjáju. Přečtu si alespoň krátký článek o józe, nějaký citát, začtu do knihy s jógovou tématikou nebo si poslechnu podcast o józe.  Zkrátka něco, co mou mysl přiměje se zabývat nějakou otázkou, která se k józe pojí. Tímto způsobem cítím, že se jóga dostává do mého života celistvě a že není v mém životě omezena pouze na praktikování ásan.

Svadhjája

Pravda je v nás

Další interpretací Svadhjáji je sebepoznání. K tomu může z velké části přispět právě studium jógových textů a pochopení jednotlivých jám a nijám. Pochopitelně se to neobejde bez dostatečné sebereflexe a nějakého toho úsilí. Nestačí číst pouze krásné texty. To, co čteme bychom měli do svého života zařadit a jednotlivá pravidla a doporučení dodržovat.

Já jsem já

Kdo jsem já bez jednotlivých společenských rolí? Ano, jsem někoho dcera, matka, manželka, sestra. Jsem jogínka, jsem učitelka, lékařka, umělkyně… Často si myslíme, že jsme tím, za koho nás považují druzí a že jsme tím, čím jsme se začlenili do společnosti, ale kdo jsme skutečně my? Prostřednictvím Svadháji můžeme začít pracovat na tom, abychom skutečně poznali sami sebe.

Každý z nás je hlavně tím, čím se cítí on sám být. To, jací skutečně jsme, se odráží v naší povaze a v našem vlastním nitru. Jen my sami víme, jak se chováme sami k sobě a proč se nějakým způsobem chováme k ostatním. Každý z nás je jedinečný a každý může změnit sám sebe prostřednictvím laskavosti a dobroty srdce.

Pokud se o jógu zajímáte mělo by být studium přirozeným vývojem. Pokud již zvládáte praxi jednotlivých ásan možná je na čase se podívat na trošku teorie, co myslíte? 😊 Podívejte se na další jóga jámy a nijámy:

A jak na sobě pracujete vy? Napište nám komentář, co se vám usvědčilo. 🙂

Namasté
Dominika

Zdroje:
Patanžaliho jógasútry, v překladu Zdeňka Jaroše, 2012
www.korenyjógy.cz

0 Shares
>
0 Shares
Share