Aktivujte léčivou energii mantrou Ra Ma Da Sa

S pojmem mantra jste se jistě už setkali. V jógovém prostředí je toto slovo poměrně často používáno. V tomto článku si představíme nejen to, co přesně mantry znamenají, ale hlavně to, jak se s nimi naučit pracovat. Mají totiž velmi uklidňující vliv a mohou nám být v životě obrovskými pomocníky. Konkrétně si představíme léčivé účinky mantry Ra Ma Da Sa, díky které může naše tělo dosáhnout uzdravení na psychické, fyzické, duševní i úrovni.

O mantrách obecně

Mantra může být slabika, slovo či ucelený sled slabik a slov. Asi nejznámější mantrou je mantra ÓM. Tradice říká, že rozezvučením mantry Óm začal vznikat Vesmír. Óm je údajně prapůvodem všeho. Původ manter sahá opravdu daleko. My se ale budeme zabývat hlavně tím, proč je dobré mantry do svého života zařadit.

Mantry:

 • Zklidňují naše tělo a mysl
 • Vyrovnávají nerovnováhu v těle
 • Probouzí v nás novou energii nebo nás naopak uklidňují a uvolňují
 • Mohou vyplavovat na povrh nahromaděné nezpracované emoce
 • Uklidňují roztěkanou mysl a učí nás se soustředit

Mantra Ra Ma Da Sa

Nástroj mysli

Slovo mantra pochází ze sanskrtu a je volně překládáno jako nástroj mysli. Co si pod tím představit? Naše mysl má tendence k tomu být zahlcena myšlenkami. V angličtině máme výraz, který si myslím, že to přesně vystihuje – „overthinking“. Takové to nadbytečně přemýšlení.

Také se vám stává, že večer nemůžete usnout, protože se vám v hlavě honí hodně myšlenek? Anebo jste schopni z jedné domněnky vytvořit celý scénář? Hodně lidí dopředu analyzuje věci, které se třeba nikdy ani nestanou. Zabýváme se minulostí nebo do detailů řešíme budoucnost. Dostáváme se do stavu, kdy je mysl zahlcena myšlenkami, vytváříme celé příběhy. A právě zde mohou mantry krásně sloužit jako nástroj mysli.

Mantra Ra Ma Da Sa

Jak mantry do svého života zařadit?

Mantry můžeme poslouchat. Sami uvidíte, jaké mantry vám budou dělat dobře a které vám budou nejpříjemnější. Často se mi stává, že u poslechu manter cítím hluboké dojetí a pocit vděku. Často vyplouvají na povrch hluboko uložené emoce, které se poslechem manter čistí. Proto byste se neměli bránit žádným emocím, které při poslechu manter vyjdou na povrch.

Účinnost mantry zvyšujeme tím, že si ji začnete i zpívat. Myslím si, že po nějaké době poslechu manter vás to samotné začne svádět k tomu, si mantru začít pobrukovat. Mantry nám pak často znějí v hlavě celý den. Můžeme je i recitovat. Je zajímavé pozorovat, že v určitém životní období se nám většinou líbí jiné mantry.

Tip: Pokud vám život do cesty postaví překážky, obraťte se na boha Ganéšu.

Často se mi stává, že narazím na krásnou mantru, kterou poslouchám stále dokola. Když mantra splní svůj účel, přestanu mít většinou tak silnou potřebu jí poslouchat a zamiluji se do jiné. Zkuste to a uvidíte. Doporučuji si najít různé mantry a jsem si jistá, že vás některá z nich osloví. Můžete si potom zkusit zjistit, co konkrétně mantra znamená. Velmi často totiž sedí na konkrétní situace, které si člověk v životě řeší. Zároveň však nemusíme nutně znát význam mantry, důležité je jaké pocity v nás vyvolává.

Mantra Ra Ma Da Sa

Kdy jsou mantry nejvhodnější?

Mantry můžeme poslouchat a zpívat kdykoliv. Doporučuji si mantry pouštět ráno. Krásně nás naladí na následující den. Dále je můžeme mít puštěné při práci, úklidu nebo v autě. Mantry, které nás uklidňují můžeme poslouchat například před spánkem. Dále se mantry často spojují s meditací a poslouchat je můžeme i při praktikování jógy.

Mantra Ra Ma Da Sa

Teď už víme, jaké úžasné účinky na nás mantry obecně mají a můžeme přejít k první inspiraci. Mantra Ra Ma Da SA je mantrou lásky a mantrou zdraví. Pomocí této mantry se tělo dostává do pocitu bezpečí a to aktivuje v těle léčivý proces. Tato mantra vrací naše tělo do rovnováhy, vytváří vibrace zdraví, která se postupným poslechem, zpěvem nebo recitací dostávají i do fyzického těla. Celá mantra zní Ra Ma Da Sa Sa Say So Hung.

 • Ra – představuje princip ohně a Slunce
 • Ma – je princip vody a Měsíce
 • Da – představuje princip Země
 • Sa – princip vzduchu
 • Say – duch
 • So – manifestace
 • Hang – nekonečná zkušenost v nás

Zkuste si mantru Ra Ma Da Sa poslechnou a uvidíte, jaké pocity ve vás vyvolá. Jednotlivé mantry můžete zkoušet i od různých interpretů a vybrat si tak skladbu, která vám bude nejpříjemnější.

YouTube video

YouTube video

Jsem zvědavá, jak se vám mantra Ra Ma Da Sa líbila a jaké pocity ve vás vyvolala. Podělte se ostatními o svoje prožitky 🙂

Namasté
Dominika

Zdroje: https://www.nakridlechandelu.cz/mantra-lasky-ramadasa/

0 Shares
>
0 Shares
Share