4 jógové dechové techniky, které vás zcela uvolní

Často se cítíme přepracovaní, nevyspaní, a tak nějak plní tlaku a divné nervozity či úzkosti. Většina z vás už samozřejmě ví, že existuje spousta způsobů, jak najít klid –  a to i bez investic do 90 minutové masáže (i když i ta je super!! 😊). Pro všechny, co třeba nemají tolik času či potřebují zklidnění ihned, mám pro vás dobrou zprávu! Vše, co potřebujete, je pár zdravých plic, dech a 10 minut (nebo i méně). Dnes si představíme 4 způsoby, jak relaxovat pomocí dýchacích technik, které jsem si zapůjčila z jógy, meditace a dokonce i křesla terapeuta.

1. Sama Vritti – rovnovážné dýchání

Úroveň obtížnosti: Začátečník

Jak na to: To, co dělá našemu tělu nejlépe, je rovnováha. A kde jinde tedy začít s nastolením rovnováhy, než u toho základního, dechu. Začněte nádechem na čtyři doby, výdechem na čtyři doby (vše přes nos, který přidává přirozený odpor k dechu). Snadné, že? 😉 Pokročilejší jogíni se mohou zaměřit na šest až osm dob na jeden nádech.

Cíl je jasný; zklidnění nervového systému, soustředění se na přítomnost, snížení stresu. Funguje to kdykoliv a kdekoliv.

Tato technika je obzvláště účinná před spaním. Podobně jako počítání oveček, pokud máte potíže s usnutím, toto dechové cvičení může pomoci odvrátit mysl od poletujících myšlenek, které vám brání v klidu usnout.

2. Abdominální dýchací technika

Úroveň obtížnosti: Začátečník

Jak na to: Jednu ruku si dejte na hrudník a druhou na břicho. Zhluboka se nadechněte nosem “do břicha”, až se nafoukne (ale hrudník ne) dostatečným množstvím vzduchu. Tak dojde k roztažení a stažení v plicích. Ideální je provést cca šest až deset hlubokých, pomalých dechů za minutu po dobu 10 minut – a to každý den. Toto cvičení dlouhodobě snižuje krevní tlak (tudíž pozor, není vhodné praktikovat u osob s nízkým tlakem). Ale funguje také pro všechny situace, kdy nám tlak vyletí nahoru, rozčilením, stresem či nervozitou. Takže třeba před zkouškou, jednáním nebo u jiné stresující události (u mě třeba při řízení na italských silnicích 😀 ).

3. Postupné uvolnění

Úroveň obtížnosti: Mírně pokročilý

Jak na to: Chcete-li uvolnit napětí od hlavy až k patě, zavřete oči a zaměřte se na zatínání a uvolnění každé svalové skupiny po dobu dvou až tří sekund. Začněte u prstů na nohou, pak se přesuňte postupně nahoru přes lýtka, na kolena, stehna, hýždě, hrudník, paže, ruce, krk, čelist a oči – to vše při zachování hlubokých, pomalých dechů.

Pro uvolnění úzkosti a ustoupení paniky, doporučuji nádech nosem, vydržet pět vteřin při zatnutém svalstvu a poté vydechnout ústy při uvolnění.

Vyzkoušet to můžete kdekoliv, doma, v restauraci, či v autě. Jenom drobné upozornění, závrať není cílem! Tudíž pokud se dostaví, na několik sekund cvičení přerušte. Potom můžete zase pokračovat dál.

4. Nadi Shodhana – střídání nosních dírek

Úroveň obtížnosti: Středně pokročilí

Jak na to: Nejlepším přítelem jogína je dech. Toto dechové cvičení vám přinese klid, rovnováhu a sjednotí pravou a levou stranu mozku. Posaďte se do pohodlné meditativní polohy, pravý palcem si podržte pravou nosní dírku a hluboce se nadechněte levou nosní dírkou. Když jste na vrcholu nádechu, zacpěte levou nosní dírku prsteníčkem a pak vydechněte pravou nosní dírkou. Pokračujte opačně, vdechněte pravou nosní dírkou, zacpěte ji pravým palcem a vydechněte levou nosní dírkou. A kdy je tato praktika nejlepší? Když jste unavení a potřebujete příval energie. Tudíž nepoužívejte před spaním, je to totiž jako šálek kávy! 🙂

Zatímco stres, frustrace, únava nebo naopak neschopnost usnout jsou nešvary dnešní doby, naštěstí máme všichni možnost uvolnit se rychle a jednoduše. A to tím, co proudí tělem nám všem – dechem. 🙂

167 Shares
>
167 Shares
Share167