Často se cítíme přepracovaní, nevyspaní, a tak nějak plní tlaku a divné nervozity či úzkosti. Většina z vás už samozřejmě ví, že existuje spousta způsobů, jak najít klid. A to i bez investic do 90minutové masáže (i když i ta je super! 😊). Pro všechny, co třeba nemají tolik času či potřebují zklidnění ihned, mám pro vás dobrou zprávu! Vše, co potřebujete, je pár zdravých plic, dech a 10 minut (nebo i méně). Dnes si představíme 4 způsoby, jak relaxovat pomocí dýchacích technik, které jsem si zapůjčila z jógy, meditace, a dokonce i křesla terapeuta.
Sama Vritti – rovnovážné dýchání
Úroveň obtížnosti: Začátečník
Účinky: zklidnění nervového systému, soustředění se na přítomnost, snížení stresu. Funguje to kdykoliv a kdekoliv.
Tato technika je obzvláště účinná před spaním. Podobně jako počítání oveček, pokud máte potíže s usnutím, toto dechové cvičení může pomoci odvrátit mysl od poletujících myšlenek, které vám brání v klidu usnout.
Jak na to: To, co dělá našemu tělu nejlépe, je rovnováha. A kde jinde tedy začít s nastolením rovnováhy než u toho základního, dechu. Začněte následovně a dýchejte pouze nosem:
- Nádech na čtyři doby
- Výdech na čtyři doby
Snadné, že? 😉 Pokročilejší jogíni se mohou zaměřit na šest až osm dob na jeden nádech.
Šítali Pranayama – chladivý dech
Úroveň obtížnosti: Začátečník
Účinky: Pomáhá s koncentrací. Díky tomu je tato technika skvělá během odpoledne, kdy ještě potřebujete najít trochu energie, ale už se vám ji nedostává. Šítali vás probudí a dodá vám druhý dech. Zároveň odbourává negativní emoce. Během přívalu vzteku pomáhá zklidnit rozbouřené pocity. Zklidňuje a „ochlazuje“ celé tělo i mysl. Proto se jí říká chladivý dech.
Pokud chcete cvičit Šítali, je potřeba abyste dokázali stočit kouty jazyka směrem ke středu a vytvořit jím „trubičku“. Vypadá to trochu srandovně a určitě jste to jako malé děti dělali dost často. Bohužel, ne každému toto jde. Pokud by vám to nešlo, vyzkoušejte Sitkari pránájámu. Tu jsem uvedla hned jako další a je plnohodnotnou alternativou k Šítali.
Jak na to:
- Pohodlně se posaďte. Ramena jsou uvolněná a páteř je vzpřímená. Můžete sedět na zemi nebo na židli, to je na vás.
- Lehce pootevřete ústa tak, že brada půjde dolů. Okraje jazyka ohněte směrem dovnitř, vytvořte trubičku. Tu vystrčte z úst, ale jen tak, aby vám to bylo příjemné.
- Jemně se nadechněte přes otvor ve srolovaném jazyku. Při nádechu začněte zvedat bradu směrem nahoru.
- Na konci nádechu jazyk rozmotejte a zavřete ústa.
- Vydechněte nosem a bradu pomalu vracejte do přirozené polohy.
- Opakujte 8 až 12krát.
Jde vám z toho hlava kolem? Podívejte se na následující video. Tam pěkně uvidíte, jak na to:

Sitkari Pranayama – alternativa chladivého dechu
Úroveň: Začátečník
Účinky: Energizuje a dodává vitalitu. Uklidňuje rozbouřené emoce a napomáhá uvolnit napětí v těle i v mysli.
Jak na to:
- Pootevřete ústa, jazyk bude za zuby.
- Pomalu se nadechněte skrze díru mezi horním a spodním patrem. Nechte vzduch, aby proudil kolem jazyka. Prociťte, jak ho s nádechem obepíná ze všech stran. Při nádechu pomalu zvedejte bradu směrem ke stropu.
- Na konci nádechu zavřete ústa a vydechněte nosem. S výdechem pomalu vracejte bradu do přirozené polohy.
- Opakujte 8 až 12krát.
TIP: Trápí vás neklidná mysl? Nemůžete se uklidnit? Vyzkoušejte Svarga Dvijasanu!
Abdominální dýchací technika
Úroveň obtížnosti: Začátečník
Účinky: Toto cvičení dlouhodobě snižuje krevní tlak (tudíž pozor, není vhodné praktikovat u osob s nízkým tlakem). Ale funguje také pro všechny situace, kdy nám tlak vyletí nahoru, rozčilením, stresem či nervozitou.
Takže třeba před zkouškou, jednáním nebo u jiné stresující události (u mě třeba při řízení na italských silnicích 😊).
Jak na to:
- Jednu ruku si dejte na hrudník a druhou na břicho.
- Zhluboka se nadechněte nosem „do břicha“, až se nafoukne (ale hrudník ne) dostatečným množstvím vzduchu. Tak dojde k roztažení a stažení v plicích.
- Ideální je provést cca šest až deset hlubokých, pomalých dechů za minutu po dobu 10 minut, a to každý den.
Postupné uvolnění
Úroveň obtížnosti: Mírně pokročilý
Účinky: Uvolnění napětí, odbourání stresu a uklidnění při úzkostech či panických pocitech.
Jak na to:
- Chcete-li uvolnit napětí od hlavy až k patě, zavřete oči a zaměřte se na zatínání a uvolnění každé svalové skupiny po dobu dvou až tří sekund.
- Začněte u prstů na nohou.
- Pak se přesuňte postupně nahoru přes lýtka, na kolena, stehna, hýždě, hrudník, paže, ruce, krk, čelist a oči – to vše při zachování hlubokých, pomalých dechů.
Pro uvolnění úzkosti a ustoupení paniky, doporučuji nádech nosem, vydržet pět vteřin při zatnutém svalstvu a poté vydechnout ústy při uvolnění.
Vyzkoušet to můžete kdekoliv, doma, v restauraci, či v autě. Jenom drobné upozornění, závrať není cílem! Tudíž pokud se dostaví, na několik sekund cvičení přerušte. Potom můžete zase pokračovat dál.
Nadi Shodhana – střídání nosních dírek
Úroveň obtížnosti: Středně pokročilí
Účinky: Nejlepším přítelem jogína je dech. Toto dechové cvičení vám přinese klid, rovnováhu a sjednotí pravou a levou stranu mozku. A kdy je tato praktika nejlepší? Když jste unavení a potřebujete příval energie. Tudíž nepoužívejte před spaním, je to totiž jako šálek kávy! 🙂
Jak na to:
- Posaďte se do pohodlné meditativní polohy.
- Pravým palcem si podržte pravou nosní dírku a hluboce se nadechněte levou nosní dírkou.
- Když jste na vrcholu nádechu, zacpěte levou nosní dírku prsteníčkem a pak vydechněte pravou nosní dírkou.
- Pokračujte opačně, vdechněte pravou nosní dírkou, zacpěte ji pravým palcem a vydechněte levou nosní dírkou.
Hezky tuto techniku najdete vysvětlenou také na tomto videu:

Jak se uvolnit a očistit pomocí jógy
Zatímco stres, frustrace, únava nebo naopak neschopnost usnout jsou nešvary dnešní doby, naštěstí máme všichni možnost uvolnit se rychle a jednoduše. A to tím, co proudí tělem nám všem – dechem. 🙂
Pokud by vás zajímaly i další jógínské techniky, vyzkoušejte třeba tyto očistné. I očista je formou odbourávání negativního a pomůže vám s vylepšením celkové nálady. Tyto očistné techniky najdete v našem článku o jógínských technikách.
Uvolnění se dá dosáhnout i pomocí cvičení. Vždyť přeci na tom celém jóga staví. Které ásany vybrat a jak na sobě začít pracovat? Na toto téma jsme pro vás připravili velký shrnující článek Jóga a uvolnění. Určitě v něm najdete přesně to, co hledáte. 😊
Jak se vám dnešní dechová cvičení líbila? Vyzkoušeli jste některou z těchto technik? Napište nám komentář. A pokud byste rádi dostávali tipy i na další zajímavé techniky a jógové pozice, které vám pomohou dostat se do pohody, přihlaste se k odběru newsletteru. Tak budete mít přehled o všem, co se u nás šustne.

Momentálně bydlím a prožívám svůj život tzv. na volné noze v Římě, ve věčném městě okouzlující Itálie. S jógou mám dlouholeté zkušenosti, prošla jsem si různými fázemi, od cvičení jógy několikrát denně (blázen), po naprostou absenci (úplný blázen). Před nedávnem jsem si uvědomila, jak důležitou roli hraje v mém životě, jak mi pomáhá cítí se vyrovnaně, povznešeně, tak nějak sama se sebou a i okolním vesmírem spojená.