Jóga a uvolnění – 5 nástrojů, které přinesou pohodu do našeho života

Jóga je známá jako velký pomocník při stresu a pro podporu uvolnění. Jóga není ale jen praktikování pozic na podložce, kombinuje mnoho populárních technik snižujících stres, včetně cvičení a učení, jak ovládat dech, vyčistit mysl a uvolnit tělo. Jak se jóga stává populárnější, stále více lidí objevuje výhody, které tato prastará praxe přináší jejich stresujícím životům. Nejlepším způsobem, jak pocítít a poznat rozdíl, který může jóga s vašim životem udělat, je vytvoření každodenní jógové rutiny.

Pojďme si tedy představit 5 nástrojů spadajících do toho velkého balíčku zvaného jóga, které nám pomůžou s uvolněním a přinesou větší pohodu do našich životů. (Vhodné i pro ty, kdo si myslí, že na jógu nemají čas! 😉 ) Kromě následujících technik vám doporučuji také dechové techniky, které vás uvolní a zbaví stresu.

Jóga

Cvičení

Jasně, jako první určitě stojí za to zmínit základní praktika, cvičení ásán na jógamatce.

Pro uvolnění bych asi vybrala jako nevhodnější Hatha jógu. Existuje mnoho různých typů hatha jógy: některé jsou pomalé a více zaměřené na protahování, jiné jsou rychlé a více posilovací. Pokud se snažíte zmírnit stres, určitě se do ničeho nenuťte a vyberte si takový styl a dynamiku, jaký nejvíce vyhovuje vaší úrovni fyzické zdatnosti a také osobnosti. Jakékoli cvičení pomáhá zmírnit stres tím, že udržuje tělo zdravé a uvolňuje endorfiny, přírodní hormony, díky nimž se budete cítit lépe.

Jóga také zbavuje stresu protahováním. Když jste ve stresu, je v těle uloženo napětí, takže se cítíte stažení a často si způsobujete bolest. To ale není všechno. Jóga je skvělá i pro běžce a další sportovce.

Protahováním se uvolňuje napětí z problémových oblastí, včetně boků a ramen. Úleva od bolesti zad je další běžnou výhodou.

Vyzkoušejte třeba základní, jednoduché sestavy pro uvolnění stresu z našeho magazínu:

Dech

Kontrola dechu

Pranayama, neboli praktika dechu, je důležitou součástí jakékoli praxe jógy a promítá se především do života mimo jógamatku. Již samotná jóga zvyšuje vědomé dýchání jako nástroj pro relaxaci těla.

Ačkoli dýchání je automatické, můžete se rozhodnout dech vědomě regulovat. Naučit se zhluboka nadechnout a vydechnout, kontrolovaně. Je to rychlý a efektivní způsob, jak bojovat proti stresovým situacím.

Vyzkoušejte třeba:

Uvolnění

Zklidnění a zkrocení své mysli

Naše mysl je neustále aktivní, přebíhá od jedné myšlenky ke druhé, vytváří možné scénáře pro budoucnost a zabývají se událostmi z minulosti. Celý tato myšlenkový proces je velmi únavný a stresující.

Jóga nabízí několik technik pro zkrocení tzv. „opičí mysli“. Jednou z nich je práce s dechem, viz tip výše. Každý dech je neoddělitelně svázán s přítomností; nedýcháte v minulosti ani v budoucnosti, ale pouze teď. Zaměření na jednotlivé vdechování a vydechování s vyloučením jiných myšlenek je jedním ze způsobů, jak vyčistit mysl. Je to také základní meditační technika.

Kromě toho civčení jógy neboli praktikování ásan plní také funkci meditace. Pozice jsou fyzické a musí být provedeny s takovou koncentrací, že všechny ostatní myšlenky a starosti jdou stranou, což vašemu mozku poskytuje tolik potřebnou přestávku.

Na další tipy z oblasti mindfulness můžete mrknout v našem magazínu:

Relaxace

Každá jógová sestava končí pěti až deseti minutami strávenými relaxací v pozici mrtvoly – Savasana. Zatímco tato „povinná“ relaxace může být zpočátku na obtíž, nakonec se ji naučíte ocenit, protože velmi pomáhá pro úplné uvolnění těla i mysli.

Savasana vás vrátí zpět do reálného světa s pocitem uvolnění a svěžesti, připraveni odolávat stresu ve svém každodenním životě.

 

Uvolnění potřebuje každý z nás, v každém věku, ať už pracujeme převážně fyzicky či na mentálně, žijeme sami či s celou rodinou, na venkově či ve městě. Někdo víc, někdo míň, ale uvolňování stresu je velmi důležité a pomáhá nejen okamžitou úlevou, ale také díky němu předcházíte nemocím, které se mohou objevit právě díky uloženým negativním pocitům, stresům. Tudíž mé doporučení pro dnešek zní: nezaměřovat se jen na zlepšování jógových ásán, ale také věnovat čas právě uvolňovacím technikám. A nezapoměňte také na hudbu či aromaterapii! To jsou mí další oblíbenci. 😉

A jaká je vaše oblíbená technika pro uvolnění stresu?

Přeji hezké jarní dny bez stresu! 🙂

11 Shares
>
11 Shares
Share11