V dnešním článku se dozvíte něco o pozici Svarga Dvijasana.Přestože na všech fotkách jogínů pozice vypadá jako by to nic nebylo, jedná se o mírně pokročilou ásanu. Pokud je pozice pro vás zatím nedosažitelná ale vysněná, jste tu správně. Povím vám, jak se do pozice dostat, jaké jsou její možné modifikace a benefity. Také vám prozradím ásany, které vám k této pozici pomůžou.
Možná tuto pozici znáte pod anglickým názvem – Bird of Paradise. Jméno vzniklo podle květiny Bird of Paradise. Její listy jsou nesouměrné a rozvírají se do všech stran, téměř právě jako tato jogínská pozice. Krásná, silná, balanční pozice. Pevná stojná noha, která nás spojuje se zemí, ale také prodloužená noha, která nás naopak nadnáší a vytváří energickou jiskru celé ásany.
Benefity Svarga Dvijasany
Na fyzické rovině Svarga Dvijasana působí na celé tělo. Posiluje stojnou nohu a střed těla. Zároveň uvolňuje a protahuje ramena a hamstringy a otevírá kyčle. V neposlední řadě velmi zlepšuje rovnováhu. Působí na naší kořenovou čakru a otevírá také čakru sakrální.
Dělá-li vám problém zklidnit tok myšlenek ve vaší hlavě, tato pozice vám pomůže. Tak jako všechny balanční pozice vyžaduje Svarga Dvijasana hlubokou koncentraci a prostě nedovolí, aby nám roztěkaná mysl běhala sem a tam. Užíváme si tedy přítomný okamžik.
Jak se dostat do pozice Svarga Dvijasana
Než do pozice přejdete, je zapotřebí uvědomit si několik věcí. Jak už jsem zmínila výše, musíte mít nastavenou hlavu na tady a teď. Bez toho se balanční pozice dělají těžko a nepřináší nám ten tolik chtěný benefit, a to být v přítomnosti. Dále je důležité vnímání a zapojení středu těla. Ten nám pomůže i při snaze udržet balanc.
- Výchozí pozice je tadásana.
- Chodidla mějte na větší šířku vašich kyčlí a pevně zakořeněná do země.
- S nádechem zvedněte ruce vzhůru a spojte nad hlavou, s výdechem se pomalu předklánějte do hlubokého předklonu.
- Nyní přichází na řadu propletení, zapletení a spojení paží.
- Začneme s pravou nohou.
- Pravou ruku podvlečte z vnitřní strany pravé nohy, levou ruku dejte za záda.
- Spojte ruce za pravou kyčlí.
- Pomalu přenášejte váhu na levé chodidlo a mírně nadlehčete pravé chodilo.
- Pohledem upřete pohled někam před sebe a pozornost směřujte do středu těla a ke stojné noze.
- S nádechem rostete trupem vzhůru. Ruce máte stále spojené za pravou kyčlí.
- Ve stoji se na chvíli zastavte. Uvědomte si stojnou nohu, pevné a zakořeněné levé chodidlo a střed těla, ze kterého vychází vaše síla a pevnost.
- Stojná noha je mírně v koleni pokrčená.
- Pokud vám to váš hamstring a kyčle dovolí, pomalu začněte natahovat pravou nohu. Zde poslouchejte své tělo. Je úplně v pořádku zpočátku nechat nohu pokrčenou (viz fotografie) a postupem času jí natahovat.
- V pozici (ať už dojdete kamkoliv) najděte potřebný balanc a plný dech.
- Vydržte alespoň pět dechů.
- Poté pomalu začněte pokrčovat nataženou pravou nohu.
- S výdechem se začněte opět pomalu předklánět zpátky do předklonu.
- Rozpleťte spojené ruce.
- Chyťte dlaněmi lokty a uvolněte páteř a ramena. Pohoupejte trupem ze strany na stranu.
- Vyměňte strany.
Ve Svarga Dvijasaně vypusťte okolní svět. Tak, jako v každé jiné ásaně, vnímejte, jak se v ní cítíte. Co vám ásana přináší, co vám říká o vašem těle. Zkoumejte, co je potřeba uvolnit, kam je potřeba poslat dech nebo co je naopak potřeba posílit. Jedině tak se budete v józe posouvat dál.
Rozhodně se do Svarga Dvijasany nepokoušejte dostat příliš brzy. Netlačte na ní. Ona postupně pravidelnou praxí přijde sama. Přece jenom se jedná o pokročilejší jogínskou pozici. Vyžaduje pevný střed těla, otevřené kyčle a dostatečnou flexibilitu v ramenech a lopatkách. Níže se v článku dozvíte, jaké ásany nejdřív zkuste, abyste se Svarga Dvijasaně přiblížili zase o kousek blíž.
Cesta ke Svarga Dvijasaně
Pokud je pro vás plná pozice zatím daleko, zkuste tyto ásany, které vám pomůžou otevřít, posílit a uvolnit ty části, které jsou ve Svarga Dvijasaně potřeba.
- Pozice stromu pro nalezení potřebného balancu.
- Malásana a malásana se spojenými dlaněmi za nohou pro otevření kyčlí a ramenou.
- Poloviční trojúhelník se spojenými dlaněmi za pokrčenou nohou pro posílení nohou.
- Nízký výpad pro uvolnění pánve.
- Spojení dlaní za pokrčenou nohou v sedu pro otevření ramen a lopatek a uvolnění kyčlí.
- Unožení do strany na procvičování rovnováhy.
Pro pokročilejší jogíny tu mám i variantu, při které dochází ještě k většímu otevření a uvolnění ramen a lopatek. Zkuste přitáhnout pravé koleno k hrudníku ze strany. Obmotejte ruce kolem pokrčeného kolene tak, že pravá ruka jde zepředu a levá ruka zezadu. Spojte dlaně za pokrčeným kolenem. Pokud si nevíte rady, koukněte se na fotku.
Jiný možný přechod do pozice
Přejít do této ásany z hlubokého předklonu není jedinou variantou. Do Svarga Dvijasany se dá dostat i z polovičního trojúhelníku. Spojte ruce za pokrčenou nohou. Pohled nasměrujte dopředu k noze. S výdechem přišlápněte zadní nohou dopředu. Pro někoho může být obtížné zadní nohou došlápnout dopředu na jeden krok. Vůbec se tím netrapte, klidně postupujte pomalu a kroků udělejte několik. Poté nohu, kolem které jsou obmotané ruce, pomalu odlehčujte a přeneste váhu na druhou nohu. S nádechem zvedněte trup a pak už to znáte.
Kdy Svarga Dvijasanu nedělat
Pokud vás bolí kyčle nebo ramenní klouby. Dále pozice není vhodná pro zkrácené hamstringy, mohlo by dojít k natržení svalu. V takovém případě nejprve provádějte ásany, díky kterým se postupně do plné Svarga Dvijasany dostanete.
Věřím, že vám tento článek pomůže a třeba vás inspiruje k tomu, abyste Svarga Dvijasanu zkusili. Dejte jí šanci a třeba se stane vaší oblíbenou. Napište, jak se vám cvičí. 🙂