Očistné jógové techniky, které vás vyděsí

S tímto pojmem jsem se poprvé setkala na střední škole. Můj učitel na právo byl zapálený milovník vegetariánské stravy, alternativních léčebných směrů a také jednoho podivného očistného rituálu. Pomocí něj si čistil střeva jednou za rok. Vyprávěl nám mnoho nechutných příhod a onen proces popsal takovým způsobem, že se pak celé třídě ještě týden zdály noční můry.

Je to trochu zvláštní téma, ale o to víc je zajímavé a zaslouží si zde příspěvek. Sama se zvláště jedné z technik velmi bojím. Každopádně to k józe určitě patří a každý jogín by měl znát alespoň základy. Celkem je očistných jógových technik šest:

  • Néti – pročištění nosu
  • Dhauti – pročištění jícnu a žaludku
  • Basti – pročištění střev
  • Nauli – masáž břicha
  • Kapalabháti – pročištění nosu a čelní dutiny
  • Trátak – pročištění očí (o něm se můžete dočíst také zde)

Nemám dostatek prostoru, abych vám je popsala všechny dopodrobna. Většina z nich se ještě dělí na několik úkonů. Rozhodla jsem se tedy vybrat tu pro mě nejzajímavější a trochu ji rozvést. Každopádně o první jsem již napsala samostatný článek. Jestliže vás tato tématika zaujala, nenechte si ujít knihu se stejnojmenným názvem – Očistné jogínské techniky. Najdete v ní podrobný návod ke všem šesti praktikám. Kromě následujících technik vám doporučuji také dechové techniky, které vás uvolní a zbaví stresu.

Kniha Očistné jogínské techniky

Dhauti – pro odvážné

Protože první techniku jsem již rozebírala, pustím se rovnou do druhé. Dhauti v sobě skrývá čtyři úkony. Ten první bych jako jediný dokázala bez problému praktikovat. Nazývá se Džíva múla dhautí a postačí vám k němu jogínská jazyková škrabka, která se dá sehnat za pár korun. Lze jí provádět každý večer jednoduše tak, že si po vyčištění zubů pečlivě oškrabete jazyk.

Tím skončilo to snadné. Následující krok je Džala dhauti. Při něm člověk vypije dva litry 40 stupňové vody a v předklonu vyvoláme speciálním hmatem očistu žaludku (nalačno). Ať to však člověk napíše sebe noblesněji, vždy to znamená to samé – vypití a následné vyzvracení slané vody. Zdá se vám to drastické? Tak to si počkejte na další dva kroky.

Jogínská škrabka na jazyk

Dhauti – pro ještě odvážnější

Následuje Vastra dhauti – neboli metoda polykání bavlny. V rámci této techniky by člověk měl vzít třímetrový pruh bavlny namočené ve slaném nálevu a postupně ho celý polknout (ne konec, ten drží v ruce). Jícen se pak čistí tak, že ten samý pruh opět vytáhnete pomalu ven. Rozhodně se nejedná o nic, co byste měli zkoušet, když jste zrovna doma sami.

Poslední krok nese název Šankprakšalána a je to ona noční můra, o které jsem vám vyprávěla na začátku. Když budu konkrétnější – technika výplachu střev slanou vodou. Což zahrnuje vypití 400 ml slané vody (začátečníci pijí i silný vývar) a její vypuzení z těla druhou stranou. Je založena na stejném principu, kvůli němuž se nedá přežít na mořské vodě – slaná voda organismem pouze projde.

Vodu tedy vypijete a poté si odcvičíte sadu pěti cviků, jež dají věci do pohybu. Můj učitel práva vyprávěl o jednom příteli, z něhož při této metodě vyšla pecka od třešní, a přitom třešně nejedl už pět let. Je možné, aby v člověku zůstávaly takové usazeniny? To nevím a asi to ani nikdy nezjistím. Těm odvážnější z vás přeji hodně štěstí a příjemný pocit z dokonale čistého zažívacího systému.

21 Shares
>
21 Shares
Share21