Sarvangásana – pozice svíčky

Dnes pro vás mám tip na ásánu, kterou už pravděpodobně všichni budete znát z tělocviku na základní škole. Je to vlastně obyčejná svíčka. Než jsem začala chodit na jógu, ani by mě nenapadlo, že se hodí i k něčemu jinému, než je terorizování malých tlustých dětí, co nezvednou vlastní zadek.

Já se s ní po dlouhé době setkala až na jedné z posledních hodin mého kurzu jógy pro začátečníky. Patří spíš mezi klasické Hatha jóga cviky, ale řekla bych, při józe v tomto ohledu neexistují žádná nepřekročitelná pravidla. Hned jak jsem se vyšvihla nahoru, za mnou přispěchala lektorka a začala mě usilovně rovnat. Bylo to pro mě trochu ponižující, protože tak jednoduchou věc, jako je svíčka, bych přeci měla zvládat levou zadní. Ukázalo se ale, že nejsem rozhodně jediná. Postupně obešla ještě dalších pět, zoufale nakloněných, žen.

Správné provedení je při pozici svíčky nebo chcete-li sárvangásany, velmi důležité. Jestliže si nedáte pozor, můžete si způsobit bolesti krční páteře. Proto ji rozhodně nedoporučuji lidem, kteří se ráno před jógou probudí se zatuhlým krkem.

3 důvody, proč jí cvičit

Skutečné každá jógová ásána má větší či menší množtví pozitivních účinků na naše zdraví. Tak se pojďme podívat, jak je na tom pozice svíčky.

1. Řeší problémy se štítnou žlázou

První se nejspíš bude líbit všem ženám. Pozice svíčky je často zařazování do sestav, které nám mají pomoci s hubnutím. Stimuluje se při ní činnost štítné žlázy. Dokonce jsem se dočetla, že napomáhá zrychlení našeho metabolismu. Jestliže tedy trpíte na sníženou funkci štítné žlázy, určitě bych pozici svíčky neváhala vyzkoušet. Opak platí pro osoby se zvýšenou funkcí štítné žlázy, ty by měly na tuto ásánu zapomenout.

Fotka dámských nohou v silonkách tělové barvy

2. Zatočí s křečovými žilami

Když nad tím tak přemýšlím, tak druhý důvod ocení také především ženy. Ve svém okolí nemám asi žádné muže, kteří by trpěli na křečové žíly. Ženy však ano a proto vím, jak otravný to může být problém, ačkoliv mně se zatím vyhnul. Nevzdávejte se hned sukní a místo toho začněte s jógou. Pozice svíčky dokáže při dlouhodobém cvičení (klidně i třikrát denně) nejenom předcházet vzniku křečových žil, ale dokonce vyléčit i opravdu těžké případy.

Podívejme se na to logicky. Křečové žíly často vznikají lidem se sedavým zaměstnáním. Těm, co hodně cestují (opět vsedě) a jednoduše nežijí moc zdravý a aktivní život. Když žilám na nohou čas od času ulevíte, dáte jim možnost rychleji zregenerovat. Můžete to také podpořit vhodně zvolenými doplňky stravy a dostatečným pitným režimem. Možná pak budete mít brzy o jednu starost méně.

 3. Prevence bolesti krční páteře

Poslední důvod se může zdát lehce v rozporu s tím, co jsem psala v třetím odstavci tohoto článku. Ale nenechte se mýlit. Mám na mysli protažení a posílení krční páteře. Dá se to srovnat například s během. Pokud chodí člověk pravidelně běhat, působí pohyb jako prevence bolesti kolenních kloubů. Začnete-li ale běhat v době, kdy ho již kolena bolí, koleduje si o ještě větší nepříjemnosti.

Z toho důvodu si při bolestech krční páteře nejprve zajděte k lékaři. Ještě než se bezhlavě vrhnete na samoléčbu, tak se zeptejte, zda je to vůbec vhodné. Možná vám to dovolí hned nebo si budete muset počkat až po rehabilitaci.

Pozice svíčky má nepochybně ještě mnohem více benefitů pro vaše zdraví. Z mé zkušenosti mohu říct, že dokáže člověka po ránu pěkně probudit. Vždy mi dokonale nažene krev do hlavy a já se tak nemusím potýkat s mým každodenním ranním nízkým tlakem. Nejspíš to oceňuje i má lednička, do které jinak po ránu občas dezorientovaně narazím.

Jak na ni?

Rozhodně ne, jak se říká, z fleku. Pokaždé se nejprve rozhýbejte a začněte jinými uvolňujícími a protahovacími Hatha jóga cviky. Pak se teprve pomaloučku vyhoupněte nahoru. Již tradičně přikládám názorné video z Youtube. Jogínka, která ásánu provádí, si při ní pomáhá páskem na jógu a podkládá si krk a hlavu dekami. Což je myslím skvělý způsob, jak se vyvarovat zraněním.

YouTube video

Ze začátku se v ní snažte vydržet alespoň 30 sekund. Tento čas postupně prodlužujte, klidně až na 5 minut. Jakmile ale začnete mít pocit, že se vám vaše svíčka bortí, raději se zase vraťte zpět na podložku. Z pozice svíčky se nikdy nevracejte příliš rychle, opět byste si mohli způsobit nepříjemné pocity v oblasti krku. Soustřeďte se na pořádné prodýchání a nedívejte se doprava ani doleva.

Snad se vám pozice svíčky zalíbí stejně jako mě. Uvidíte, že se brzy odnaučíte všem zlozvykům, co vás naučil, jógy neznalý, učitel tělocviku a co nevidět budete umět perfektní svíčku.

21 Shares
>
21 Shares
Share21