3 vychytávky, které vám zpříjemní jógu

Pomůcky na jógu vám mohou usnadnit nejen provádění některých složitějších ásán, ale také vylepšit ty jednodušší. Jestliže to s jógou myslíte skutečně vážně, měli byste uvažovat o pořízení alespoň jedné takové vychytávky. Já jsem s nákupem popravdě dlouho otálela. Bála jsem se, že si pořídím něco, na co mi bude doma akorát tak sedat prach.

Ve skříni mám totiž krabici, která je mou připomínkou neuvážených nákupů z minulosti. Najdete v ní vyfouklý gymnastický míč, dvě gumy na cvičení a nechybějí ani kilové a dvoukilové činky. Nechala jsem se inspirovat Hrdým Budžesem a na víko napsala zkratku ZKV – zbytečně koupené věci. Proto asi chápete, že jsem si nákup podobných pomůcek nechala chvíli projít hlavou. Nakonec jsem se rozhodla pro bolster na jógu. Myslím, že bude pro začátek skvělý.

Proč si ho pořizuji až teď? Včera jsem byla po delší době běhat a zjistila zajímavou věc. Kopec, který jsem ještě loni horko těžko udýchal, najednou zvládám bez jediného zasípání. Tréninkem to nebylo, protože jsem běh v posledních pár týdnech až nestydatě zanedbávala. Je tedy logické předpokládat pozitivní vliv jógy na kapacitu a schopnosti mých plic. Proto říkám třikrát hurá a pokračuji ve své jógové posedlosti.

1.      Cihlička z tvrdé pěny

Tyto cihličky nejspíš dobře znáte. Mají je ve většině jógových studií vyrovnané u stěny. Někteří lidé si je automaticky půjčují, jiní čekají, až jim k tomu dá povel lektor kurzu. Dají se využít jako podpěry u mnoha pozic. Jednoduše si s nimi podložíte nohy či ruce. Používání cihliček má hlavní výhodu v tom, že se můžete pokoušet i o těžší pozice, aniž byste při nich museli zbytečně trpět (o tom jóga přeci není).

Jestliže cihličky vůbec neznáte, koukněte na toto video. Máte možnost se v něm inspirovat a hned, jak vám přijde cihlička domů, si s ní vyzkoušet například tuto pozici.

YouTube video

2.      Bolster na jógu pro vaše pohodlí

Tento bavlněný zázrak plněný vlákny ze stromu Kapok vám usnadní především dechová cvičení. Můžete se na něj také pohodlně posadit při meditaci a lépe tak otevřít hrudník. Já se těším, až ho budu používat pro vylepšení pozice dítěte.

Nedá se samozřejmě používat stejně jako cihličky, na to není dostatečně stabilní. Pokud ale váháte, kterou z těchto dvou pomůcek na jógu zvolit, doporučuji právě bolster. Je více všestranný a dokáže posunout i ty nejobyčejnější pozice na zajímavější úroveň. Opět přikládám video. Lektorka vám v něm názorně ukáže použití blosteru při pěti pozicích.

YouTube video

3.      Pásek na jógu pro vaše dokonalé protažení

Z pásku budou nadšení především lidé se zkrácenými šlachami. Vždy, když nedosáhnete rukama na chodidla nebo se někam dostatečně nepřitáhnete, vám pásek přispěchá na pomoc. Konkrétně tento je vyrobený ze 100 % bavlny a na konci má pevnou kovovou přezku. Dá se tak bez potíží prát v pračce. Instruktorka ve videu vám pěkně předvede, kdy je používání pásku na jógu vhodné.

YouTube video

Mimochodem, doporučuji i další pomůcky, například bloky na jógu. Cvičení posunete úplně někam jinam – budete se cítit pohodlně a získáte větší stabilitu.

3 Shares
>
3 Shares
Share3