Jogínská prevence rýmy a nachlazení

V dnešním článku se chci věnovat jedné pomůcce, která mně strašila velkou část mého dětství. Mám na mysli konvičku na proplachování nosní dutiny. Jednu dobu, už je to hodně dlouho, chodila moje mamka na jógu. Tenkrát jí to opravdu chytlo. Toto její období si pamatuji jako čas tofu, robi nudliček a podivných zvuků, které se každé ráno nesly z koupelny.

Mamka chodila na jógu k jednomu z těch klasických a velmi tradičních jogínů. Ten svým žákům doporučoval každodenní výplach nosní dutiny. Nejprve to dělala (a neptejte se mě jak) bez pomůcek. Prostě natáhla vodu jednou nosní dírkou a druhou ji vypustila. Pak si k tomuto účelu pořídila i malou plastovou konvičku. Jednou stranou člověk leje tekutinu do nosu a tou druhou vytéká ven.

Já a konvička

Vždy mi to připadalo nanejvýš nechutné. Jenže má zvědavost nade mnou zvítězila. Pamatuji si, jak jsem se jednou zamkla v koupelně, napustila konvičku vodou a pustila se do toho. Pochopitelně jsem se málem utopila. Tady na tom příkladu je vidět, jak strašně umějí být děti blbé. Zamknout se v koupelně a nalít si do nosu vodu. Opravdu promyšlený plán.

Každopádně teď jsem na ni doma znovu narazila. Stavovala jsem se u našich po dvou měsících a konvička opět stála na zrcadle. Mamka to odůvodnila tím, že je teď pořád nemocná a už jí to nebaví. V době, kdy si denně vyplachovala nos solným roztokem, se jí každá nemoc na míle vyhýbala. To přimělo i mě o úvaze nad nákupem této kouzelné konvičky. Vím, bude to chtít hodně cviku, ale prý mi to za pár dní už ani nepřijde. Tak budu mamce věřit a jednu si objednám.

K čemu je to dobré?

Konvičky jsou doporučovány především lidem, kteří trpí alergiemi, slabou imunitou nebo žijí ve velkých městech. Každý den nám skrz nos projdou kvanta virů a bakterií. Většinou ale chvíli trvá, než se stihne nemoc rozvinout, spustit rýmu a další radosti spojené s nachlazením.

Proto je třeba každé ráno vypláchnout nosní dutinu solným roztokem. Někde jsem četla o obsahu 1 % soli. Mamka si prostě ve skleničce rozmíchá malou lžičku soli s vodou. Odměřování podle mě není potřeba. Slaná voda je antibakteriální, a pokud to nepřeženete se solí, tak i přátelská k nosní sliznici. Nos se vám pěkně pročistí a jedinou vzpomínkou na rýmu bude čistý kapesník složený ve skříni.

Jestliže vás konvička zaujala a chcete se o ní dozvědět víc, tak zde jsem objevila pěknou knížku na toto téma.

Můj favorit číslo jedna

Nezerová konvička na výplach nosní dutiny

Rozmýšlím se mezi dvěma možnostmi. Tato nerezová verze mi připadá velmi praktická. Jsem někdy až trapně nešikovná osoba a byla bych ráda, aby mi konvička nějakou chvíli vydržela. Když upustím na zem věc z nerezu, tak se jednoduše nerozbije. Má velký objem – 600 ml, což mi připadá super. Člověk díky tomu zvládne obě dvě nosní dírky na jedno naplnění.

Favorit číslo dva

bílá keramická konvička na výplach nosu

Na druhou stranu je mému oku mnohem milejší tento keramický model. Konvička je na boku zdobená modrým znakem a působí na mě o něco méně lékařským dojmem. Jak bych to jen řekla – mám k ní větší důvěru. Možná to zní divně, ale do nosu si jen tak něco nestrčí. Pořád jsem ale na vážkách. Tak uvidím, jak se nakonec rozhodnu.

Máte někdo zkušenosti s jedním nebo druhým typem konviček na výplach nosu?

39 Shares
  • Ahoj Kristýno, máš úplně stejný vkus jako já :). Zkušenosti mám s oběma konvičkami, leč se druhou pouze 3 týdny a to se nepovažuji za nějak výrazně nešikovnějšího než zbytek populace :). Nerezová už slouží rok a je perfektní, nemusí se nic odměřovat (1 rovná lžička na konvičku) a stačí na obě nosní dírky. Dokonce i široké ústí je mi příjemnější nežli u keramické (raději ani nemluvím o drastické nosní „škrabce“ u plastové). V neposlední řadě není problém jí čas od času hodit do myčky. Jediné nevýhody, že prázdná není úplně stabilní a při větším naplnění teče při naklonění i přes okraj. Tyto chybičky rozhodně převáží nad smutnýma očima z desítek střepů (o umyvadlo stačí sklouznutí ani ne z 10 centimetrů a je po kráse).
    Případné další dotazy k čemukoli z jógy rád zodpovím na mailu :).
    Jirka

  • >
    39 Shares
    Share39