Jak odstranit ze svého života překážky? Bůh Ganéša nám s tím pomůže

Bůh Ganéša bývá velmi často vyobrazován ve spojitosti s jógou. Motiv sloního boha můžete nalézt na jógových podložkách, na stěnách jógových studií a v podobě sošek všech různých velikostí. Jaký je ovšem význam tohoto uctívaného boha se sloní hlavou? Jak vám konkrétně může v životě může pomoci a v kterých životních situacích se na něj obrátit, si řekneme v tomto článku.

Ganéša

Význam

Bůh Ganéša patří mezi vysoce vážené božstvo. Spolu s Brahmou, Déví, Višuem a Šivou představují důležité postavy hinduistického a budhistického náboženství. Bůh Ganéša představuje cnosti nejvyššího božství, které se zároveň propojují se zvířecími vlastnostmi.

Co vše tento bůh dokáže? Ganéša je známý především pro svou obdivuhodnou vlastnost odstraňovat překážky. Pro ty, kteří se k němu obracejí, zajišťuje snazší průběh věcí jakéhokoliv charakteru. Přítomnost tohoto boha by měla být při zrodu všeho nového. Zabezpečuje hladký průběh věcí. Ať už se jedná o začátek stavby domu, vydání se na dalekou cestu nebo začátku nové životní etapy.

Další důležitou vlastností tohoto boha je jeho moudrost a intelekt. Bývá považován za boha umění, literatury, vzdělání a veškerého poznání. Ganéša je také uctíván pro svou nezdolnou sílu.

Ganéša

Legenda praví

Ganéša je nejstarším synem boha Šivy a jeho manželky Parvátí. Ta Ganéšu údajně stvořila během Šivovy nepřítomnosti a přikázala mu, aby ji střežil, zatímco ona si dávala koupel. Mezitím se vracel Šiva zpět z dalekých cest. Ganéšha plnil přání své matky a Šivu zastavil. Ten se ovšem rozzuřil a v domnění pokládajícího Ganéšu za vetřelce, mu usekl hlavu.

Parvátí byla touto událostí zdrcena. Šiva ve snaze svou manželku ukonejšit nařídil přinést hlavu jakéhokoliv stvoření, které poté spojil s Ganéšovým tělem. Služebníci našli právě hlavu sloního mláděte, a tak vznikl sloní bůh Ganéša.

Ganéša

Vyobrazení Ganéši

Jak jsme si řekli, tak bůh Ganéša je vyobrazován jako člověk se sloní hlavou. Díky darům lidí, kteří přináší Ganéšovi nejrůznější oběti, je jeho tělo zavalité a blahobytem překypující. Jeho hlava dominuje mohutným chobotem a pouze jedním klem. V oblasti třetího oka bývá často vyobrazována mantra ÓM. Tento bůh má čtyři ruce, ve kterých nejčastěji drží sekeru, bič, sladký rýžový koláč a čtvrtou rukou ukazuje mudru. Často také bývá vyobrazován s lotosovým květem.

Přítomnost Ganéši v našem životě

O tom, jak byl Ganéša stvořen, můžete nalézt mnoho historek. Také vyobrazení se může dle interpretace mírně lišit, jeho význam ovšem zůstává stejný. Zkuste se sami zamyslet, jaké ve vás tento lidsko-zvířecí bůh vyvolává pocity.

Jak jeho přítomnost do svého života zařadit? Můžete zkusit se na chvíli zastavit nad jeho vyobrazením a pozorovat, jaké prožitky se ve vás začnou vyjevovat. Dále si můžete například pořídit jeho sošku či si poslechnout nebo zazpívat Ganeša mantru. Tato mantra má velmi silné účinky a já osobně se po ní vždy cítím krásně a uvolněně.

YouTube video

Ganéša mimo jiné odstraňuje překážky na naší duchovní cestě poznání. Pokud tedy na své cestě zažíváte nějaké útrapy, můžete zkusit požádat tohoto boha o vyřešení situace a kdo ví, třeba vaše prosby vyslyší.

Namasté
Dominika

Zdroje:

Ganéš čaturthí

Symbol štěstí – bůh Ganéša


https://www.jogin.cz/ganesa-buh-se-sloni-hlavou/

0 Shares
>
0 Shares
Share