Květ lotosu jako učitel na naší cestě životem

Květ lotosu je symbol čistoty a cesty životem. Může nás v mnohém inspirovat. Navíc je úzce navázán i na jógu a indickou tradici. Pojďme si něco o lotosovém květu říct. V následujícím textu se dozvíte také o jedné z nejdůležitějších pozic jógy – lotosovém sedu. Povíme vám něco o tom, jak se cvičí.

Květ lotosu bývá velmi často vyobrazován ve spojitosti s jógou. Tento překrásný květ symbolizuje nejenom čistotu, krásu a život jako takový, ale nese v sobě i tajemné poselství. Díky němuž můžeme lépe porozumět životu.

Symbol Lotosu

Květ života je prastarý symbol, který býval vyobrazován již ve Starověkém Egyptě, Asii, ČíněJaponsku. Často je spojován s budhistickým a hinduistickým náboženstvím.

Lotosový květ symbolizuje znovuzrození, čistotu, svěžest, nejvyšší štěstí, naději a duchovno. Vlastnosti lotosu by nás měly učit nejvyšším lidským ctnostem. V józe lotos představuje duchovní cestu člověka. Na té vám pomohou i tzv. jógové jámy. Přečtěte si něco o Satje, Tapasu, Ahimse, Brahmačarje nebo Santóše.

„Lotos je v Indii prastarý božský symbol; jeho otvírající se plátky naznačují rozpínání duše; to, že jeho čistá krása vyrůstá z bahna, je příznivým příslibem.“ (Paramhansa Jógánanda, Životopis jogína,1946)

Lotosový květ

Lotos v mytologii

Ve světových náboženstvích je líčeno zrození Božstev právě z lotosového květu. Dle mytologie je lotos první květinou, která se na planetě objevila. Bohové jsou velmi často vyobrazování sedící v lotosovém květu. Jako například na tomto obrázku, kde je vyobrazena bohyně Lakšmí, která představuje blahobyt, štěstí a krásu.

Bohyně Lakšmí

Síla lotosu

Proč je lotos tolik uctívanou květinou? Jeho síla spočívá v jeho příběhu. Květina krásného lotosu vyrůstá z velmi obtížných podmínek. Prodírá se z bahna a zakalenou vodou se kousek po kousku dostává pomalu nad hladinu, aby mohl ve své kráse a dokonalosti spočinout až na vrcholu. Než se lotosový květ ve své kráse dostane nad hladinu, musí urazit dlouhou cestu. V budhismu tento květ reprezentuje duchovní cestu, která nás vede k osvícení.

Tip: Pokud vám život do cesty postaví překážky, obraťte se na boha Ganéšu.

Lotos jako učitel

Rozhodneme-li se změnit náš život a začít dělat věci jinak, začít žít více v souladu sami se sebou a více žít jógu, staví se nám do cesty překážky. Tyto překážky prověřují naše odhodlání. Překážky ze svého života nikdy neodstraníme, důležité ale je, jak na ně reagujeme.

Překážkou může být i prostředí, ve kterém žijeme. Přestože bychom chtěli jógu cvičit více, méně se rozčilovat a být více v harmonii, nejde to někdy úplně snadno. Máme řadu povinností. Zde můžeme vidět tu krásnou spojitost se symbolem lotosu. Snažme se udělat každý den něco malého pro vlastní seberozvoj a hlavně věřit, že ta cesta, po které kráčíme, nás vede tam, kam skutečně chceme.

Nemusíme nutně toužit po osvícení. Stačí žít každý den s vědomím toho, že děláme to nejlepší, co v dané situaci dovedeme. Buďme laskaví k sobě i k ostatním. Tohle vše v nás bude rozvíjet nejvyšší lidské ctnosti, které symbolizuje právě květ lotosu.

Lotos

Lotos jako naděje

Lotosový květ symbolizuje obrovskou naději, že jít po této cestě má smysl. Zde mě napadá jeden můj oblíbený citát:

„Vykročte ve víře. Nemusíte vidět celé schodiště, jen udělejte první krok.“ (Martin Luther King)

V nelehkých životních situacích si zkuste na symbol lotosového květu vzpomenout. Zamyslet se nad jeho příběhem, kouknout se na jeho obrázek a uvidíte, jaké pocity ve vás vyvolá.

Lotos nás učí trpělivosti, odhodlání a víře. Důležité je vytrvat. Stále stoupat vzhůru a směřovat ke slunci.

Lotosový sed

Cílem praktikování jógových ásan by mělo být uvolnění celého těla. V takovém těle se cítíme skvěle a nejsme limitovaní. To je jeden z důvodů, proč nám jóga přináší tak krásné pocity. Avšak tohle postupné uvolňování těla pomocí jógových pozic a budování flexibility má ještě jeden cíl. A to zvládnutí lotosového sedu neboli padmasany.

Mnoho mistrů a praktikantů jógy je vyobrazováno právě v této pozici. Tento sed bývá označován jako královský sed. V čem je padmasana tak unikátní? Páteř je v ní zcela vzpřímená a tělo je rovnoměrně vyrovnané. Padmasana je tedy ideálním sedem na meditaci.

Na tuto pozici je potřeba značná jógová průprava a uvolněné kyčle. Cviky na uvolněné kyčle najdete třeba zde v našem článku. Pokud s padmasanou začínáte, nenuťte se do pozice na sílu a zkuste nejprve pozici polovičního lotosu.

Lotosový sed

Jak se dělá pozice lotosu? V následujícím videu se můžete podívat na to, jak se na pozici lotosu připravit a jak se do ní krok za krokem dostat.

YouTube video

Zajímá vás filozofie jógy? Přečtěte si také o jóga jámách a nijámách. Najdete je zde:

Lotos je pro mě nejenom krásným symbolem, ale hlavně obrovskou inspirací. Jaké pocity vyvolává květ lotosu ve vás?

Namasté
Dominika

Pokud byste se rádi naučili i další zajímavé pozice, přihlaste se k odběru newsletteru! Tak budete mít jistotu, že už vám nic neuteče 🙂

 

Zdroje: Paramhansa Jógánanda, Životopis jogína,1946

Zdroj obrázků: Pixabay.com

 

11 Shares
>
11 Shares
Share11