Naučme se pomocí záklonů rozpohybovat svoji vitální energii

Dnes se budeme věnovat záklonovým pozicím a hlavně tomu, jaké pocity v nás záklony vyvolávají. Představíme si jednotlivé záklonové ásany a především se dozvíte, kdy je vhodné do své praxe záklony zařadit. Budeme mluvit o tom, jak se naučit s nimi vědomě pracovat, abychom z jejich praktikování mohli vytěžit maximum.

Přestaňme se bát a radujme se ze života

Záklonové pozice obecně zvyšují flexibilitu naší páteře. Při záklonech je důležité mít stále pevný střed těla. To způsobuje, že ve většině záklonových pozic posilujeme i břišní svaly.

Záklony mají na naše tělo řadu benefitů. Jaké konkrétně si probereme u jednotlivých pozic níže. Záklony v nás probouzejí vitální energii, motivují nás k akci a otevírají nás novým věcem. Po praktikování záklonů se budeme cítit plni života.

Strach ze záklonů

Pozice záklonů ale mohou v některých vyvolávat i nepříjemné pocity. Některé záklony jsou složitější, ale obecně pro veškeré záklony je zapotřebí nutná dávka odvahy a víra ve své tělo. Doporučuji nejprve poznávat své tělo prostřednictvím jednodušších ásan a postupně se propracovávat k těm složitějším. Nemusíme ze začátku volit hned složité záklonové pozice. Dobrá zpráva je, že ať zvolíte jakýkoliv záklon má na vaše tělo stejně prospěšné účinky.

Ásany v záklonech mají pozitivní vliv na:

Díky provádění jednotlivých pozic:

  • posilujeme střed těla
  • otevíráme v nich hrudník a tím i naše srdce
  • uvolňujeme hluboko uložené emoce

Než budete přecházet do jednotlivých záklonů nejprve se protáhněte. Můžete si dát třikrát po sobě pozdrav slunce a rozproudit tak energii ve vašem těle. Rozpohybovat páteř a zaktivizovat střed těla. Do záklonových pozic vstupujeme jemně a pomalu. Do ničeho se nenutíme a dopřáváme tělu dostatek času.

Záklon v polovičním výpadu

Do této pozice jsme se dostali z pozice Psa hlavou dolů. Přinožili jsme nejprve levou nohu dopředu a poté jsme vynesli tělo vzhůru.

Nejprve začněte s mírným záklonem hlavou. V této pozici je zapotřebí rovnováha. Až budete cítit balanc ve vašem těle, můžete přecházet do hlubšího záklonu. Můžete proplést prsty za zády a nechat klesat ruce dolů po pravém stehnu.

Otevíráme hrudník a oblast srdce. Ramena táhneme od uší. Kyčle směřují dopředu a jsou jedné rovině.

Tip: Cítíte, že máte ztuhlá ramena? Zkuste cviky na uvolnění ramen!

záklon ve výpadu

Pozice Bojovíka I. v záklonu

V ásaně Virabhadrasana I. posilujeme a protahujeme dolní končetiny. Zároveň protahujeme svaly v tříslech. Naše pánev míří dopředu. Dáme si pozor, aby pokrčené koleno nepřesahovalo přes kotník. Zapojujeme hýžďové svaly, ale hýždě nejsou zaťaté.

Až když si v pozici bojovníka začneme být jistí, tak provedeme mírný záklon hlavou a pracujeme na udržení rovnováhy.

Dalším krokem může být propletení rukou za zády. Necháme je pomalu klesat dolů, čím se naše tělo dostává do záklonu. Měl by to být velmi mírný pohyb.

záklon v pozici bojovníka I.

Ardha mandalasana

Tato pozice v záklonu otevírá náš hrudník. Aktivuje energii podél páteře a krásně ji protahuje.

Snažíme se protlačit pánev a hrudník co nejvíce nahoru. Protahujeme přední část těla a cítíme energii až v konečcích prstů propnuté nohy. Pokud nám je to příjemné hlava může jít do záklonu. Nepropadáme se do ramena ruky, od které se odtlačujeme.

ardha mandalasana

Pozice Velblouda

Ásana Uštrásana vychází z mírného záklonu hlavou. Nejprve doporučuji provádět s dlaněmi přiloženými na oblast beder, vyhnete se tak přílišnému tlaku na oblast beder. Zakloňte hlavu a bradu začněte posouvat dozadu, potom následuje záklon krku a hrudníku.

Dejte si pozor, abyste nešli do záklonu celým tělem. Jedná se skutečně o pohyb, který vychází od hlavy. Nepropadáme se v bedrech. Hýžďové svaly jsou aktivní, nikoliv zaťaté.

Pozice velblouda

Pes hlavou vzhůru

V této pozici jsou dlaně pod rameny. Otevíráme hrudník vpřed. Můžeme si i představit, jak se otevírá oblast našeho srdce. Ramena táhneme od uší. Loketní jamky směřují k sobě.  Lopatky tlačíme k sobě. Máme aktivní hýžďové svaly, ale hýždě nejsou zaťaté. Pánev směřuje směrem k podložce.

Intenzitu záklonu hlavy si zvolte sami, podle toho, jak je vám to příjemné.

Více o tom, jak ásana Urdhva Mukha Svanasana působí na naše tělo, si můžete přečíst zde.

YouTube video

Pes hlavou vzhůru

Jaké máte zkušenosti se záklony? Provádíte záklony? Nebo k nim přistupujete s respektem a postupně? Jestliže se cítíte, že vaše energie stagnuje, zkuste záklony zařadit do své praxe. Záklonové pozice vás povzbudí a probudí ve vás novou vitální energii.

Namasté
Dominika

0 Shares
>
0 Shares
Share