Životní energie a čakry – jak spolu souvisí?

Pravděpodobně už to většina z vás ví, nicméně opakování je matka moudrosti! Slovo „čakra“ znamená kolo. Čakry jsou místa, kde víří energie v lidském těle. Jsou napájeny z kosmické energie a regulují energetický tok přes naši vnitřní energetickou síť nazývanou meridiány. Tato energie je považována za naši hlavní energii a proudí sem a tam od vrcholu naší hlavy dolů po naší páteři. Je velmi důležitá, neboť určuje náš duševní a fyzický stav. Pokud jsou čakry zablokovány nebo naopak příliš aktivní, objeví se fyzické a/nebo duševní onemocnění a emocionálně se dostáváme mimo rovnováhu.

První důkaz existence čaker byl napsán ve starověkých textech nazvaných Védy. Až donedávna se jednalo pouze o teorii a smích pro skeptiky, ale díky nové technologii věda nakonec prokázala, že skutečně existují.

Existuje sedm hlavních energetických bodů a všechny mají různé frekvence a každá frekvence/čakra má svůj účel. Když jsou všechny naše čakry v dokonalé rovnováze, náš život se stane radostným a harmonickým, s dobrým zdravím a skutečnou vášní a láskou k životu. 😉

1. Kořenová čakra – Muladhara

Tato čakra představuje uzemnění a souvisí s instinktem, bezpečností a základním lidským potenciálem. Pokud vaše energie proudí v oblasti Muladhara dobře, budete cítit přítomnost a pohodu v každé situaci. Pokud je vaše energie blokována, může to mít za následek chamtivost, strach, nervozitu a selhání. Související zdravotní problémy jsou hemoroidy, krevní a nervové poruchy, ischias a dolní bolesti zad.

 • Fyzicky řídí sexualitu
 • Mentálně řídí stabilitu
 • Emocionálně řídí smyslnost
 • Duchovně ovládá pocit bezpečí

2. Sakrální čakra – Svadhishthana

Tato čakra souvisí s přijetím druhých do našich životů a s tím, jak se dokážeme otevřít novým lidem a zkušenostem v životě. Svadhishthana ovlivňuje naše potěšení, sexualitu, otevřenost a vášeň. Pokud je vaše druhá čakra příliš aktivní, budete příliš emocionální. Pokud je zablokována, budete ztuhlí a nebudete otevřeni novým věcem ani lidem. Zdravotní problémy související s blokádou jsou cukrovka, poruchy ledvin a sleziny a trávení.

 • Fyzicky řídí reprodukci
 • Mentálně řídí kreativitu
 • Emocionálně ovládá radost
 • Duchovně ovládá nadšení

3. Solární plexus – Manipura

Manipura představuje naši schopnost sebevědomě ovládat náš vlastní život. Je to místo, odkud pochází naše sebehodnocení a sebeúcta. Při zablokování se můžou objevit problémy s osobní silou, strachem, úzkostí, utvářením názorů, introverzí a přechodem od jednoduchých nebo základních emocí ke komplexním. Pokud je naopak příliš aktivní, může to mít za následek agresivní a dominantní chování. Zdravotní problémy související s nerovnováhou v solar plexu jsou vředy, střevní poruchy, špatná cirkulace a jaterní dysfunkce.

 • Fyzicky řídí trávení
 • Mentálně řídí osobní moc
 • Emocionálně řídí otevřenost
 • Duchovně řídí všechny záležitosti osobního růstu

4. Srdeční čakra – Anahata

Srdeční čakra samozřejmě představuje naši schopnost milovat. Je zodpovědná za lásku, vnitřní klid a radost. Pokud je Anahata vyrovnaná, jsme otevření a soucitní. Pokud je zablokována, můžeme být chladní a držet si od veškerého okolí odstup. Když je zase příliš aktivní, láska může být sobecká, dusivá, závislá a/nebo arogantní. Související zdravotní problémy jsou angina, artritida, palpitace srdce, krevní tlak a vředy.

 • Fyzicky řídí krevní oběh
 • Emocionálně řídí bezpodmínečnou lásku k sobě a ostatním
 • Mentálně řídí vášeň
 • Duchovně řídí oddanost

čakry5. Krční čakra – Vishuddha

Tato čakra představuje naši schopnost komunikovat. Pokud je v rovnováze, mluvíme pravdivě, a otevřeně vyjadřujeme své myšlenky a emoce. Pokud je krční čakra zablokována, vede to k plachosti a introverzi. Je-li naopak příliš aktivní, v rozhovoru jsme příliš zaměřeni na sebe a nejsme schopni naslouchat. Zdravotní problémy spojené s nevyváženou krční čakrou jsou chřipka, respirační potíže, problémy se štítnou žlázou, horečka, infekce v krku a revmatismus.

 • Fyzicky řídí komunikaci
 • Emocionálně řídí nezávislost
 • Mentálně řídí plynulost myšlenek
 • Duchovně řídí pocit bezpečí

6. Třetí oko – Ajna

Souvisí s intuicí a moudrostí. Když je vyvážena, máte pocit jasnosti a je snadné rozhodovat. Když dojde k zablokování, snadno se můžete cítit zmateni a necháte ostatní, aby za vás rozhodovali. Pokud je naopak příliš aktivní, žijete ve světě iluzí a fantazie, můžete mít dokonce až halucinace. To protože tato čakra souvisí s epifýzou, která je místem, kde vzniká psychedelické DMT (dimethyltryptamin), známý halucinogen. Nemoci souvisejí s čakrou třetího oka jsou zejména migréna, krátkozrakost, dalekozrakost, zánět horních cest dýchacích, problémy s dutinami.

 • Fyzicky řídí funkci mozku
 • Emocionálně řídí jasnost na intuitivní úrovni
 • Mentálně řídí vizuální vědomí
 • Duchovně ovládá šestý smysl

7. Korunní čakra – Sahasrara

Představuje spojení s naším vnitřním duchem a vyšším já. Když je Sahasrara v rovnováze, vidíme a oceňujeme krásu světa a vnímáte souvislosti. Když je zablokována, jsme příliš strnulí, mimo realitu. Když je naopak korunní čakra příliš aktivní, jsme schopní myslet pouze na intelektuální věci a nevnímáme kouzlo vesmíru a života. Co se týče onemocnění, většinou se projevuje na úrovni psychických nemocí, a to deprese, schizofrenie, demence, Alzheimerova choroba.

 • Fyzicky řídí nervový systém
 • Emocionálně řídí vyrovnanost
 • Mentálně ovlivňuje schopnost učit se
 • Duchovně řídí spiritualitu

A pokud vás téma zajímá podrobněji, o jednotlivých čakrách a rozproudění energie se můžete dočíst v našem přehledném e-booku.

Jak můžeme léčit naše čakry?

Meditace

Nejčastějším a pravděpodobně jedním z nejefektivnějších způsobů léčby toku energie je meditace. Existuje mnoho způsobů, jak meditovat. Já ráda používám afirmace a ujištění, protože věřím, že naše myšlenky vytvářejí naši realitu. Zde jsou některé tipy na posílení každé jednotlivé čakry:

Kořenová čakra: „Jsem božská bytost světla a já jsem klidný, chráněný a v bezpečí.“
Sakrální: „Jsem zářivý, krásný a silný a užívám si zdravého a vášnivého života.“
Solární plexus: „Jsem pozitivně naladěný a úspěšný ve všech záležitostech života.“
Srdeční: „Láska je odpovědí na všechno v životě a dávám a přijímám lásku jednoduše a bezpodmínečně.“
Krční: „Moje myšlenky jsou pozitivní a vždycky se vyjadřuji pravdivě a jasně.“
Třetí oko: „Jsem naladěn do božské univerzální moudrosti a vždy chápu skutečný význam životních situací.“
Korunní: „Jsem úplný a v jednotě s božskou energií.“

Samozřejmě je důležité najít taková potvrzení, která vyhovují našim pocitům. Snažte se zjistit, co konkrétně potřebujete slyšet. Já sama jsem například začínala s afirmacemi jako jsou: „Jsem autentická,“ „Jsem skvělá“, „Nic se mě nemůže dotknout“ a „Miluji své pravé já“.

Když jsem zkoušela tuto meditaci poprvé, po chvíli jsem se začala cítit špatně a musela jsem utíkat do koupelny, chtělo se mi až zvracet! Připadalo mi, jako kdybych cítila odpor v mém solar plexu. Něco blokovalo energii, kterou jsem se snažila přijmout. Nevolnost přešla velmi rychle, přesto jsem z toho neměla dobré pocity. Nenechala jsem se ale odradit a zkoušela jsem tuto meditaci opakovat denně. Jak dny plynuly, nevolnost ustoupila, bylo pro mě čím dál jednodušší opakovat si tato ujištění a také jsem si uvědomila, že se chovám jistěji než obvykle. Cítila jsem se svobodněji, byla jse impulzivnější, bez toho, abych neustále přemýšlela, jak mě vnímá okolí.

Přestože jsem změny cítila velmi rychle, je potřeba pokračovat několik týdnů a opakovat denně nebo i několikrát za den. Prostě najděte to správné, co potřebujete slyšet a opakujte to pořád dokola, pořád a pořád se ujišťujte, jak jste úžasní a věřte tomu. Protože vy prostě jste! 😉

Další forma meditace, která funguje, je pozornost, naladění se do přítomnosti. Zaměřte se na své tělo, poznávání svého ducha a mysli. Bloky v čakrách jsou často spojeny s naší minulostí nebo budoucností. Trauma nebo obavy, úzkost a deprese.

Posaďte se na místo, kde nebudete rušeni, pusťte si nějakou relaxační hudbu (nejlépe v 432hz). Zavřete oči a pozorujte dech, to, jak vdechujete nosem a vydechujete ústy. Věnujte několik minut pozornost svému tělu a uvědomte si ho úplně celé, od palce u nohy až po vrchol hlavy. Chcete-li udržet klidnou mysl, aniž byste se rozrušovali myšlenkami, můžete dech i počítat. Zkuste počítat nádech a výdech vždy třikrát za sebou.

Meditace

Běžte do přírody!

Pobyt v přírodě je také dobrý způsob, jak se uzemnit, napojit na energii Země a Vesmíru a upevnit naši mysl a ducha. Žijeme ve společnosti, která nás neustále vtahuje do budoucnosti nebo zpět do minulosti. Řešíme co bylo, a obáváme se toho, co se stane.

Jděte do přírody, zujte si boty a ponožky a choďte naboso v přírodě. Vnímejte zemi pod sebou. Chůze na boso v přírodě je léčivá z několika důvodů. Přímý kontakt spouští energetické body a absorbuje minerály. Vytahujeme elektrony ze země, které zlepšují naše zdraví. Je také známo, že chůze naboso zlepšuje celkové držení těla, neboť se nesoustředíme na pokládání paty na zem s každým krokem. Výhody chůze naboso v přírodě jsou jednoduše obrovské! 😉

Zdravá strava

Zdravá strava má obrovský vliv prostě na všechno, včetně toho, jak se cítíme a myslíme. Pokud jde o stravu, myslím, že je to záležitost velmi individuální. Co jsem četla o léčení čaker jídlem, nejsem si úplně jistá, čemu věřit. Někteří říkají, že byste měli jíst jídla barev čakry, zatímco někteří zase tvrdí, že je důležitější, kde jsou potraviny pěstovány.

Co vím ale jistě, čerstvá, organická zelenina a ovoce obsahuje mnoho enzymů a živin a udržuje v nás vysokou frekvenci proudění energie, zatímco fast foody, červené maso, rafinovaný cukr a chemické přísady, jako jsou éčka, nás udržují na nízké úrovni frekvence. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že když jsem začala jíst zdravě, mělo to obrovský dopad na mou energii a náladu. Prostě a jednoduše, poslouchejte své tělo, dávejte mu to nejlepší a ono se vám za to odvděčí. Starejte se o své tělo, je to jediné místo, kde můžete žít.

zdravá strava

Být otevřený a mluvit o svých pocitech

Posledním způsobem, který bych v tomto článku chtěla zmínit, je důležitost projevení vlastních pocitů a emocí. Jejich potlačením oddělujete ducha od mysli a způsobujete tak doslova zmatek na všech úrovních svého bytí. Je důležité být sám sebou, být autentický. Jedině tak můžeme zachovat tělo, mysl, duchovno v rovnováze a dovolit tak energii proudit volně.

Funkci čaker může podpořit také domácí kosmetika a další způsoby, o kterých píšeme v našem e-booku.

A jaké jsou vaše zkušenosti s životní energií a spojitostí s čakrami? Podělte se v diskuzi pod článkem a inspirujme se navzájem! 😉

211 Shares
>
211 Shares
Share211