Pohodlně se usaďte a objevte magičnost Dandásány

Patří mezi základní pozice, vypadá velice jednoduše a vlastně se jen sedí. Možná si při lekcích jógy říkáte: Pozice hole, celkem nuda, ale hurá, už se pomalu blížíme k závěrečné šavásáně. V pozici hole se ale skrývá mnohem více než jen protažení zadních stran stehen a to, že se lekce se přehoupla do druhé poloviny. Účinky dandásány jsou daleko hlubší. Společně v tomto článku odhalíme zázrak a půvab této ásány.

Tak jako pozice hory je základním a výchozím bodem pro pozice vestoje (Detailní popis pozice najdete v článku Tádasána – základ všeho), dandásána je zase základ pro pozice vsedě. Na první pohled se zdá, že si jen sedneme na podložku, dáme nohy před sebe a je to – pozice hole. Zas tak snadné to ale úplně není. Kdyby to takhle snadné bylo, nepřinášela by nám dandásána benefity, které nám při procítěném a správném provedení přináší. To je vlastně jedno z nejkrásnějších kouzel jógy. Zdánlivě jednoduché pohyby a pozice jsou pro nás mnohdy nejvíce užitečné.

Benefity pozice

Stále mě nepřestává překvapovat, co všechno nám dandásána dává, ať už na rovině fyzické nebo na rovině hlubší, energetické. Pojďme si tedy společně projít účinky, kterých lze díky provádění této ásány dosáhnout.

1. Zvyšuje flexibilitu a ukazuje nám, jak správně sedět

Začneme tím známým a na první pohled zřejmým. Dandásána hluboce protahuje zadní strany stehen a lýtek, dochází tedy ke zvýšení flexibility našich nohou a zvýšení mobility v kyčlích. Pomáhá nám si uvědomit obě sedací kosti a vytažení se z nich, tím dochází k narovnání našich zad.

2. Buduje sílu našeho středu těla

Při správném provedení dandásány máme po celou dobu aktivní a silný střed těla. Znamená to, že zatáhneme břišní stěnu směrem k páteři, tedy zaktivujeme Uddiana bandhu. Dýcháme stále plným jógovým dechem, ale aktivní Uddiana bandha nás nepustí nadechnout se do břicha, tím bychom povolili břišní svaly. Prvotní nádech tedy nenafukuje břicho ale naše bedra. Tím si zajistíme aktivní střed těla po celou dobu provádění ásány.

Tip: Zajímají vás další energetické zámky? Přečtěte si o Jalandara bandha.

3. Masíruje břišní orgány a zajišťuje zlepšení trávení

Při správném provedení a dýchání podporuje správnou funkci pohlavních orgánů, ledvin a střev a zlepšuje naše trávení.

4. Učí nás správně dýchat a pracovat s energetickými zámky

Již výše jsem nastínila něco o dechu. Ano, pozice hole nás opravdu učí, jak správně dýchat. Plný jógový dech je důležitý ve všech pozicích. Je ale rozdíl, jestli si jen tak volně dýcháme v pohodlném sedu nebo již při jógové praxi. V dandásáně si můžeme krásně trénovat a více si plný jógový dech v ásánách osvojit. Máme aktivní Uddiana bandhu, tedy pevný střed těla. S nádechem stoupá vlna přes břicho, respektive naše bedra, stoupá výš do hrudníku a končí v podklíčkové oblasti. Bedra nám krásně dechem změknou a uvolní se. S výdechem zase klesá vlna dolů z podklíčků, přes hrudník a končí v břiše. Při výdechu se snažíme všechen vzduch poslat z těla ven. Při správném dýchání se nám v této pozici krásně otevírá hrudník.

Pozice hole nám pomáhá uvědomit si energetické zámky v našem těle, především Uddiana bandhu a Mula bandhu. Při nádechu si představujeme, že vytahujeme pánevní dno vzhůru. Současně tedy stáhneme Mula bandhu a energie stoupá vzhůru za korunou hlavy. S výdechem Mula bandhu uvolňujeme a tím zase energie klesá dolů do oblasti pánve. Uddiana bandhu máme stále aktivní po celou dobu nádechu i výdechu.

Jestli vás téma energetických zámků zajímá více do hloubky, podívejte se na tyto články:

5. Vede nás k zastavení a umění jen tak být

Pojďme se přesunout více do hloubky našeho těla. Jakmile už máte pod palcem umění v dandásáně dýchat, jen si zavřete oči a pozorujte. Obraťte vaši pozornost dovnitř, uvědomte si všechny body, které se dotýkají podložky. Představte si, jak tyto body těžknou dolů. Dandásána nám pomáhá zklidnit naše tělo i mysl a při dostatečné pozornosti cítíme, jak se pomalu uzemňujeme. Jen vnímáme přítomný okamžik, jsme tady a teď, a to je skvělý pocit. Pokud trpíte častou bolestí hlavy, zkuste to. Přesuňte pozornost dovnitř, díky tomu se uvolní napětí, vy nebudete ve stresu a hlava přestane bolet.

Existuje mnoho dalších technik a sestav na uvolnění stresu a napětí, některé si můžete přečíst v našem magazínu:

6. Pomáhá nám vnímat energie v našem těle

Dalším z benefitů dandásány je stimulace kořenové čakry – Múládhára čakra. Ta je umístěná zespoda naší kostrče. Tato čakra nám dává pocit bezpečí a uzemnění. Když se posadíme do dandásány a začneme vnímat uzemnění a zakořenění směrem k podložce, dochází k probuzení kořenové čakry. Když navíc přidáte výše popsaný dech, rozproudí se tím energie a otevírá se kořenová čakra. Jako bonus si ještě zkuste představit sytě červenou barvu, což je barva kořenové čakry, jak stoupá vzhůru z naší pánve a klesá dolů s naším dechem. Více o kořenové čakře si můžete přečíst zde: Muladhara – Kořenová čakra

Chcete po tomto výčtu všech úžasných benefitů a účinků ihned Dandásánu zkusit?

Tak si pojďme vysvětlit, jak na to.

  1. Sedněte si na podložku a natáhněte nohy před sebe.
  2. Uvědomte si sedací kosti, sedíte na jejich hrotech. Klidně si můžete hýždě rozprostřít do strany, abyste lépe sedací kosti cítili.
  3. Špičky jsou ve flexi, paty zapřete do podložky a snažte se je tlačit dopředu.
  4. Pozor na kolena! Nikdy nejsou úplně propnutá. Jakmile se necítíte v pozici komfortně, klidně si je pokrčte víc.
  5. Vytáhněte se ze sedacích kostí vzhůru, chcete vyrůst z pánve co nejvýš. Cítíte, jak se kyčle jemně překlopily, a tudíž sedací kosti nyní směřují mírně dozadu.
  6. Zapojte střed těla a zaktivujte ho.
  7. Ramena uvolněte a táhněte je dolů od uší, lopatky nevystrkujte. Jsou volně zahlazené do páteře a rozprostřené do stran.
  8. Položte ruce podél těla, dlaně jsou položené na zemi vedle nohou.
  9. Hlava je volná, táhněte jí jemně dozadu, jako byste chtěli opřít krční páteř o zeď.
  10. A nyní přichází na řadu již zmíněné vnímání, užívání si pozice, uvolnění a uvědomění si bodů, které se dotýkají podložky – paty, lýtka, sedací kosti, dlaně.
Jak správně pozici hole provést
Jak správně pozici hole provést
Jak vypadá správné provedení pozice hole
Správné provedení dandásány
Jak by dandásána neměla vypadat
Jak by dandásána neměla vypadat

Možné modifikace

Jakmile cítíte, že vaše zadní strany stehen nejsou dostatečně flexibilní provést plnou pozici, více si pokrčte kolena. Můžete si pod kolena dát blok nebo deku a podepřít si je. Jestli jsou vám dlaně podél těla nepříjemné, umístěte si je pod kolena a podepřete si je.

Pokud nedokážete udržet rovná záda, dejte si deku nebo polštář pod sedací kosti. Zvednutí kyčlí vám pomůže, abyste se v pozici cítili dobře.

Možné modifikace dandásány
Možné modifikace dandásány

A ten, kdo dandásánu zvládá levou zadní, může se pomalu začít předklánět do pozice kleští. Stále si hlídejte rovná záda a předklánějte se v kyčlích. Rovná záda si zajistíme tím, že máme aktivní břicho, které stále táhneme k páteři. Paže můžete mít buď vzpažené nad hlavu nebo si je klidně položte podél těla.

Možný přechod do pozice kleští
Možný přechod do pozice kleští

Dandásána je vhodná pro všechny

Dandásána je úžasná pozice i proto, že jí může provádět téměř každý, i úplní začátečníci. Jedinou kontraindikací může být nedostatečná flexibilita zadních stran stehen nebo bolest zad. Na tom se ale určitě dá pracovat. Pravidelným tréninkem se postupně dostanete do fáze, kdy vám dandásána bude příjemná. A pokud vás trápí záda – ať už bolest, nebo jejich nedostatečná flexibilita, vyzkoušejte pozice na záda.

Tak jí dejte šanci.

Věřím, že po přečtení tohoto článku dáte dandásáně zcela nový rozměr a zkusíte jí vnímat i z té hlubší stránky. Dejte jí šanci. Otevřete se a buďte vnímaví k vašemu tělu, ono vám to vrátí.

9 Shares
>
9 Shares
Share9