6 jednoduchých ásan proti bolesti zad

Bolest zad byla jednou z věcí, které mě k józe přivedly. Místo abych si zoufala nad tím, že jsem na takové problémy příliš mladá, jsem se k tomu postavila pozitivně a našla si nový koníček. Psychika je ve vztahu k vlastnímu tělu a jeho zdraví nepochybně důležitá, tak proč si jí ještě více podlamovat….

Já osobně mám potíže s krční páteří. Předpoklady k tomu jsem zdědila po matce, ale ani můj životní styl tomu nijak nezabránil. Všední den vypadá tak, že vstanu v osm hodin a od té doby jsem připoutaná k notebooku až do šesti večer (když tedy stihnu dodělat vše potřebné). Od rána do večera sedím u počítače a postupně a velmi nenápadně si tak huntuji krční páteř.

Mé tělo mi za odměnu posílá dárečky v podobě ztuhlého krku, zaseklých ramen a bezesných nocí. Můžu být jen ráda, že nemám prsa velikosti E, která by tomu všemu nasadila korunu:-))

Jóga vám pomalu, ale jistě pomůže

Jestli se chcete zbavit bolesti zad natrvalo, čeká vás dlouhá cesta. Chce to vytrvalost a správně zvolenou pohybovou aktivitu. Jóga je pro tyto účely ideální. Za mě se doporučuji nejprve přihlásit do kurzu pro začátečníky a až po jeho dochození si zvolit konkrétní typ jógy, který vás bude bavit.

Jóga vám pomůže zpevnit nejen vnější, ale také vnitřní svaly, což vaše páteř velmi ocení. Postupem času získáte pružné a pevné tělo, které sem tam zvládne i noc ve stanu nebo na gauči.

Ásany, které vám uleví

Vybrala jsem pro vás pár ásan, tedy jógových pozic, které můžete praktikovat i doma nebo v práci. Ze začátku se věnujte protažení a zpevnění zad klidně každý den. Jakmile začnete sami vnímat každodenní malé změny, cvičení se pro vás změní v příjemnou rutinu.

Před každým cvičením začněte nejprve protažením a zahřátím těla. To vás buďto naučí v kurzu nebo si můžete zakoupit knihu, která vás začátky jógy přehledně provede. Tento krok nikdy nevynechávejte, cvičení by pak mělo menší účinky.

U každé ásany máte napsán i její pravý název, to je jen pro zajímavost, na kurzech se běžně používají české výrazy. Vybrala jsem takové pozice, které dohromady posilují svaly břicha, pasu i zad. Tato rovnováha je nesmírně důležitá. V józe se nic nedělá jednostranně. Vždy je třeba posílit celé tělo, sval po svalu.

1. Tančící bojovník – Virabhadrásana II

Tato pozice se vám postará o posílení břišních a zádových svalů. Dokáže dostatečně protáhnout svaly nohou a kotníků. Povzbuzuje funkci vnitřních orgánů a stejně jako ostatní pozice bojovníka dodá vašemu tělu energii. Zvyšuje výdrž těla při zátěži a pomáhá také proti bolestem hlavy – především během druhého trimestru těhotenství.

Pozici neprovádějte pokud trpíte vysokým krevním tlakem nebo průjmem.

2. Půlměsíc –Ardha Chandrasana

Díky této pozici získáte zpevněné břišní svaly, nohy, kotníky. Je velmi důležité se po celou dobu soustředit na základní principy, kterými jsou prodýchání každé pozice a správné držení těla. Jedině tak se vám uvolní ramena, páteř a kyčelní klouby. Pomáhá proti zácpě, zlepšuje zažívání. Má také mnoho terapeutických účinků na naše duševní zdraví – využívá se při léčbě úzkostí, deprese a dlouhodobé únavy.

Pozici není vhodné provádět při bolestech hlavy a migréně, pokud máte nízký tlak nebo trpíte nespavostí.

Více informací o pozici půlměsíce najdete zde.

3. Rotace v sedu – Ardha Matsyendrasana

Poloha rotace v sedu  vám přinese lepší pohyblivost páteře a svalů v oblasti ramen. Což je přesně to, co například potřebuji já, tedy člověk se sedavým zaměstnáním. Zároveň si s její pomocí opět posílíte svaly v oblasti břicha, zad a pasu. To je neocenitelné pro ty z vás, kteří mají naopak potíže s bederní páteří.

Pokud jste po úrazu páteře nebo krku, pozici provádějte pouze pod dohledem profesionálního instruktora.

Více o pozici se dozvíte zde.

4. Most – Setu bandásana

Další jógovou pozicí pro úlevu vašich zad je všemi dobře známý most. Ten vám pomůže posílit svaly zádové, hýžďové a stehenní. Zlepšuje trávení a pomáhá také proti menstruačním bolestem. Při správném provedené protahuje třísla, šíjové i břišní svaly. Celkově je tak vaše páteř pružnější a méně náchylná k zatuhnutí a chronickým bolestem. Most je proto výbornou pozicí, kterou byste měli zařadit do protažení po tréninku.

Most není vhodné cvičit pokud jste v nedávné době prodělali úraz krku.

Zkuste jeho poloviční variantu zde.

5. Kobra – Bhujangasana

Pozice kobry asi všichni z vás znáte, ale ne všichni znají všechny pozitivní účinky, které má na naše tělo. Narovnává páteř, protahuje spodní část břišního svalstva, posiluje hýžďové svaly. Stimuluje funkci břišních orgánů, pomáhá zmírňovat stres a vyčerpání. Kobra má dokonce terapeutické účinky na léčbu astmatu.

Více o této pozici si můžete přečíst zde nebo případně její variace “sfingy” zde.

6. Loďka – Paripurna Navasana

Pro správné držení těla a rovná záda je důležitý silný střed těla. Ten můžete posílit například pozicí loďky, která cílí na vnitřní břišní svaly. Pozice mimo jiné zlepšuje trávení, podporuje funkci ledvin, štítné žlázy a střev a pomáhá odbourávat stres.

Pozici se nedoporučuje provádět v těhotenství, při menstruaci a v případě, že trpíte nízkým krevním tlakem.

Více o pozici najdete zde.

Další pozice:

Mezi další pozice, které jsou velmi vhodné pro zdravá záda, patří také například:

Jóga na koberci u vás doma

Na józe je skvělé, že se dá pohodlně cvičit i doma. Pro jednodušší ásany vám postačí příjemné oblečení, které vás nebude škrtit a samozřejmě podložka na jógu. Jógu provozujte za stejných podmínek, jako byste byli ve studiu. To znamená hlavně klid, dostatek světla a příjemné větrané prostředí. Když budete cvičit poctivě a pravidelně, brzy se zbavíte nepříjemných pocitů a bolesti v oblasti zad.

V případě, že se rozhodnete doma provozovat jógu dlouhodobě, doporučuji zakoupit ještě pár pomůcek. Nejen začátečníci budou vděční za podporu, kterou vám mohou při náročnějších pozicích zaručit podpůrné cihličky a další jógové vychytávky.

10 Shares
  • Musím s Vámi jedině souhlasit,jóga není jenom cvičení,ale je to neuvěřitelný relax,ale kdo to nezkusí tak nepochopí.Takže směle do toho:-)

  • >
    10 Shares
    Share10