Zdravá záda s Uddijána bandhou

Bolest zad je asi nejčastěji diskutovaným problémem nejen na hodinách jógy. Často je jedinou příčinou ochablé svalstvo a tím pádem špatné držení těla. Jen si vzpomeňte, jaký pokyn slyšíte na lekci jógy nejčastěji… „Rovná záda! Rovná záda! Držíme rovná záda!“ Jak to ale udělat? Posilovat záda nestačí, musíme zapojit Uddijána bandhu. Hned vám to vysvětlím…

Proč zpevňovat střed těla

Strom, Uddijána bandha

Už jsme se naučili používat Mula bandhu – zámek pánevního dna, Hasta bandhu – zámek ruky a Pada bandhu – zámek chodidla. Těmito bandhami chráníme svoje tělo a směřujeme energii tam, kde ji nejvíce potřebujeme. Stejně tak i Uddijána bandha nám pomáhá uzavřít energetickou dráhu. Tento zámek spodního břicha je nezbytný pro správnou stabilizaci trupu a tím i pro správné držení těla. Vlastně se jedná o „zapojení středu těla“, o kterém slýcháme také velmi často.

Tímto zámkem navíc posilujeme břišní orgány a podporujeme trávicí systém. Dokonce se můžeme zbavit některých problémů se zažíváním a také je známo, že se díky tomuto zámku podařilo „zneškodnit“ i hezkých pár sexuálních poruch. Jako další pozitivní účinky se také uvádí nárůst vitality a osvěžení organismu.

Uddijána bandha nám pomáhá správně provádět ásány a také si díky ní chráníme páteř. To je obzvlášť důležité při všech záklonech, kdy dostává naše bederní páteř pořádně zabrat. Takže jak na to?

Jak na Uddijána bandhu

Základem je naše stará známá Mula bandha, tedy zámek pánevního dna. Bez zapojení pánevního dna nemůžeme správně aktivovat střed těla. Pokud jsme si představili Mula bandhu jako kořeny, které nás drží pevně v zemi, Uddijána bandha je potom kmen, který prochází naším tělem a drží nás vzpřímené. Nejzdravější stromy mají nejpevnější kmeny, jsou rovné a silné. A takoví chceme být i my!

Našla jsem velice jednoduchý a zajímavý návod na to, jak zapojit Uddijána bandhu. Zkrátka si představte, že si chcete zapnout o jedno číslo menší džíny. To je celé. Díky tomu, že se budete snažit zmenšit své bříško, abyste zapnuli zip i knoflík, stáhnete spodní část břicha a to je právě Uddijána bandha. Skvěle si uvědomíte také v pozici jógového dřepu.

Mě ale představa, že se nemůžu vejít do kalhot, dost děsí. 🙂 Můj postup je takový: podsadím pánev, zapojím pánevní dno a představím si, že chci vytáhnout stydkou kost nahoru. Tím se zatáhne právě spodní část břicha dovnitř. Jednoduše přitahuji spodní část břicha k zádům.

Správné postavení trupu ještě můžeme vypilovat a zatáhnout spodní žebra dovnitř tak, aby nešla nahmatat. Nejen, že budete mít chráněnou páteř a pevný střed těla, navíc budete okamžitě vypadat o 5 kilo lehčí. 🙂 Vážně, zkuste se postavit před zrcadlo a zatáhnout Mula bandhu a Uddijána bandhu a budete nadšení!! 🙂

Úleva od bolesti zad

Správné držení těla
Správné držení těla je to nejmenší, co pro sebe můžete udělat.
Zdroj: freepic.com

Osobně mám nepříjemné zkušenosti s bederní páteří. Samozřejmě mi jóga hodně pomohla, ale bolest se stále čas od času vracela. Po každém větším záklonu jsem si musela na chvíli odpočinout v mrtvole, aby se mi záda srovnala. Naprosto nejhorší bolest jsem zažívala pokaždé po pozici pluhu. Moje lektorka mi pořád říkala, že to přejde, ale mně připadalo, že se to jen zhoršuje. Její rady typu „zpevni se“ mi také nedávaly moc smysl, protože jsem si připadala dost zpevněná, až jsem se klepala. A to při praktikování jógy rozhodně nechceme. Naopak bychom se měli uvolnit. Tak co s tím?

Až když jsem se dozvěděla o bandhách, začalo mi svítat! 🙂 Slýchala jsem, že jsem příliš prohnutá a mám podsazovat pánev, ale to samo o sobě nebylo nic moc platné. Když jsem ale zapojila Mula bandhu a Uddijána bandhu, přišla úleva! Juhů! Teď si dávám pozor, abych nepovolovala zámky po celou dobu praktikování jógy a pokud možno i během dne.

Jak jsou na tom vaše záda? Udržíte bez problému rovná záda během celé hodiny jógy? A co mimo podložku? Hrbíte se, nebo prohýbáte? Vyzkoušejte i další ásany proti bolesti zad. Napište do komentáře, jestli vás lektoři a lektorky upozorňují na Uddijána bandhu. 🙂

Zuzka

0 Shares
>
0 Shares
Share