Jalandara bandha – krční zámek

Jalandhara bandha, jeden z hlavních energetických zámků v našem těle. Pokud si nevíte rady, jak tento krční zámek zapojit, v dnešním článku najdete podrobné vysvětlení jak na to. Dále vám ukážu, jak spojit všechny hlavní energetické zámky do jedné pránájámické techniky. Zajímá-li vás toto téma, čtěte dál.

Energetické zámky v těle

Pokud jógou žijete už nějaký ten pátek, určitě víte, že máme v těle různé energetické zámky. Těmito zámky můžeme uzavřením a otevřením kontrolovat životní energii (pránu).

V našem těle máme 3 hlavní energetické zámky (také známé jako bandhy):

Mula bandha sídlí v pánevním dnu a právě stažením pánevního dna tuto bandhu zavíráme. Přesuneme se trošku výš, k Uddiyana bandhě. Tento zámek se nachází v oblasti spodního břicha. Pokud chceme uzavřít tuto bandhu, stáhneme mírně svaly břišní stěny směrem k páteři a nahoru. Jako poslední zámek máme Jalandhara bandhu a ta se nachází v krku. A právě o tomto zámku si budeme podrobněji povídat v dnešním článku.

Mula bandha a Uddiyana bandha jsou velmi důležité při ásanové praxi. Je potřeba si je uvědomovat a zapojovat je, protože téměř u všech pozic je důležité mít aktivní a pevný střed těla. A pevného středu dosáhneme tehdy, když zapojíme dva spodní zámky – tedy Mula bandhu a Uddiyana bandhu.

Aktivní Janaldhara bandha (krční zámek) u většiny ásan zapotřebí není. Můžeme jí jen naznačovat a to tak, že vždy přitáhneme bradu dozadu. Jako bychom chtěli udělat dvojitou bradu. Tím protáhneme šíji a krční páteř. Existují ale pozice, u kterých je i tento zámek potřeba uzavřít. Jedná se například o pozici svíčky nebo mostu.

Bandhy nejsou důležité pouze při provádění ásan, ale také u pránájámických technik. Pránájáma jsou různé techniky, kde pomocí dechu dochází k rozproudění životní energie (prány). Právě pomocí bandh si potom můžeme s energií hrát, zadržet jí v těle, vypustit, uzamknout a tak dále.

Jalandhara bandha

Pojďme si tedy detailněji představit Jalandhara bandhu. Je to další energetický zámek v těle, který sídlí v našem krku. Oproti předchozím bandhám, Jalandhara se používá převážně při meditaci nebo při pránájámických dechových technikách. Pokud správně zapojíme Jalandhara bandhu, docílíme vyšší koncentrace a hlubší meditace.

Benefity Jalandhara bandhy

Na fyzické rovině stimuluje štítnou žlázu a zlepšuje její funkci. Reguluje dýchací a oběhový systém.

Na energetické rovině má Jalandhara bandha také velké množství benefitů. Když jí uzamkneme, posílá energii do horních čaker. Dále je tato bandha spojena s krční čakrou, která je symbolem sebevyjádření a komunikace. Zapojováním Jalandhara bandhy pročišťujeme krční čakru a postupně jí aktivujeme.

Pokud se tento zámek spojí s aktivní Mula bandhou (stažení pánevního dna), energie je zavřená v našem středu. Horní zámek (Jalandhara bandha) brání energii stoupat vzhůru a spodní zámek (Mula bandha) energii drží, aby neodcházela spodem. Energie pak prochází každým energetickým kanálkem v těle a vyživuje ho.

Jak provést Jalandhara bandhu krok za krokem

  1. Usaďte se do pohodlného sedu a dlaně si položte na kolena.
  2. Narovnejte a protáhněte páteř směrem vzhůru.
  3. Zavřete si oči a zkuste prodloužit dech.
  4. Nalaďte se na vaše tělo a mysl.
  5. Zhluboka se nosem nadechněte a na chvíli zadržte dech.
  6. Ještě více protáhněte krční páteř vzhůru a jemně přitáhněte bradu k hrudníku. Jako byste chtěli bradu dostat do jamky mezi klíčními kostmi.
  7. Narovnejte paže a opírejte se o kolena, můžete se jemně zapřít.
  8. Setrvejte v pozici tak dlouho, jak je vám to příjemné. Pokud jste začátečník, rozhodně na sebe netlačte a zůstaňte se zadrženým dechem pouze pár vteřin. Uvidíte, že postupně se vám interval bude prodlužovat.
  9. Dlouze vydechněte a opakujte celý proces tak dlouho, jak je vám to příjemné.
Provedení Jalandhara bandhy
Provedení Jalandhara bandhy

Pránájáma s bandhami

Pokud vám jde zapojování Jalandhara bandhy, zkuste následující pránájámickou techniku, kde si budeme hrát se všemi hlavními energetickými zámky.

  1. Posaďte se opět do pohodlného sedu a zavřete oči.
  2. Dlaně volně položte na kolena.
  3. Párkrát hluboce prodýchejte celé tělo a uklidněte mysl.
  4. Hluboce se nosem nadechněte.
  5. Zaktivujte Mula bandhu a Jalandara bandhu.
  6. Chvíli držte a po chvilce hluboce vydechněte.
  7. Zaktivujte všechny tři bandhy – Mula bandhu, Uddiyana bandhu a Jalandara banddu.
  8. Chvíli držte a po chvilce se opět nadechněte a celý proces opakujte dle potřeby

V zádržích vnímejte, jak je energie zamčená v těle a jak vyplňuje každou buňku v našem těle. Vnímejte přítomnost a moc dechu.

Ásany, které vyžadují zapojení Jalandhara bandhy

Na závěr tohoto článku se podíváme na pozice, které vyžadují zapojení Jalandhara bandhy. Už jsem výše naznačila, že jde například o svíčku a most.

YouTube video

Při této pozici mějte pořád pevný krk a odtlačujte se z ramen. Mějte aktivní právě Jalandhara bandhu. Pozor, bradu tlačte jen jemně k hrudníku, abyste se nezlomili právě v krční páteři.

YouTube video

Zde dávejte pozor, abyste hlavu nezakláněli. Zkuste bradu přitáhnout k hrudníku a tím si ochráníte krční páteř.

Věřím, že po přečtení tohoto článku už máte jasno, k čemu nám slouží Jalandhara bandha. Zkuste tyto jednoduché praktiky zařadit do své praxe a pozorujte, jak na vás uzamykání krčního zámku působí.

Pokud jste článek dočetli až sem, doufám, že se vám líbil. Přihlaste se k odběru newsletteru a vždy budete vědět jako první o všech nových cvicích a praktikách, které pro vás připravujeme. 🙂

Mějte se krásně!

Lucie

0 Shares
>
0 Shares
Share