Muladhara – Kořenová čakra

V předchozí sérii článků o čakrách jste se mohli dozvědět, jak čakry podpořit pomocí jógy, jídla i kosmetiky. Co ale vlastně čakry ovlivňují v našem životě a proč se vyplatí se jim věnovat?

O čakrách obecně

Čakry jsou energetická centra v těle, kterými proudí energie – prána. Ta se nachází v každém člověku, zvířeti, rostlině, ve vodě, vzduchu i vesmíru – prostě ve všem kolem nás i uvnitř nás. Prána se pohybuje po energetických drahách, které se spojují  a zodpovídá za všechny psychologické a fyziologické procesy v těle.

Pokud je některá z čaker zablokovaná, dochází k blokaci energie, což se může projevit různým způsobem v závislosti na konkrétní čakře. Jednotlivé čakry mají na starost určité aspekty našeho života – fyzické zdraví, psychiku, schopnost tvořit a udržovat pevné vztahy s ostatními, spirituální rozvoj …

Muladhara

První čakrou je Muladhara – kořenová čakra. Nachází se na spodním konci páteře, v oblasti mezi pohlavními orgány a konečníkem.

Pro nejjednodušší pochopení funkce čaker, je dobré spojit si jednotlivé čakry s živly. Dlouho jsem nechápala, co vlastně živly v této souvislosti znamenají. Když si ale uvědomíte, jaké mají jednotlivé živly vlastnosti, pochopíte fungování příslušné čakry. Živlem muladhary je země. Jaké jsou vlastnosti země, jaké asociace vás při tomto slově napadají? Země s námi všechno sdílí, dává, aniž by očekávala, že jí za to něco darujeme nazpátek. Je pevná, stabilní, vyživuje a zajišťuje naše základní potřeby.

Proto funkce první čakry je spojena s pocitem uzemnění, bezpečí, jistoty a bezpodmínečné lásky. Při správné funkci muladhary se člověk cítí v bezpečí doma s rodinou a stejně tak i v cizím prostředí. Je stále sám sebou a zároveň není odtržen od vnějšího okolí. Cítí se ve spojení s přírodou, s touto planetou, má dostatek energie, je sebevědomý a vnitřně vyrovnaný.

K problému s čakrami dochází ve dvou případech – pokud jsou čakry příliš aktivní nebo jsou naopak zablokované a jejich funkce je nedostatečná. Při dominanci muladhary se člověk příliš soustředí na materiální svět, na hromadění majetku a smyslových požitků jako je jídlo, alkohol, sex apod. Člověk je egoistický, sobecký, stále hromadí další a další materiální věci a zároveň má neustálý strach z jejich ztráty.

Při nedostatečné funkci první čakry nám chybí základní jistota a bezpečí. Máme pocit, že se nemáme čeho chytit, cítíme se odtrženi od společnosti a od vnějšího světa. Člověk se zablokovanou kořenovou čakrou se cítí slabý, bezvýznamný, není schopen se prosadit. Připadá mu, že všechno v jeho životě je příliš náročné, že je bezmocný něco změnit. Zablokovaná kořenová čakra může vést také k úzkostem a depresi. Pro správnou funkci muladhary je proto důležité, převzít zodpovědnost za svůj život, být zodpovědný za své myšlenky i činy. Stimulovat ji můžete také pomocí určitých pozic, například malásany.

Mezi fyzické symptomy disfunkce první čakry může patřit:

  • snížená schopnost regenerace těla
  • únava
  • poruchy příjmu potravy
  • neplodnost

1 Shares
>
1 Shares
Share1