Ásány pro zlepšení nálady hned teď

Do depresivních stavů a špatné nálady upadá stále více lidí, až nám to přijde skoro normální. Ke zlepšení nálady ale kolikrát není potřeba další dávka antidepresiv či jiných stimulantů, často postačí zvýšení pohybu. Vědecké studie dokazují, že všechna fyzická cvičení zvyšují hladinu endorfinů v krvi, díky kterým se cítíme výrazně lépe. A vůbec není potřeba propotit triko, abychom tělo vybudili k produkci hormonu štěstí, jógové pozice nám kromě zlepšení nálady přinesou i další benefity, díky kterým se budeme dlouhodobě cítit v psychické i fyzické pohodě.

Uvolnění těla

Někdy nám v prožívání příjemných emocí brání nahromaděné napětí. Je těžké udržet si úsměv od ucha k uchu, když nás táhne za krkem a v jednom kuse pobolívají záda. Některé jógové pozice uvolňují napětí z celého těla a zlepšují kvalitu spánku, ráno pak vstanete svěží a uvolnění a dobrá nálada je na světě 🙂

K těmto zklidňujícím pozicím patří například pozice dítěte nebo ležící motýlek.

Zklidnění mysli

Za naši špatnou náladu může kolikrát přemíra myšlenek v naší hlavě. Pokud vás trápí roztěkanost a nesoustředěnost, nejspíše většinu času trávíte ve své mysli, energie tak víří jen v hlavě a do zbytku těla se nedostane. Tělo je pak unavené a bez energie. Někdy je potřeba doslova vyklepat z hlavy všechno přebytečné napětí stejně, jako když vezmete odpadkový koš a všechno smetí vysypete na zem.

K tomu nám jóga nabízí obrácené pozice. Začátečníci mohou vyzkoušet hluboký předklon nebo pozici psa hlavou dolů, pro pokročilé je tu pozice stoje na hlavě. Tyto ásány pomohou vyčistit mysl od rušivých myšlenek a obnovit v těle rovnováhu a vnitřní klid.

 

Zpátky do přítomného okamžiku

Dobrá nálada nevzniká v hlavě, vzniká především prožíváním přítomné chvíle skrze naše smysly. Naše mysl často bloudí v minulosti nebo přeskakuje do budoucnosti, ale šťastní můžeme být jen v přítomnosti. Umění být plně v přítomném okamžiku nás mohou naučit rovnovážné pozice. Jakmile nejsme v těle ale v mysli, pádu se nejspíš nevyhneme, balanční pozice nás učí být naplno v přítomnosti. Vyzkoušejte například strom nebo tanečníka.

Vědomý dech

Okysličení organismu výrazně přispívá k lepší funkci celého těla, což se podepíše i na naší psychické pohodě. Plný jógový dech přivede do těla více kyslíku a pranajámické techniky jako například nadi shodhana velmi zklidní nervovou soustavu. Tělo bude celkově fungovat efektivněji a my se budeme cítit lépe.

Pozice po radost

Zvýšení sebedůvěry, stimulaci nervového systému a pocity dobré nálady nám přinášejí záklonové pozice. Aktivizují a osvěžují celé tělo, rozvíjejí radost a uvolnění.

Vyzkoušet můžete například

  • psa hlavou vzhůru
  • kobru
  • kobylku
  • kruh
  • velblouda

 

Vždy si vyberte variantu pozice dle svých možností. Pro okamžité rozproudění dobré nálady ale doporučuji sestavu pozdrav Slunci, který má mnoho blahodárných účinků pro naše tělo. Osvěží tělo, uklidní mysl a kromě nárůstu energie získáme také nový příval pozitivních emocí a radosti ze života. A dost možná také ubude nějaký ten tukový polštářek, což se na dobré náladě přidá určitě také 🙂

Všechny pozice, ve kterých se cítíte dobře vám zlepší náladu, proto na nic nečekejte a rozbalte vaši jógovou podložku hned teď!

 

49 Shares
>
49 Shares
Share49