3 jednoduché ásany, které vám pomůžou odbourat stres

Stres se v posledních letech či i desetiletích stal nedílnou součástí našeho života. Přijali jsme jej, tak nějak máme pocit, že prostě k životu patří, že je vlastně normální. Práce, děti, partner, nároky na vzhled, vzdělání, kariéru, složenky, a mnohé další. To vše nás stresuje, máme mnohdy špatné spaní, jsme podráždění, unavení, bez nálady a energie.

Ano, stres je něco, co je součástí lidského života od pradávna. Ale nesmíme zapomínat také na jeho uvolnění a vyplavení z těla ven. Neponechávat a nedusit v sobě všechnu tu nervozitu a sklíčenost.

V dnešním článku si tedy ukážeme, jak nám jóga může jednoduše pomoci právě s odbouráváním stresu, uvolněním a navrácením těla a mysli do rovnováhy. Kromě následujících pozic vám doporučuji také dechové techniky, které vás uvolní a zbaví stresu.

1. Garudasana

Tato póza vyžaduje, abyste se koncentrovali a soustředili myšlenku na jediný bod, což je vynikající nástroj pro redukci stresu. Také pomáhá uvolnit napětí v ramenou a bocích, což jsou místa, kde se nejvíce hromadí emoční napětí.

Roztáhněte paže jako křídla a s výdechem překřižte levou paži přes pravou. Pokrčte je, obtočte a spojte dlaně proti sobě. S výdechem pokrčte levou nohu a překřižte pravou dolní končetinu přes levou tak, aby se pravý nárt dostal za levé lýtko.  S nádechem roztáhněte žebra, protáhněte se, jako byste chtěli vzletět do výšin. S výdechem podřepněte a lokty zvedněte do úrovně ramen. Pozornost zaměřte na své dlaně. V jiné variantě je možné stlačit lokty dolů na hrudník. Vydržte v pozici 4 – 8 hlubokých nádechů a výdechů.

pozice 1

2. Balasana

Začneme v kleče na podložce, s koleny u sebe se posadíme dozadu na paty. Ohneme trup dopředu, hrudník položíme na stehna a uvolníme krk. Sklopíme zrak a zavřeme oči. Paže necháme podél těla na podložce, dlaněmi vzhůru a uvolníme ramena. Druhou variantou je ruce ponechat před sebou a protáhnout více svaly podél páteře. Vydržíme 4 – 8 klidných, hlubokých nádechů a výdechů.

pozice 2

3. Uttanasana

Při výdechu se z narovnané pozice vestoje ohněte dopředu dolů. Můžete jemně pokrčit kolena. Ruce položte vedle nohou v jedné rovině dlaněmi na zem, a nebo dle vašich možností. Vyvěste a uvolněte hlavu a trup. Zůstaňte 4 – 8 hlubokých nádechů a výdechů. Poté vyrolujte pomalu opět vzhůru.

pozice 3

Pravidelnost

Pokud chceme dosáhnout výsledků, cítit účinky, je nutné samozřejmě dané cviky praktikovat pravidelně. Můžou to být tyto nebo samozřejmě i jiné ásany. Někomu více pomáhají dynamičtější cviky, jako je třeba power jóga, někomu spíše zklidňující cvičení, jako klasická hatha jóga. Vyzkoušejte, co nejvíce působí na vás. Někdy možná budete chtít vybít zlost a naštvání, a tak vás energie požene do dynamických cviků. Někdy vlivem únavy a rozčarování spíše dáte přednost klidnému cvičení pro uvolnění. Pokud se v józe stále hledáte, tak doporučuji naši 30ti denní výzvu, kde si můžete vyzkoušet různé druhy a najít tu „pravou“ pro vás. 😊

A čemu dáváte přednost vy, když jste ve stresu? Spíše zklidňujete nebo cítíte potřebu vybít své emoce v rychlejších sestavách? Podělte se se mnou v diskuzi pod článkem! 😊

Krásné dny bez stresu!

56 Shares
  • >
    56 Shares
    Share56