Pozice hory (tadásana) aneb základ všeho. Proč? Vždyť to jen pouhý stoj na nohou, to zvládne přece každý. Právě proto, že vypadá jako jedna z nejlehčích jogínských pozic, na ní lidé často zapomínají. Nebo jí nevěnují dostatečnou pozornost. Přitom je to škoda. Pokud se chcete o tadásaně dozvědět něco víc než jen to, že se stojí, čtěte dál. V tomto článku se vás pokusím přesvědčit, že pozice hory je skvělým pomocníkem, učitelem i průvodcem. Podíváme se také na to, jak se dělá.
Moc dobře si pamatuji na mé závěrečné praktické zkoušky kurzu na instruktora jógy. Měli jsme si vylosovat jednu kartičku s ásanou a tu pak předvést a povědět, jak se do pozice dostat, jaké jsou její benefity a jak se řekne pozice v sánskrtu. Na výběr bylo přibližně 70 ásan a já si ze všech na pohled mnohem krásnějších a různě obtížných ásan vylosovala právě pozici hory – tadásanu. Tehdy mi proběhlo hlavou: co o ní mám vlastně povědět? Vždyť se jen stojí… To řeknu maximálně dvě věty a jsem hotová. No, tehdy to stačilo. Dnes už o ní vím více. Vím, jaké krásy v sobě tadásana skrývá, a že rozhodně dvě věty nestačí.
Jak se do pozice hory dostat
Jak se dělá pozice hory? Tato ásana je výchozí ásanou pro pozice vestoje. Proto je důležité správně provádět a procítit pozici hory. Bez uvědomění všech důležitých bodů, bychom pak mohli těžko navázat na další ásany. Začněme tedy tím, co je potřeba udělat, abychom se do pozice dostali.
- Chodidla mějte na šířku vašich kyčlí – to je pro naše kyčle i kolena nejpřirozenější pozice.
- Vnímejte pevnost vaší klenby – palcovou hranu, malíkovou hranu a patu. Všechny tyto tři body tlačte do země. Zároveň je potřeba, aby klenba byla vysoká – pomyslně přitahujte patu a palcovou hranu k sobě.
- Váha je na obou chodidlech rovnoměrně stejná.
- Kolena mějte mírně pokrčená.
- Podsaďte pánev. To uděláte tak, že vaše sedací kosti směřujte dolů a stydkou kost táhněte k pupíku.
- Aktivujte břišní svaly. Spodní břicho mírně zastrčte směrem k páteři.
- Paže mějte volně podél těla a dlaně směřují dopředu.
- Uvolněte ramena a lopatky.
- Vytahujte se za korunou hlavy, jste krásně vysocí a plní energie.
- Bradu zatlačte mírně dozadu, ucítíte protažení a uvolnění krční páteře.
- Tělo je souměrné, obě vaše poloviny těla jsou ve stejné pozici.
Tip: Trápí vás bolavá kolena? Vyzkoušejte naši jóga terapii pro zdravá kolena!
A zde je video:
Benefity tadásany
Tadásana není pouze jednoduchý stoj. Je skvělým nástrojem pro uvědomění spousty věcí. Tadásana v sobě skrývá nespočet benefitů, možná víc, než si myslíte. Pojďme si je společně představit.
Pozice hory je vhodná pro začátečníky
Kdo s jógou začíná, rozhodně by měl tadásanu zařazovat do své praxe. Je to ideální pozice právě pro jogíny začátečníky. Dává prostor si osvojit základní principy ásan a dostat do povědomí jógové pokyny – zakořenit chodidla, táhnout sedací kosti dolů, stydkou kost nasměrovat k pupíku, vytáhnout se za korunou hlavy a tak dále. Vzpomínám na své jógové začátky a upřímně jsem ze začátku nechápala, co se po mně těmito pokyny chce. Pozice hory nám tedy umožňuje si tyto pokyny uvědomovat. Na správném provedení tadásany můžeme stavět a navazovat ostatními pozicemi. Pozice hory je úžasná také tím, že v podstatě nemá žádné kontraindikace. Kdo je schopen chodit a stát vzpřímeně, může tadásanu provádět.
Správný a zdravý postoj, to je tadásana
Účinek, který může být na první pohled jasný. Tadásana nám pomáhá uvědomit si správný postoj. Díky zapojení svalů břicha a podsazení pánve uvolňujeme bedra a předcházíme tak případné bolesti v této oblasti. Správné postavení chodidel na šířku kyčlí a mírné odemčení kolen je pak nejlepší stoj pro naše kyčle.
Základ a přípravu na balanční pozice ve stoje zajistí tadásana
Tadásana je výchozí pozicí (nejenom) pro balanční pozice vestoje. Před každou balanční praxí je potřeba si uvědomit kotníky, klenby chodidel, palcovou hranu, malíkovou hranu a patu. Prsty nohou se snažit roztáhnout co nejdál od sebe. Pak si uvědomit celkové zastavení mysli i těla. Začít se koncentrovat. Bez těchto aspektů se balanční pozice nepovedou tak, jak bychom si představovali. Mysl nám to nedovolí. Je zajímavé to pozorovat.
Zkuste zařadit toto jednoduché cvičení do vaší praxe. V tadásaně si zavřete oči a jen začněte kroužit trupem na jednu stranu. Neodlepujte žádnou část chodidel od země, pouze převalujte váhu zepředu dozadu a ze stany na stranu. Vnímejte každou změnu váhy, jak tělo reaguje. Nemusí to vůbec být velké kroužky, stačí malé a jemné. Díky této přípravě se zklidní mysl a dojde k uvědomění chodidel, což na balanční pozice vestoje potřebujeme jako sůl.
Uzemnění
Pevný stoj jako hora, to je tadásana. Díky ní vnímáme uzemnění. Vnímáme body, kterými se dotýkáme země, a to jsou pouze naše chodidla. Vnímáme propojení se zemí. Představte si, jak se tyto body ještě více boří do země a těžknou. Jsou to pevné základy, jako kořeny stromů. Vnější vlivy naše tělo ovlivňují (ať už chceme nebo ne), můžou s naším tělem zamávat, hnout s ním, ale s našimi kořeny nehne nikdo a nic. Pevně stojíme nohama na zemi a prostě jsme, silní a nebojácní.
Pozice hory stimuluje kořenovou čakru
Jak už určitě mnozí z vás ví, u kořenové čakry nás velice zajímá uzemnění. Pocit uzemnění, zakořenění, jistoty a bezpečí. To (a mnohem víc) se skrývá v kořenové čakře. Jakmile máte kořenovou čakru aktivovanou, cítíte tu sílu uzemnění, propojení se zemí. Jako kdybyste se zakořeňovali do země a více těžkli. Zároveň pokud máte kořenovou čakru zablokovanou, tadásana je ideální pozicí na to jí odblokovat.
Pozice hory je vhodná pro meditaci
Tadásana je vhodnou pozicí pro meditaci, zejména pak pro meditaci v přírodě. Najděte si v lese, na louce, na pláži místo, kde vás na pár minut nikdo nebude rušit. Sundejte si boty, jen tak bosy zaujměte pozici hory. Vnímejte kontakt holých nohou se zemským povrchem, povšimněte si jeho textury. Úplně se osvoboďte od pocitů svázání, že nic nemůžete a zkuste naopak vnímat výše zmíněné pocity. Nejenom, že se vám aktivuje kořenová čakra, ale zaručeně vás pohltí pocit vděčnosti a vnitřní spokojenosti.
Především na tadásanu netlačte. Největší účinky přichází ve chvíli, kdy jsme v pozici delší dobu a necháme naši mysl zklidnit. Teprve potom přichází tyto zmíněné pocity a benefity.
Tip: Cítíte, že máte ztuhlá ramena? Zkuste cviky na uvolnění ramen!
Jednoduché variace v tadásaně
Jak už jsem zmínila, tadásana je prostě základ všeho. Z této pozice přecházíme do dalších pozic, je začátkem pozdravů slunce a balančních stojných pozic (například pozice stromu, pozice orla nebo tanečníka). V pozici hory si (jako v každé pozici) lze hrát, zkoušet nové věci a zkoumat, kde má naše tělo hranice.
Zkuste následující jednoduchou sestavu:
Hora se zavřenýma očima
Začneme ukotvením chodidel a uzemnění. Tuto variaci jsem vám již představila v souvislosti s přípravou na balanční pozice, ale opakování není nikdy dost. Takže zaujmout tadásanu, zavřít oči a kroužit jemně tělem na jednu stranu a po chvilce strany vyměnit. Neodlepovat chodidla od země. Toto jednoduché ukotvení chodidel do země zařazuji před každou praxí, která se zaměřuje na balanční ásany vestoje.
Hora na špičkách
Po přípravě chodidel na balanční pozice přejdeme do hory na špičkách. Není na tom nic těžkého, prostě jen odlepte paty od země a vzneste se vzhůru. Plocha kontaktu se zemí se zmenší, kořeny našeho těla teď tvoří pouze špičky chodidel, o to musí být pocit uzemnění intenzivnější. Paty jsou nad kotníky, nenechte je spadnout do stran. Můžete klidně vytáhnout paže vzhůru a být ještě vyšší. Nebo si zavřete oči a balancujte.
Hora na jedné noze
Další variace je tadásana na jedné noze. Najděte si před sebou balanční bod, kam upřete váš pohled a koncentraci a vyneste koleno jedné nohy vzhůru tak, aby v kyčli a v koleni byl pravý úhel. Zkontrolujte si, že máte kyčle vedle sebe a koleno stojné nohy mírně pokrčené. Opět vnímejte zakořenění chodidla stojné nohy do země. Je to nyní jediný kontakt se zemí. Pokud si chcete jednonohou horu trochu ztížit, zavřete oči a snažte se udržet rovnováhu.
Přitažení kolena k čelu
A jdeme do finále a pochopitelně k nejtěžší variaci, která navazuje na všechny předchozí. Mějte koleno v úrovni vaší pánve, poté koleno přitáhněte co nejvýš to jde, co nejblíž k hlavě a hrudníku. Je potřeba mít aktivní břišní svaly, které jemně táhněte k páteři. Koleno stojné nohy mějte mírně pokrčené. Potom se skloňte hlavou ke kolenu a spojte čelo s kolenem. Uvolněte hlavu a krk, ruce mějte volně podél těla. Pohled směřujte dolů anebo zavřete oči.
Tohle všechno je pozice hory, tohle všechno se za ní skrývá. Jsem si jistá, že je v ní ještě mnohem víc, co postupem času objevím a třeba se o tom s vámi opět podělím. Upřímně musím podotknout, že od doby závěrečného kurzu na instruktora jógy jsem s tadásanou urazila pěknou cestu a doufám, že u těchto poznatků to nekončí.
Jste zvědaví i na další zajímavé pozice a jejich benefity? Přihlaste se k odběru newsletteru a my vám dáme vědět o všem, co se u nás šustne. 🙂