Ultimátní průvodce výběrem pomůcek na jógu

V józe nejde o předvádění dokonalých pozic. Vždy je důležité poslouchat své tělo a najít si v pozicích vlastní pohodlí. K tomu vám mohou výrazně pomoct jógové pomůcky. Ty mohou využít jogíni všech stupňů pokročilosti – od úplných začátečníků, kteří potřebují pomoct do složitějších pozic, po pokročilé, kteří se chtějí prostě cítit pohodlněji.

Jaké vychytávky můžete při své praxi využít a jak si vybrat ty, které vám budou vyhovovat?

Cihličky pro stabilitu pozic

Pro mě osobně je základní pomůckou při cvičení blok. Bloky se dají využít při pozicích, ve kterých nemáte ještě dostatečnou flexibilitu, neudržíte rovnováhu, nebo v pozicích, kde se například příliš vychylujete na jednu stranu a potřebujete podporu. Díky blokům tak můžete trénovat všemožné druhy balančních pozic na rukách a hlavě nebo si jimi můžete podepřít například kolena při pozici motýla, pokud nemáte dostatečně flexibilní kyčle.

Druhy bloků na jógu

Existují různé druhy bloků podle materiálu. Některé materiály, jako například bambus, jsou velmi pevné a odolné, a vydrží vám tak po dlouhou dobu. Na druhou stranu například pěnové cihličky mohou mít kratší životnost, ale zato jsou poměrně měkké a při cvičení jsou tak (alespoň z mého pohledu) pohodlnější a nikde vás netlačí. Různé materiály cihliček se potom také projeví na ceně, která se pohybuje od cca 80 Kč do cca 500 Kč.

  • Dřevěné (bambusové, javorové…) – dřevěné kostky vám při troše štěstí vydrží napořád. Jsou pevné, tvrdé a tudíž velmi odolné. Při cvičení některých pozic ale mohou tlačit, a je proto vhodné na blok položit ještě podle potřeby složenou deku, abyste v pozici získali potřebné pohodlí.
  • Korkové – jsou vyrobeny z ekologického materiálu, který byl používán i v tradiční jógové praxi. Korkové bloky jsou proti dřevěným měkčí a lehčí. Nevýhodou materiálu je fakt, že korek absorbuje pot a může se časem začít drolit.
  • Pěnové – asi nejběžnějším typem jsou bloky z tvrzené pěny. Jsou většinou nejlevnější, jsou lehké, měkké a jsou proto velmi vhodné pro začátečníky, kteří potřebují v některých pozicích „podložit“. Nevýhodou pěnových bloků může být kratší životnost a méně ekologický materiál.

YouTube video

Bolstery pro uvolnění celého těla

Bolstery jsou speciální polštáře, které napomáhají správnému provádění ásan. Velmi často se s nimi setkáte v yin a restorativní józe, kde můžete bolster využít snad ve všech pozicích – v pozici dítěte, pozici ryby, v „obyčejném“ sedu i při savasaně. Bolstery jsou úžasnou pomůckou, díky které si v restorativních pozicích dokonale odpočinete, načerpáte energii a uvolníte celé tělo.

Bolstery se dělí na dva základní typy podle tvaru – kvádrové nebo válcové. Já osobně preferuji válcový bolster, ale záleží na vás, který tvar vám bude více vyhovovat. Existují také podobné polštářky i v menší verzi, určené na podepření krku při pozicích v leže.

YouTube video

Přitahovací opasek pro větší protažení

Opasek na jógu je výborným pomocníkem při protahování svalů a zvyšování ohebnosti celého těla. Většina pokročilých pozic v józe totiž závisí právě na vaší flexibilitě. Opasky se vyrábí z bavlny a můžete si vybrat plastovou nebo kvalitnější kovovou přesku. Ceny se pohybují od 100 do 300 Kč.

YouTube video

Ručník na podložku proti pocení rukou

Pokud máte při cvičení problém se zpocenými rukami, ručník na podložku může váš boj usnadnit. Některé materiály podložek bohužel kloužou víc, než jiné a je potom mnohem náročnější udržet pozici po určenou dobu, protože musíte mnohem více namáhat svaly, aby vás udržely na místě. Na lekcích power jógy nebo hot jógy bych ručník doporučovala i v případě, že máte kvalitní protiskluzovou podložku. Ručník vám zaručí, že vám po podložce nebudou klouzat ruce ani nohy a budete se moct soustředit na správné provedení pozice. Navíc se snadněji čistí, než podložka, protože ho pohodlně můžete vyprat v pračce.

Jaký je ale rozdíl oproti obyčejnému ručníku? Jógové ručníky by měly na spodní straně mít protiskluzovou vrstvu, díky které dobře přilnou k podložce a vydrží na místě po celou dobu cvičení.

Ručníky se vyrábí z různých materiálů, od mikrovlákna až po rýžové slupky. Můžete si také vybrat z obrovského množství barev a vzorů.

  • Bavlněné ručníky – ručníky z přírodního materiálu, nevýhodou je nižší savost, než u mikrovlákna
  • Ručníky z mikrovlákna – snadno absorbují vlhkost a jsou rychleschnoucí
  • Equa mikrovláknosérie ručníků Equa od značky Manduka je vyrobena z recyklovaného syntetického materiálu, který zaručuje perfektní absorbci vlhkosti a dlouhou životnost
  • . Nevýhodou ale může být vyšší cena, než u ostatních ručníků (cca 1500 Kč)
  • Yogitoes –  Yogitoes vyrábí ručníky z výhradně recyklovaných materiálů – od recyklovaných PET lahví až po rýžové slupky. Pokud chcete svým nákupem podpořit ekologickou výrobu, yogitoes může být správnou volbou. Ručníky mají navíc v mnoha barvách a s krásnými originálními motivy.

Tašky a vaky pro všechny jógové nezbytnosti

Další věc, která se vám může hodit na lekce jógy, je taška nebo vak. Srolujete do ní podložky a uložíte všechny ostatní nezbytnosti, které si sebou nesete. Tašky jsou tak mnohem pohodlnější a praktičtější, než nosit podložku hozenou přes rameno jen popruhem, kterým je svázaná. Vaky jsou většinou určené jen na samotnou podložku, zatímco tašky jsou prostornější a můžete do nich přibalit ještě ručník a případně další věci (mobil, peněženku..), které na lekci potřebujete.

Další odkazy na články z magazínu, kde jsme o pomůckách na jógu psali

3 Shares
>
3 Shares
Share3