Polštář na jógu – jaký si pořídit

Nedávno jsem přemýšlela, jaký je vlastně rozdíl mezi bolsterem a polštářem na jógu. Po několika minutovém brouzdání po internetu jsem nakonec došla ke dvěma závěrům. Polštář na jógu je menší a především měkčí než bolster. V obou případech se však dají najít výjimky. Na zahraničních e-shopech jsem totiž objevila i opravdu malé bolstery a opravdu tvrdé polštáře.

Mám z toho trochu pocit, jakoby se občas rozdíly mezi těmito pomůckami smývaly a dost možná v tom mají i samotní prodejci trochu guláš.

Polštář na jógu 3 x jinak

Při mém průzkumu jsem narazila na tři typy polštářů. Pochopitelně můžete najít i další tvary, ale tyto tři jsou nejběžnější. Malý kulatý je vyplněný většinou směsí pohanky a jiné výstelky. Takový polštář na jógu se nejčastěji používá k zahajovací a ukončovací meditaci.

Na Youtube jsem pro něj našla ještě jedno využití, ale bohužel nejsem dost odvážná ani zkušená na to, abych pozici vyzkoušela. Na videu uvidíte paní, která je 3 x tak starší jak já  a vyšvihne pozici škorpióna aniž by se u toho zadýchala. No, mám se ještě hodně co učit.

YouTube video

Dalším typem polštáře na jógu je masážní váleček. Je dlouhý a hubený a předpokládám, že se klade při určitých ásanách pod páteř. Mě moc nezaujal, protože se mi nezdá příliš univerzální. Přejděme tedy k poslednímu druhu, kterým je podpůrný polštář na jógu. Ze všech tří má největší spektrum využití. Bývá dostatečně velký, abyste si na něj mohli sednou a zároveň dostatečně malý, aby mohl sloužit jako podpěra hlavy nebo páteře.

Oranžový polštář na jógu z přírodní bavlny

Podpůrné polštáře jsou spíše tvrdší a mají obdélníkový tvar. Nejvíce je využijete při obrácených pozicích a při Savasaně. Nenašla jsem přímo video na používání tohoto typu, ale to nevadí. Využít ho můžete prakticky stejně jako menší bolster, proto vám pro ukázku postačí toto video:

YouTube video

Jak ho zkombinovat s dalšími pomůckami?

Při nákupu podobných pomůcek na jógu si dejte pozor, abyste jich neměli na jednoho člověk zbytečně mnoho. Chcete-li si pořídit např. podpůrný polštář na yogu, už nebudete potřebovat bolster, který má stejný tvar, jen je o něco málo větší. K těmto měkkým pomůckám bych doporučila jeden jógový pásek a dvě cihličky na jógu nebo jeden blok na jógu.

Při cvičení doma můžete během vlastní sestavy ásan použít všechny. Do studia si budete stejně nosit jen ty lehčí a skladnější, případně vám v těch lépe vybavených potřebnou pomůcku rádi půjčí.

Budete-li si chtít objednat polštář na jógu ze zahraničních e-shopů, setkáte se “nečekaně“ s větším výběrem. Mě zaujal např. tento polštář s krásnými květinovými vzory. Pro účely lepšího provedení pozic vám však nepochybně postačí i ten jednobarevný.

Polštář na jógu s květinovými vzory

Zdroj posledního obrázku:

http://www.huggermugger.com/standard-bolster-premium.html

2 Shares
>
2 Shares
Share2