Blok na cvičení jógy – 3 typy

Pokud ještě nepoužíváte žádné pomůcky na jógu, možná přišel čas na změnu. Sama jsem jim přišla na chuť teprve nedávno. Do té doby mi doma jen smutně ležely v proutěném košíku ve skříni. Pak jsem ale navštívila jednu lekci jógy (Hatha jóga to byla), kde lektorka používala cihličky na jógu a blok na jógu. Cihličky jsem už dobře znala, zato využití bloku na jógu pro mě bylo menší záhadou.

Během lekce jsme si na něj několikrát sedli do tureckého sedu, jednou si s ním podložili záda a také hlavu. Zvláště při ásanách v sedě jsem poznala, jaký rozdíl udělá blok na cvičení jógy s držením páteře. Občas se totiž zapomenu a malinko se nahrbím. Při sezení na bloku se mi nic podobného nestalo.

Většina podobných pomůcek na jógu patří k tomu nejlevnějšímu, co si můžete pro praktikování jógy pořídit. Cena jednoho bloku (ať už z korku nebo tvrdé pěny) se pohybuje okolo 200. Když se o něj budete starat a nenecháte ho na pospas domácím mazlíčkům jako já, vydrží vám klidně i několik let.

Korkové bloky na jógu

Velký blok na jógu z korku

Bloky na jógu z korku jsou velmi příjemné, netlačí a díky své lehkosti se dají snadno přenášet. Korek je čistě přírodní materiál, na který snad ani nemůže být nikdo alergický. Na internetu jsem našla dva druhy korkových bloků. První (na obrázku výše) má klasický tvar. Je navržený právě k praktikování zmiňovaných pozic v sedě. Bloky jsou obecně vyšší a širší než cihličky na jógu. Všichni výrobci v podstatě vyrábějí podobný model, proto je tak nějak jedno, kde si blok pořídíte.

Tvarovaný blok na jógu z korku

Druhý typ je speciálně tvarovaný tak, aby se dal použít jako podložka pod hlavu. Své využití najde při pozici Adho Mukha svanasana (poloha psa s hlavou dole) nebo při pozici Savasana, kdy vám slouží jako podpora krku.

Blok na jógu z tvrdé pěny

Velký blok na jógu z tvrdé pěny

Pěnové bloky na jógu mají téměř stejné vlastnosti jako ty z korku. Jsou tvarově stálé, lehké (cca 300 g) a pohodlné. Konkrétně tento model, který vidíte na obrázku, je vyroben z EVA pěny. Jedná se o poměrně levný a zdravotně nezávadný materiál. Oproti korku má však tu výhodu, že se dá nabarvit, takže s ním uděláte o něco větší parádu. Používá se naprosto stejně a rozdíl mezi nimi  je tím pádem opravdu jen nepatrný.

A co vy, máte zkušenosti s dalšími pomůckami na jógu, které stojí za vyzkoušení? Podělte se s ostatními o své zkušenosti v komentářích.

0 Shares
  • >
    0 Shares
    Share