Už jste někdy cvičili s blokem na jógu? V následujícím článku se podíváme na to, proč je dobré s blokem cvičit a proč byste měli zauvažovat o jeho koupi. Přidala jsem také tip na 3 modely, které by vás mohly zaujmout. Užijte si jógu naplno díky správně zvoleným pomůckám!
Jak jsem začala používat blok na jógu
Pokud ještě nepoužíváte žádné pomůcky na jógu, možná přišel čas na změnu. Sama jsem jim přišla na chuť teprve nedávno. Do té doby mi doma jen smutně ležely v proutěném košíku ve skříni. Pak jsem ale navštívila jednu lekci jógy (hatha jóga to byla), kde lektorka používala cihličky na jógu a blok na jógu. Cihličky jsem už dobře znala, zato využití bloku na jógu pro mě bylo menší záhadou.
Během lekce jsme si na něj několikrát sedli do tureckého sedu, jednou si s ním podložili záda a také hlavu. Zvláště při ásanách v sedě jsem poznala, jaký rozdíl udělá blok na cvičení jógy s držením páteře. Občas se totiž zapomenu a malinko se nahrbím. Při sezení na bloku se mi nic podobného nestalo.
Většina podobných pomůcek na jógu patří k tomu nejlevnějšímu, co si můžete pro praktikování jógy pořídit. Cena jednoho bloku (ať už z korku nebo tvrdé pěny) se pohybuje okolo 200 Kč. Když se o něj budete starat a nenecháte ho na pospas domácím mazlíčkům jako já, vydrží vám klidně i několik let.
Proč si pořídit blok na jógu
Díky bloku na jógu získáte pevnost a jistotu v různých pozicích. Doporučuji ho začátečníkům, ale i pokročilým. Využijete ho zejména pokud stále pracujete na vaší flexibilitě a správném držení těla. Toto nezanedbávejte. Špatné držení těla během pozic může zadělat na pořádné problémy s klouby, páteří a dalšími částmi těla.
Provádět ásanu správně ale není všechno, k čemu vám blok pomůže. Ve spoustě pozic se díky němu budete cítit mnohem pohodlněji než bez něj. A účinek cvičení konečně pocítíte naplno. Někdy nás totiž různé tahy a tlaky po těle odvádí od plného procítění. Díky bloku budete mít maximální komfort.
Připravila jsem si pro vás typy na 3 bloky na jógu. Věřím, že si mezi nimi nějaký vyberete. Uvidíte, že jim propadnete přesně jako já. Ruku na srdce – do dokonalosti mám rozhodně daleko a s blokem mi to zkrátka jde snáze. Cvičím, abych si odpočinula a načerpala novou sílu. Ne proto, abych trhala rekordy. Bez bloků si už cvičení nedokážu představit. Je pro mě naprostou samozřejmostí, stejně jako kvalitní podložka.
Pokročilí cvičenci ho mohou využít pro vylepšení a také při zkoušení nových ásan. Díky bloku budete moci posouvat vlastní hranice a zkoušet pozice, do kterých byste se jinak nedostali. Na co všechno se může jóga blok použít? Podívejte se na toto video:
Jak vybrat blok na jógu
Na trhu jsou k dostání především dva typy – korkový a pěnový. Mají v podstatě stejné vlastnosti, liší se jen vzhledem. Korek je navíc čistě přírodní materiál, takže pokud vám na těchto věcech záleží, možná raději sáhnete po něm.
Dále si můžete vybrat, zda chcete blok jako oporu hlavy nebo pro cvičení v sedě. Vzhledem k nízké pořizovací ceně nicméně doporučuji sáhnout po obou modelech. Opora hlavy se někdy opravdu hodí. 😊 Především pokud vás někdy zlobí krční páteř.
Korkové bloky na jógu
Bloky na jógu z korku jsou velmi příjemné, netlačí a díky své lehkosti se dají snadno přenášet. Korek je čistě přírodní materiál, na který snad ani nemůže být nikdo alergický. Na internetu jsem našla dva druhy korkových bloků.
První korkový blok má klasický tvar. Je navržený právě k praktikování zmiňovaných pozic v sedě. Bloky jsou obecně vyšší a širší než cihličky na jógu. Všichni výrobci v podstatě vyrábějí podobný model, proto je tak nějak jedno, kde si blok pořídíte.
Druhý typ, který se jmenuje podpůrný blok na jógu, je speciálně tvarovaný. To proto, aby se dal použít jako podložka pod hlavu. Své využití najde při pozici Adho Mukha Svanasana (poloha psa s hlavou dole) nebo při pozici mrtvoly, kdy poslouží jako podpora krku.
Blok na jógu z tvrdé pěny
Pěnové bloky na jógu mají téměř stejné vlastnosti jako ty z korku. Jsou tvarově stálé, lehké (cca 300 g) a pohodlné. Konkrétně tento model, který vidíte na obrázku, je vyroben z EVA pěny. Jedná se o poměrně levný a zdravotně nezávadný materiál. Oproti korku má však tu výhodu, že se dá nabarvit, takže s ním uděláte o něco větší parádu. Používá se naprosto stejně a rozdíl mezi nimi je tím pádem opravdu jen nepatrný.
Pěnové bloky na jógu mají téměř stejné vlastnosti jako ty z korku. Jsou tvarově stálé, lehké (cca 300 g) a pohodlné. Konkrétně tento model, který vidíte na obrázku, je vyroben z EVA pěny. Jedná se o poměrně levný a zdravotně nezávadný materiál. Oproti korku má však tu výhodu, že se dá nabarvit, takže s ním uděláte o něco větší parádu. Používá se naprosto stejně a rozdíl mezi nimi je tím pádem opravdu jen nepatrný.
A co vy, máte zkušenosti s dalšími pomůckami na jógu, které stojí za vyzkoušení? Podělte se s ostatními o své zkušenosti v komentářích.
S jógou jsem se sice seznámila teprve nedávno, ale už teď vím, že je to láska na celý život. Neustále se díky ní učím nové věci a potkávám úžasné, někdy trochu šílené, ale vždy moc zajímavé lidi. Ráda se s vámi dělím o své příběhy a rady, protože věřím, že jóga v sobě ukrývá něco pro každého z vás. Jen si k ní musíte najít svou vlastní cestu, tak jako já.
Dobrý den. Prosím o radu, jakou výšku bloku mám jako začátečník zvolit. Děkuji za odpověď. Alena