Meditační polštář – jak vybrat?

Pokud doma pravidelně meditujete, jistě nesedíte na tvrdé zemi. Při meditaci je samozřejmě důležitá koncentrace, ale nesmíme opomíjet ani pohodlí. Proto jsou k meditování již stovky let používány nejrůznější podložky a meditační polštářky.

Jen se zkuste posadit do tureckého sedu na zem nebo klidně i na jógovou podložku a vydržet tak deset, dvacet nebo třeba i třicet minut. Ze začátku si budete myslet, že máte vše pod kontrolou. Jenže po čase vás začnou bolet záda, krk, kotníky a zcela určitě zadek. Pojďme si tedy říct pár typů pro nerušenou a příjemnou meditaci.

Jak rozhodně ne

Začněme rovnou s podložkou na jógu. Ta je vhodná pouze pro meditaci v leže. Zvláště pokud s meditací teprve začínáte, mělo by pro vás být pohodlí důležité. Jedině tak se pro vás stane příjemnou činností, ke které se budete chtít často vracet.

Takže podložka na jógu ano, ale pouze k meditaci v pozici mrtvoly. A nezapomeňte na jedno – v této pozici se může člověk snadno přehoupnout z meditace k podřimování.

Kvetoucí třešňový strom

Co se rozhodně nedoporučuje, je meditace na posteli. Jestliže se na ni položíte, stoprocentně usnete. Na druhou stranu při meditování v sedě nebude vaše páteř vhodně posazená a brzy opustíte správné držení těla. To samé platí o gauči. Z toho plyne, že jakýkoliv povrch, který jen trochu pruží, není zrovna ideální.

Meditační polštář jako řešení

Naopak použijete-li k meditaci meditační polštář, získáte mnoho benefitů. Polštáře se nepoužívají jen tak z rozmaru, ale mají své jasné opodstatnění.

Proč si pořídit meditační polštářek?

  • Zlepšíte si držení bederní i krční páteře
  • Lépe si otevřete kyčle
  • Zvětšíte si kapacitu plic (více se otevře hrudní koš)
  • Vyhnete se ztuhlosti a otlačení

Při nákupu se zaměřte na to, aby byl polštář plněný kvalitním materiálem. Výborné je například vlákno ze stromu kapok. Jedná se o ryze přírodní materiál, který pomáhá polštáři udržet si dlouho správný tvar. Dále je vhodné vybírat polštáře s bavlněným obalem, výhodou bude jistě možnost vyprat ho v pračce.

Modrý polštář na meditaci

Existuje mnoho typů těchto pomůcek na meditaci. Mezi nejznámější patří tradiční meditační polštářek Zafu (na obrázku výše). Ostatní se od něj liší především tvarem a velikostí.

Velmi oblíbený je také polštář Luna (na obrázku níže), který  má krásně přizpůsobený tvar k dlouhotrvajícímu pohodlí.

Červený, speciálně tvarovaný polštářek na meditaci

Jak meditujete vy? Využíváte ke své chvilce soustředění meditační pomůcky nebo se spokojíte se srolovanou dekou či obyčejným kobercem? Podělte se s námi o své zvyky v komentářích pod článkem.

0 Shares
>
0 Shares
Share