3 x Meditační polštář pro jógu i meditaci

Jóga a meditace k sobě mají velmi blízko. Vždyť každá úplná lekce (a je jedno jaký druh jógy zvolíte) začíná úvodní krátkou meditací a končí cca desetiminutovým meditačním cvičením. Já sama beru tyto krátké chvilky jako odměnu, kterou si po padesáti minutách protahování a napínání svého těla nepochybně zasloužím. Většinou dávám přednost meditaci v leže. Ale poté, co jsem objevila kouzlo meditačního polštáře, se ráda uvolním i v tureckém sedu.

V tomto článku vám představím tři meditační polštáře. Jsou mezi nimi jen malé rozdíly, takže se nemůže stát, že byste při nákupu sáhli úplně vedle. K čemu je meditační polštář dobrý? Zaprvé ho můžete, celkem logicky, používat při meditaci, ať už klasické nebo té, která je součástí lekcí jógy. V určitých pozicích se s ním dá také nahradit bolster na jógu. Záleží to jen na vaší fantazii.

Nejčastěji se však používá k vylepšení tureckého sedu. Jakmile se na něj pohodlně usadíte, automaticky se vám zlepší držení těla. Uvolníte kyčle a narovnáte páteř. Zároveň se otevře hrudník a vy tak budete moci lépe dýchat. Celkově se sezení stane komfortnější a vydržíte v poloze mnohem déle. Na konec článku vám přiložím video z Youtube, kde je rozdíl pěkně patrný.

1. Modrý Zafu polštář

Modrý polštář na meditaci

Tento malý, naducaný krasavec má modrou barvu a váží kilo a půl. Patří k tzv. Zafu meditačním polštářům, které mají dlouhou tradici a celá staletí neměnný tvar. Má speciálně upravené postranní švy, díky nimž si udrží stále stejný tvar. Polštář je plněný vlákny stromu kapoka (100 % přírodní a neškodný materiál). Modrý obal je ušitý z bavlny.

Je poměrně vysoký a proto bych ho doporučila i absolutním začátečníkům. Sezení v tureckém sedu může netrénovanému člověku připadat po chvíli nepříjemné a právě meditační polštářek to dokáže napravit. Občas je fajn si na něj během dne jen tak sednout, narovnat si záda a uspořádat myšlenky.

2.  Malý zelený polštář Rondo

Zelený meditační polštář určený por meditaci a jógu

Polštářek je ze všech tří nejmenší a nejlehčí. Jeho zelená barva je pro meditaci přímo stvořená. Stejně jako předchozí meditační polštář je i tento plněný kapokovými vlákny. Obal je ze 100 % bavlny a dá se snadno sejmout (zapínání na zip). Díky pravidelnému praní vám vydrží dlouho jako nový. Aby se vám nesmrskl, neperte ho více, jak na 30 stupňů.

Dá se použít pro všechny druhy meditace v sedě. Oproti předchozímu je o něco nižší, ale přesto vám dopomůže k ničím nerušené meditaci. Navíc se vám bude doma bez problému skladovat. Já mám ten svůj přes den schovaný pod postelí v proutěném košíku. Dříve jsem ho měla pod oknem, ale mé kočky ho až příliš často používaly k celodennímu podřimování.

3. Korálový meditační polštář Luna

Červený, speciálně tvarovaný polštářek na meditaci

Představuji vám velký meditační polštář korálové barvy, který je ideálně uzpůsobený lidskému tělu. Tím ideálním uzpůsobením pochopitelně myslím, že má tvar zadku. Doma ho mám i já. Je moc pohodlný a příjemný na omak. I on je vyplněný tzv. rostlinným peřím – vlákny stromu kapoka. Obal je bavlněný a snímatelný. Barva se mi zatím neseprala – prala jsem ho ale jen dvakrát.

Svůj vlastní meditační polštář by měl mít každý, kdo to s jógou myslí alespoň trochu vážně. Kromě těchto kapokových jsem narazila ještě na polštáře plněné pohankou. Jenže mě u nich znervózňoval ten zvuk, který vydávaly a k tomu jsou poměrně těžké. Určitě nad nákupem uvažujte a nezapomeňte, že se blíží Vánoce a můžete si přát pod stromeček spoustu jógových vychytávek.

Teď už ke slibovanému videu:

YouTube video

A jak jste na tom vy a meditace v sedě. Cítíte se při ní pohodlně nebo byste také uvítali meditační polštářek?

16 Shares
>
16 Shares
Share16