3 důvody, proč je meditace lepší s meditační podložkou

Ne každý má čas si jednou denně sednout a dvacet nebo třicet minut nerušeně meditovat. Bylo by to sice fajn, ale buďme realisti. Skloubit dohromady náladu, časové možnosti a prázdný byt není nic jednoduchého. Mně se to povede tak dvakrát týdně. Pohlídám si, abych byla doma sama, nakrmím kočky a zavřu se v ložnici. Vždy si k tomu zapnu meditační hudbu a zapálím svíčku.

V předchozím měsíci jsem navštěvovala lekce Sahadža jógy (což je vlastně druh meditace). Ty mi dost pomohly i s přístupem k mé domácí meditaci. Např. jsem začala meditovat v sedě, místo v leže a díky nově naučené technice se mi myšlenky už nerozutíkají jako stádo ovcí.

Můžete vyzkoušet meditovat také v lotosovém sedu. Jak na to? Tato pozice je poměrně pokročilá. Nejprve byste se tedy na ní měli připravit. Zjistěte, které cviky vám pomohou dostat se do lotosového sedu v našem článku Jak se připravit na lotosový sed. Pokud chcete posunout meditace ještě o kus dál, vyzkoušejte meditační korálky.

A protože v sedě to není tak pohodlné jako v leže, kdy mi stačila jen podložka na jógu, pořídila jsem si meditační podložku. Mohu vám ji vřele doporučit a to hned z několika důvodů. Pojďme se na ně tedy podívat. A pokud vybíráte podložku na jógu a nevíte si rady, pak vám doporučuji přečíst si něco o tom, jak vybrat správnou podložku na jógu.

 

1. Žádné otlačené kotníky

Indická soška meditujícího bůžka

Ze začátku jsem se ji pokoušela nahradit polštářem na jógu a nebylo to vůbec špatné. Ten můj je podle prodejce vhodný pro jógu i meditace. Jenže mě po patnácti minutách začnou pobolívat nohy v oblasti kotníků. Meditační podložka je dostatečně široká, aby jste se na ni vešli v tureckém sedu celí. Zabrání různým otlačeninám, které by vám jen odváděly myšlenky tam, kam nechcete.

Moje meditační podložka je 7 cm vysoká  a celá vyrobená z naskládané přírodní bavlny. Dostala jsem k ní i šikovný popruh na přenášení a snadné uskladnění.

2. Vydržíte déle

To, jak dlouho se vydržíte soustředit a nemyslet na všechny starosti světa, ovlivní samozřejmě více faktorů. Zaprvé je to vaše momentální rozpoložení. Pokud jste rozčílení nebo vás něco hodně trápí, nebude lehké prostě jen zkřížit nohy a udělat Oomm. Svůj podíl na tom nese i prostředí, ve kterém meditaci provádíte a s tím souvisí i to, na čem sedíte.

Tvrdá zem není zrovna ideální. Čím pohodlněji se usadíte, tím máte větší pravděpodobnost, že pro vás bude meditace přínosná. Měkká meditační podložka je speciálně vyrobená pro delší meditaci. Kromě toho, že se vyhnete otlačeninám, zároveň oddálíte únavu páteře a tím pádem i špatné držení zad během meditace.

Zelená bavlněná meditační podložka Yogashop

3. Meditační podložka jako motivace a připomínka

Jakmile si pořídíte podložku za nějakých 1700 Kč, už pro vás bude těžší si říct – „Dneska se mi nechce, nechám to na jindy.“ To platí i pro jógu. Každá investice do nějaké činnosti nás nutí v ní pokračovat a to je moc dobře. Nebojte se proto občas si pořídit něco nového ze strachu, že to nakonec nepoužijete. Mě také napadlo si pod sebe prostě složit deku.

Jenže stará deka, co mi doma leží už roky mě nepřemluví k tomu, abych se zvedla od televize a šla se věnovat něčemu vznešenějšímu. Meditační podložka to však dokázala. Máte to stejně jako já, nebo se dokážete donutit k podobným činnostem bez úplatků a vystačíte si s kobercem nebo složenou dekou?

17 Shares
>
17 Shares
Share17