Jak meditovat s meditačními korálky a jaké vybrat?

Rádi ve volných chvílích meditujete? Pak byste měli začít uvažovat o nákupu vlastní meditační maly. Jedná se o tradiční, léty ověřenou pomůcku k meditaci s mantrou. Oproti meditaci, na kterou jste zvyklí, to bude samozřejmě znamenat změnu a zároveň posun dopředu.

Klasická velká mala je složená ze 108 korálků a jednoho tzv. guru korálku s malou, nejčastěji červenou, třásní. Správně byste měli mít malu vlastní a nikomu ji nepůjčovat. Při každé meditaci a s každou vyslovenou mantrou bude váš předmět údajně sílit.

Malu si můžete ukládat do sáčku, krabičky nebo si ji vystavit např. položením do tibetské meditační misky.

Ještě pro vysvětlení – mantra je shluk několika slabik či slov, často zní při opakování melodicky. V hinduismu a buddhismu má svůj náboženský význam. Pro vás je však důležitější význam melodický. Při opakování dokola se vám zklidní mysl a podpoří se schopnost soustředit se. Můžete ji vyslovovat nahlas i v duchu.

Vybírání osobní mantra maly k meditaci

Klasická meditační mala z plodů rudrakša

Nejvíce tradiční je velká mala vyrobená celá z plodů rudrakša (na obrázku výše). Ty vypadají trochu jako uschlé jeřabiny a pocházejí ze stromu Elaeocarpus granitus. Plody se používají i v léčitelství a pozitivně působí na všech 7 čaker.

Paradoxně je tato mala i nejlevnější variantou. Meditační korálky z ní jsou lehké, relativně pevné a můžete je nosit všude s sebou. Mně osobně se libí ze všech nejvíc.

Pak se maly vyrábějí ze skla, drahých kamenů, perel, dřeva a jednoduše ze všeho, co lze zpracovat do tvaru malého korálku. Pro ukázku jsem vybrala tuto krásnou malu vyrobenou z růženínu a perleti.

Dlouhá růžová mala z růženínu a perel

Teoreticky seženete malu v jakékoliv barvě, ale budete se muset porozhlédnou i v zahraničních e-shopech. Každému polodrahokamu a vzácnému kameni jsou připisovány jiné vlastnosti a vlivy na naše zdraví. Proto si někteří lidé oblíbily meditační korálky např. z kamenů náležících jejich znamení zvěrokruhu.

Používáte ji správně?

Mala se jednoduše uchopí mezi prsty těsně za velkým guru korálkem a postupně si přendáváte jeden korálek za druhým. U každého korálku se pronáší mantra.

Příklady manter:

  • Aham Prema
  • Om Mani Padme Hum
  • Om Namah Shivaya

Postupně takto dojedete až na konec. Přes guru korálek se ale nikdy nepřejíždí, u něj vaše meditace končí. Zdá se vám to jednoduché? Pro jistotu se ještě podívejte na tento podrobný návod z Youtube:

Mantra mala meditace je nejen skvělým způsobem k regulaci každodenního stresu. Může vám pomoci k lepšímu soustředění na důležitou práci a k pozitivní motivaci.

Znáte někoho, kdo by vlastní malu potřeboval? Sdílejte s ním tento článek, třeba mu tím pomůžete víc, než si vůbec dokážete představit.

1 Shares
>
1 Shares
Share1