Jak meditovat s meditačními korálky a jaké vybrat?

Přemýšleli jste nad tím, že vaše meditace posunete o kus dál? Meditační korálky vám pomohou se soustředěním a zároveň vás posunou na vaší spirituální cestě. V male se totiž shromažďuje energie, kterou dokáže násobit, a pomoct vám tak s meditováním. Přečtěte si, jak vybrat meditační korálky a jak je správně používat.

Proč používat meditační korálky

Rádi ve volných chvílích meditujete? Pak zauvažujte o nákupu vlastní meditačních korálků neboli maly. Jedná se o tradiční pomůcku k meditaci s mantrou. Proč začít používat meditační korálky? Oproti meditaci, na kterou jste zvyklí, to bude znamenat změnu a zároveň posun dopředu.

Meditační korálky uvnitř sebe shromažďují energii, která vzniká během odříkávání manter a meditování. Tuto energii schraňují uvnitř a ukládají ji na dlouhé časy. V podstatě z nich nikdy neunikne, nebo se nevybije. Vy ji pak můžete využívat během meditování a čerpat z nich. Uvidíte, že vám to přijde vhod a projeví se to na kvalitě meditací.

Mala vám ale pomůže i jinak. Uvidíte, že pomalé posouvání korálků mezi prsty má skvělé terapeutické účinky. Uvolníte stres a skvěle se zrelaxujete. Navíc přestanete myslet na to, co kde lítá. Zapomenete na starosti s dětmi, nebo na to, co uvařit k večeři. Může vám tak pomoct i s posílením koncentrace.

Jak vypadají meditační korálky a jaké vybrat

Klasická velká mala je složená ze 108 korálků a jednoho tzv. guru korálku s malou, nejčastěji červenou, třásní. Správně byste měli mít malu vlastní a nikomu ji nepůjčovat. Při každé meditaci a s každou vyslovenou mantrou bude váš předmět údajně sílit. Právě tím, jak se v něm shromažďuje energie.

Nejvíce tradiční je velká mala vyrobená celá z plodů rudrakša. Ty vypadají trochu jako uschlé jeřabiny a pocházejí ze stromu Elaeocarpus granitus. Plody se používají i v léčitelství a pozitivně působí na všech 7 čaker.

Klasická meditační mala z plodů rudrakša

Tato mala patří mezi levnější. Meditační korálky z ní jsou lehké, relativně pevné a můžete je nosit všude s sebou. Mně osobně se libí ze všech nejvíc.

Pak se maly vyrábějí ze skla, drahých kamenů, perel nebo dřeva. Zkrátka a jednoduše ji lze vyrobit ze všeho, co lze zpracovat do tvaru malého korálku. Pro ukázku jsem vybrala tuto malu z růženínu, rhodochrositu a křemenem.

Malu seženete téměř v jakékoliv barvě. Víc byste si ale měli všímat materiálu. Každému polodrahokamu a vzácnému kameni jsou připisovány jiné vlastnosti a vlivy na naše zdraví. Proto si někteří lidé oblíbily meditační korálky např. z kamenů náležících jejich znamení zvěrokruhu. I vy byste měli vybírat tak, aby vám vlastnosti maly co nejvíce sedly.

Malu si můžete ukládat do sáčku, krabičky nebo si ji vystavit např. položením do tibetské meditační misky.

Jak používat meditační korálky

Mala se jednoduše uchopí mezi prsty těsně za velkým guru korálkem a postupně si přendáváte jeden korálek za druhým. U každého korálku se pronáší mantra (vyzkoušejte mantru Ra Ma Da Sa).

POZOR! Mala se musí držet pouze mezi palcem a prostředníčkem. Ano, vím, zní to divně. Pravděpodobně jste ji už chtěli chytit a posouvat mezi palcem a ukazováčkem. To by sice bylo logické pro západního člověka a mnohem pohodlnější. Jenže je to špatně. A proč?

Ve védách, ze kterých vychází jóga, se píše, že každý prst lidské dlaně patří jednomu elementu. Ukazováček je spojen s živlem ohně. Tudíž si na něj musíte dávat pozor. Pokud by se dotýkal maly během pronášení manter, místo toho, aby se do korálků energie ukládala, ukazováček by ji z nich „vypaloval“. Energie by tak naopak mizela. A to i dávno uložená.

Buďte proto opatrní. Ale nebojte se, párkrát to uděláte s palcem a prostředníkem a zvyknete si. Pokud byste se chtěli podívat na nějaké video, koukněte sem. Najdete tam všechno pěkně vysvětleno. Ale musím vás upozornit, že je v angličtině:

YouTube video

Vyberte si svoji mantru

Mantra je shluk několika slabik či slov. Nejčastěji se recitují nahlas a mají pomoci mysli k povznesení. Jsou nabité energií a duchovní silou. Proto mají v hinduismu a buddhismu svůj náboženský význam.

Během recitování s malou je budete několikrát opakovat. A právě během opakování si všimnete, že zní velmi melodicky. Všechen ten zvuk, vibrace, dýchání – vše tvoří kompaktní celek, který má úžasnou sílu. Pro nás je důležitý především tento ohled. Při opakování dokola se vám zklidní mysl a podpoří se schopnost soustředit se. A pokud se necítíte na recitování nahlas, nikdo vám nebrání vyslovovat ji v duchu či šeptem. Účinek nebude o nic menší.

Příklady manter

Vyzkoušet můžete například mantru Aham Prema. V překladu to znamená, Jsem božská láska. Aham Prema uklidňuje mysl a zostřuje její soustředění. Připraví vás na hlubší stupně meditace.

YouTube video

Om Mani Padme Hum je zřejmě nejznámější mantrou. V překladu znamená Ať žije šperk v lotosu. Obsahuje slabiku óm. Ta se považuje za prvopočáteční slabiku, která se objevila ve vesmíru. Tato mantra očišťuje fyzické i duchovní tělo. Pomáhá na cestě za sebezdokonalením.

YouTube video

Om Namah Shivaya znamená v překladu Skláním se před tebou Šivo. Jde o mantru zasvěcenou bohu Šivovi. Harmonizuje energetické pole v lidském těle. Posiluje disciplínu a má blahodárné účinky na lidské srdce – otevírá ho a učí ho oddanosti.

YouTube video

Přidala jsem vám sem videa, kde se mantry recitují melodicky – nebo spíše zpívají. Vy si to můžete upravit podle sebe. Není nutné nikoho kopírovat. Naslouchejte svému nitru. Ta správná melodie vám vyvstane v mysli a v srdci.

Už máte vybranou mantru? Tak hurá do toho! Budete tedy postupovat pěkně korálek po korálku. Na každý korálek vychází jedna mantra. Až dojdete ke guru korálku. Přes guru korálek se nikdy nepřejíždí. Označuje konec vaší meditace.

Jak vidíte, není na tom nic těžkého. Důležité je jen najít si nerušené místo a dostatek času. Recitování manter vám chvíli zabere, v závislosti na tom, kterou si vyberete. A také na tom, jak dlouhá je vaše mala. Nespěchejte. Zkuste si meditaci s malou skutečně vychutnat. Prociťte mantry a nechte je, aby vás prostoupily.

Znáte někoho, kdo by vlastní malu potřeboval? Sdílejte s ním tento článek!

1 Shares
>
1 Shares
Share1