Jóga a menstruace je velké téma pro většinu žen. Někomu je jóga během menstruace extrémně příjemná a někdo na ní nemá ani pomyšlení. Jóga v průběhu menstruačního cyklu může být velmi prospěšná. Můžeme díky ní uvolnit tenzi a zmírnit řadu obtíží. Podle mé osobní zkušenosti nejvíce pomáhá cvičit jógu jako prevenci menstruačních obtíží. Zkuste to a sami uvidíte, jak se bude prožívání vašeho menstruačního cyklu měnit.
Jóga jako příjemný zvyk
Doporučuji jógu zařadit do každodenního života. Představíme si ásany, které předchází menstruačním bolestem a lépe se díky nim dokážete soustředit na oblast pánevního dna. Obzvláště u nich platí, že bychom je měli praktikovat pravidelně. Dle mého názoru je prospěšnější jógu cvičit například obden cca dvacet minut než jednou týdně hodinu a půl. Z jógy se tak postupně stává zvyk, bez kterého si už své dny nedovedete představit.
Jóga během menstruace
Všechny ásany, které jsou uvedeny v tomto článku můžeme praktikovat v průběhu menstruace i jako prevenci obtíží. Zvláště zde ovšem platí, že bychom měli naslouchat svému tělu. Pro koho je pozice příjemná a uvolňující nemusí být pro druhého. Sledujte reakci svého těla a buďte k sobě v tomto období hodné, laskavé a pečující.
Předklon k jedné noze
Sedíme na podložce. Váha je rovnoměrně rozložena na obou sedacích kostech. Pokrčíme pravou nohu a přiložíme jí z vnitřní strany stehna levé nohy. Narovnáme záda a s výdechem přibližujeme bříško ke stehnu levé nohy. Snažíme se mít záda stále rovná. Nakonec uvolníme a vyvěsíme hlavu a zůstaneme aspoň 3 dechy (v případě, že je vám to příjemné tak déle).
To celé provádíme i k druhé noze. Předkláníme se k natažené pravé noze a levá je pokrčená.
V Janu sirsasaně uvolňujeme kyčelní kloub (u pokrčené nohy). Pozice stimuluje funkci pohlavních orgánů.
Přitahování kolen
Ležíme na zádech. Pokrčíme kolena a přitahujeme je k hrudníku. Snažíme se mít bedra vtisknutá do podložky. Můžeme koleny začít malovat kroužky a promasírovat tak naše bedra. Oblast beder bývá v průběhu menstruace velmi citlivou. Touto pozicí ji aktivně uvolňujeme.
Pozice šťastného dítěte
Už název této pozice nám asi říká, jaké emoce by v nás měla ásana vyvolávat, že? 🙂 Pravidelným praktikováním a otevíráním kyčlí můžeme dosáhnout bezstarostnosti a uvolněnosti.
Ležíme na zádech a pokrčíme kolena. Přitáhneme kolena co nejblíže k podpaží. Chodidla jsou flexovaná. Představte si, že chodidly stojíte na stropě. Uchopíme se z vnějších stran našich chodidel (za malíkové hrany) a otevíráme tak ještě více naše kyčle. Celá naše záda stále tlačíme do podložky.
V ásaně uvolňujeme kyčle a bedra. Pozice zmírňuje menstruační bolesti.
Pozice polovičního mostu
Ležíme na podložce a pokrčená kolena umístíme pár centimetrů za naše hýždě. Chodidla jemně tlačíme do podložky a váhu na nich máme rovnoměrně rozloženou. Máme rovná záda. S nádechem budeme pomalu protlačovat pánev vzhůru. Kolena máme stále paralelně vedle sebe. Zvedáme pánev vzhůru, zároveň otevíráme i hrudník a protahujeme celou páteř.
Setu bandhásana stimuluje všechny orgány v břiše a zároveň odbourává stres a napětí v těle. Uzavírá energetický zámek v krku.
Roznožení v leže
Sedací kosti jsou v kontaktu s podložkou. Nohy máme roztažené do stran. S nádechem narovnáme záda a vytáhneme se za temenem hlavy. S výdechem přibližujeme bříško, co nejblíže k podlaze. Ruce máme umístíme před sebe na podložce. Jdeme tam, kam nám to naše tělo dovolí. Uvolníme a prodýcháme pozici. Chodidla jsou flexovaná a nevytáčíme je do stran. Pokud nemůžeme dosáhnout rovných zad pokrčíme kolena.
V Upavistha Konasaně otevíráme kyčle, regulujeme menstruaci a funkci vaječníků, protahujeme dolní končetiny. Tato pozice má zklidňující efekt a zároveň je intenzivním protažením našeho těla.
Pozice ležícího bojovníka
Nacházíme se v sedu na patách. Kolena oddálíme a prosedneme mezi ně na podložku. Pokud je pro vás tento sed nepříjemný sedněte si na jógový bloček či srolovanou deku. S výdechem umístíme ruce na podložku za sebou. Pánev máme mírně podsazenou.
V této pozici byste neměli cítit bolest v kolenou. Pokud je vám ásana příjemná položte ruce na předloktí a pokud vám to vaše tělo dovolí, pokládáme celá záda na podložku. Ruce umístíme nad hlavu a chytáme se za předloktí.
V Supta virasaně posilujeme břišní svaly a stimulujeme činnost orgánů v břiše. Zároveň protahujeme záda a to může být v průběhu menstruace velmi příjemné.
Další ásany
Pozic na uvolnění oblasti bříška je celá řada. Můžete zkusit například pozici Motýlka, Holuba nebo pozici Dítěte. Nejdůležitější je v těchto dnech k sobě přistupovat laskavě a poslouchat své tělo, které vám říká, co mu dělá dobře.
Dalším způsobem, jak lépe porozumět svému tělu a zároveň i menstruaci je uvědomím si své cykličnosti. Vyzkoušet můžete také hormonální jógu.
Namasté
Dominika
Jóga je součástí mého života už několik let. Pamatuji si ten pocit, když jsem začala poprvé
praktikovat – jak jsem cítila, že je to přirozené a správné. Že to je to ono, co jsem pořád tak
hledala. Hledala jsem všude venku a díky ní jsem začala hledat uvnitř sama sebe. Jóga mě
učí. Učí mě být pokorná ve dnech, kdy všechno jde hladce, ale hlavně mě učí být vděčná ve
dnech ne tak úplně růžových. Zajímá mě nejen pro její blahodárné účinky na tělo, ale
především díky její filozofii a duchaplným myšlenkám.