Jóga a menstruace. 6 ásan, které zmírní vaše obtíže

Jóga a menstruace je velké téma pro většinu žen. Někomu je jóga během menstruace extrémně příjemná a někdo na ní nemá ani pomyšlení. Jóga v průběhu menstruačního cyklu může být velmi prospěšná. Můžeme díky ní uvolnit tenzi a zmírnit řadu obtíží. Podle mé osobní zkušenosti nejvíce pomáhá cvičit jógu jako prevenci menstruačních obtíží. Zkuste to a sami uvidíte, jak se bude prožívání vašeho menstruačního cyklu měnit.

Jóga jako příjemný zvyk

Doporučuji jógu zařadit do každodenního života. Představíme si ásany, které předchází menstruačním bolestem a lépe se díky nim dokážete soustředit na oblast pánevního dna. Obzvláště u nich platí, že bychom je měli praktikovat pravidelně. Dle mého názoru je prospěšnější jógu cvičit například obden cca dvacet minut než jednou týdně hodinu a půl. Z jógy se tak postupně stává zvyk, bez kterého si už své dny nedovedete představit.

jóga a menstruace

Jóga během menstruace

Všechny ásany, které jsou uvedeny v tomto článku můžeme praktikovat v průběhu menstruace i jako prevenci obtíží. Zvláště zde ovšem platí, že bychom měli naslouchat svému tělu. Pro koho je pozice příjemná a uvolňující nemusí být pro druhého. Sledujte reakci svého těla a buďte k sobě v tomto období hodné, laskavé a pečující.

Předklon k jedné noze

Sedíme na podložce. Váha je rovnoměrně rozložena na obou sedacích kostech. Pokrčíme pravou nohu a přiložíme jí z vnitřní strany stehna levé nohy. Narovnáme záda a s výdechem přibližujeme bříško ke stehnu levé nohy. Snažíme se mít záda stále rovná. Nakonec uvolníme a vyvěsíme hlavu a zůstaneme aspoň 3 dechy (v případě, že je vám to příjemné tak déle).

To celé provádíme i k druhé noze. Předkláníme se k natažené pravé noze a levá je pokrčená.

V Janu sirsasaně uvolňujeme kyčelní kloub (u pokrčené nohy). Pozice stimuluje funkci pohlavních orgánů.

Janu Sirsasana

Přitahování kolen

Ležíme na zádech. Pokrčíme kolena a přitahujeme je k hrudníku. Snažíme se mít bedra vtisknutá do podložky. Můžeme koleny začít malovat kroužky a promasírovat tak naše bedra. Oblast beder bývá v průběhu menstruace velmi citlivou. Touto pozicí ji aktivně uvolňujeme.

Přitahování kolen

Pozice šťastného dítěte

Už název této pozice nám asi říká, jaké emoce by v nás měla ásana vyvolávat, že? 🙂 Pravidelným praktikováním a otevíráním kyčlí můžeme dosáhnout bezstarostnosti a uvolněnosti.

Ležíme na zádech a pokrčíme kolena. Přitáhneme kolena co nejblíže k podpaží. Chodidla jsou flexovaná. Představte si, že chodidly stojíte na stropě. Uchopíme se z vnějších stran našich chodidel (za malíkové hrany) a otevíráme tak ještě více naše kyčle. Celá naše záda stále tlačíme do podložky.

V ásaně uvolňujeme kyčle a bedra. Pozice zmírňuje menstruační bolesti.

Pozice šťastného dítěte

 

Pozice polovičního mostu

Ležíme na podložce a pokrčená kolena umístíme pár centimetrů za naše hýždě. Chodidla jemně tlačíme do podložky a váhu na nich máme rovnoměrně rozloženou. Máme rovná záda. S nádechem budeme pomalu protlačovat pánev vzhůru. Kolena máme stále paralelně vedle sebe. Zvedáme pánev vzhůru, zároveň otevíráme i hrudník a protahujeme celou páteř.

Setu bandhásana stimuluje všechny orgány v břiše a zároveň odbourává stres a napětí v těle. Uzavírá energetický zámek v krku.

Pozice polovičního mostu

Roznožení v leže

Sedací kosti jsou v kontaktu s podložkou. Nohy máme roztažené do stran. S nádechem narovnáme záda a vytáhneme se za temenem hlavy. S výdechem přibližujeme bříško, co nejblíže k podlaze. Ruce máme umístíme před sebe na podložce. Jdeme tam, kam nám to naše tělo dovolí. Uvolníme a prodýcháme pozici. Chodidla jsou flexovaná a nevytáčíme je do stran. Pokud nemůžeme dosáhnout rovných zad pokrčíme kolena.

V Upavistha Konasaně otevíráme kyčle, regulujeme menstruaci a funkci vaječníků, protahujeme dolní končetiny. Tato pozice má zklidňující efekt a zároveň je intenzivním protažením našeho těla.

Roznožení v sedě

Pozice ležícího bojovníka

Nacházíme se v sedu na patách. Kolena oddálíme a prosedneme mezi ně na podložku. Pokud je pro vás tento sed nepříjemný sedněte si na jógový bloček či srolovanou deku. S výdechem umístíme ruce na podložku za sebou. Pánev máme mírně podsazenou.

V této pozici byste neměli cítit bolest v kolenou. Pokud je vám ásana příjemná položte ruce na předloktí a pokud vám to vaše tělo dovolí, pokládáme celá záda na podložku. Ruce umístíme nad hlavu a chytáme se za předloktí.

V Supta virasaně posilujeme břišní svaly a stimulujeme činnost orgánů v břiše. Zároveň protahujeme záda a to může být v průběhu menstruace velmi příjemné.

Pozice ležícího bojovníka

Další ásany

Pozic na uvolnění oblasti bříška je celá řada. Můžete zkusit například pozici Motýlka, Holuba  nebo pozici Dítěte. Nejdůležitější je v těchto dnech k sobě přistupovat laskavě a poslouchat své tělo, které vám říká, co mu dělá dobře.

Dalším způsobem, jak lépe porozumět svému tělu a zároveň i menstruaci je uvědomím si své cykličnosti. Vyzkoušet můžete také hormonální jógu.

Namasté
Dominika

0 Shares
>
0 Shares
Share