Naučte se poloviční most – Setu bandhásanu

Dnes bych vás chtěla naučit pozici mostu – nebo chcete-li polovičního mostu – Setu bandhásanu.

V poslední době tento protahovací „cvik“ často používám. Patří mezi těžší asány, ale myslím si, že jak pokročilý tak i začátečník ho zvládne. Jde o velice intenzivní protažení krční páteře a oblasti zad. Je to pozice záklonová a vychází z pozice v leže.

Takže pojďme na to krok za krokem.

První krok – lehneme si na podložku

V prvním kroku si pouze lehneme na podložku, necháme kolena pokrčená a chodidla jemně tlačíme do podložky. Uzemníme nohy a bedra se snažíme se vše jemně tlačit směřem do země. Brada nám jde lehce k hrudníku a díky tomu se vytahujeme za hlavou a natahujeme celou páteř. Jenom si uvědomíme tuto pozici.  Můžeme na pár dechů zavřít oči a soustředit se na náš dech.

Nádech a výdech.

Druhý krok – zvedáme se do polovičního mostu

S nádechem teď budeme jemně a pozvolna protlačovat pánev vzhůru ke stropu.

Chodidla jsou stále pevně uzemněná na podložce. Hlídáme si kolena, aby nám nikam nevybočovala a byla stále v jedné rovině. Protlačujeme hrudník a otevíráme srdce. Váha je na chodidlech a ramenech. Hlava je v prodloužení. Cítíme, jak se naše tělo zvedá vzhůru, vnímáme energii kolem nás, nádech a výdech. Naším nejvyšším bodem je pánev, zvedáme ji vzhůru. Páteř se nám protahuje a protahuje se i naše přední strana těla.

Nezapomínejme na náš dech. 

Třetí krok – můžeme přidat ruce

Když už jsme v polovičním mostu, můžeme přidat i ruce. Buď je spojíme dlaněmi k sobě a prsty směřují ke kolenům nebo je můžeme pouze natáhnout za hlavičku a nechat volně ležet. Navíc otevíráme a protahujeme ramena a lopatky. Ovšem kdo nechce, nechá ruce volně položené vedle těla. Vždycky děláme pouze to, na co se cítíme. Nikdy se zbytečně netlačme do pozic, které nám jsou nepříjemné či bolestivé.

Stále dýcháme.

Čtvrtý krok – uvolníme tělo

Nádech a s výdechem uvolníme tělo. Necháme aby ramena, lopatky, bedra i zadeček klesla do podložky. Pokládáme i stehna a zklidníme naše srdíčko. Zavřeme oči a na pár dechů necháme energii kolem nás utichnout.

Tato pozice má velký vliv na protažení přední části těla, rozvíjí hrudní dýchání a aktivuje činnost ledvin.

Celková stimulace nervového systému pomáhá při dobrém trávení. Ásana také odstraňuje únavu, stres a celkové napětí. Ovšem pokud máte vysoký tlak či vám nedělají dobře záklony, zbytečně se netlačte do pozic. Vše dělejte pozvolna a s klidem. Krok za krokem. Tato záklonová pozice nás přijemně protáhne a uvolní jak tělo i mysl.

Přeji Vám přejemné protažení jogíni:-) Máte zkušenosti s touto ásanou?

Krásný den!

Veronika

40 Shares
>
40 Shares
Share40