Cyklická žena. Znáte tu svou?

To, že jeden menstruační cyklus trvá přibližně 28 dnů, ví snad každá žena. Pravděpodobně i dostatek mužů. Obecně je známo i to, že my ženy jsme týden před menstruaci podrážděné a nepříjemné. A pak je zas na nějakou dobu klid. Ale už málokdo ví, že nálady a dokonce i schopnosti se nám mění v průběhu celého měsíce. Můžou za to Vědma, Kouzelnice, Matka a Panna. Všechny čtyři v každé z nás. Znáte čtyři fáze svého cyklu? Pokud ne, je na čase se s nimi seznámit a začít je využívat ve svůj prospěch. Každý den.

cyklickou ženou mě seznámila jedna brněnská lektorka jógy. Věnovala jí pětitýdenní seminář a každé fázi přizpůsobila i jednotlivé Ásany. Doteď jsem za to moc vděčná. Ukázala mi, že být ženou je krásné. Že není špatné občas ukázat svou slabost nebo si dopřát zasloužený odpočinek.

V průběhu jednoho cyklu se mění hladina hormonů v našem těle. To má za následek i změnu našich nálad, dávky energie, otevřenosti vůči lidem a našich schopností. Pokud neznáme jednotlivé fáze, lehko se může stát, že se občas cítíme nemožně a neschopně. No možná stačí rozvrhnout naše úkoly, plány a povinnosti adekvátně k dané fázi. Třeba během dynamické fáze uděláme práci za dva a v reflektivní fázi si pak dopřejeme náležitý oddech. No je to delší cesta, která si žádá dávku trpělivosti a sebepoznání. Znáte svoji cyklickou ženu?

Vědma (reflektivní fáze)

1.–5. den cyklu: menstruace

V období menstruace se snižuje naše fyzická síla. Klesá schopnost soustředit se a vybavovat si věci z paměti. V tuto dobu jsme smířlivější a tolerantnější, často se vzdáváme svých přání a tužeb. Je to ideální doba na odpočinek, zpomalení a zastavení. Propojujeme se s tím, co je pro nás důležité.

Vědma

Přirozeně se stahujeme ze společenského života a odkládáme požadavky jiných na později. Necháváme odejít starosti a obavy, protože nemáme energii na jejich řešení. Táto fáze je taky vhodnou dobou na přehodnocování našeho života. Velká rozhodnutí si ale raději nechme na další, dynamickou fázi.

A pro milovnice meditace mám dobrou zprávu! V období reflektivní fáze se nemusíme do meditace nutit, protože se v ní přirozeně nacházíme. Dosahujeme totiž hluboké duševní i fyzické uvolnění. Ale pozor! Pokud se snažíte tuto fázi přebít a zvítězit nad ní množstvím kofeinu, pravděpodobně její benefity nikdy nezažijete.

Panna (dynamická fáze)

6.–11. den cyklu: předovulační fáze

S končící menstruaci, končí i stav podobný hibernaci. Naše tělo má konečně více energie a my se necítíme lenivě. Přichází veliká touha měnit svět a dělat velká rozhodnutí. Tato doba je k tomu ideální, protože naše rozhodnutí jsou založena na logice a objektivitě.

Je ale důležité si uvědomit, že příliv energie a zesílených schopností jsou přímým důsledkem respektování útlumu reflektivní fáze. Jednom díky odpočinku, můžeme získat dostatek energie na nové projekty.

Panna

Přichází i pocity sebedůvěry, sebevědomí a nezávislosti. Způsoby vnímání, které táto fáze s sebou nese, jsou spíše mužské, co se může v dnešním uspěchaném světe jevit jako výhoda. Proto mnoho žen tuto fázi upřednostňuje nad jinými. Tím přicházejí o schopnosti dalších fází a nemusejí se jím dostávat pocity naplnění a celistvosti. Ty se dostaví, pokud žijeme v souladu s celým naším cyklem.

Matka (expresivní fáze)

12.–16. den cyklu: ovulace

S blížící se ovulací klesá naše potřeba aktivně konat, být asertivní, dotahovat věci do konce a naplňovat naše osobní potřeby. Více si uvědomujeme potřeby druhých lidí a roste naše ochota je podporovat. Fyzické energie máme stále dostatek, ale jsou pro nás důležitější naše emoce a citové vztahy.

V expresivní fází lehko vytváříme nové vztahy a výsledků dosahujeme spíše týmovou práci. Ne jako sólo hráčky. Z biologického hlediska nás tato fáze připravuje na roli matky. Jsme pečující, empatické a spíše než na vlastním štěstí, nám záleží na štěstí jiných. To dáváme pocítit naši podporou a našim zájmem. Pozor bychom si měly dát na to, aby někdo naši vlídnost v tuto dobu nezneužíval.

Matka

Fáze Matky je optimální dobou pro naše „ženské“ tvořivé schopnosti. Neznamená to ale, že musíme celý den vařit a starat se o domácnost. Znamená to, že se nám v  tomto období otevírají skvělé řídící a komunikační schopnosti, dovednost věci prakticky aplikovat a vylepšovat a navíc se probouzí náš talent učit a vyjednávat. Na druhé straně, někdy jsou i domácí práce příjemnou činností! 🙂

Kouzelnice (kreativní fáze)

17.–28. den cyklu: premenstruační fáze

S fází Kouzelnice přichází i rada nežádoucích symptomů premenstruačního období. Klesá naše celková výdrž a duševní schopnosti a vzrůstá pocit napětí, frustrace a agresivity. Objevuje se taky přecitlivělost, výkyvy nálad, silné emoce a pocity „deroucí se“ z hlubin naše bytosti.

Postupně začíná převládat důležitost našeho vnitřního světa, intuitivní myšlení a proud inspirace. Na povrch se můžou dostávat nevyřešené emoční záležitosti nebo neúspěchy. Máme tendenci být na sebe přísné a říkat si, že jsme neschopné. V této fázi o něco víc jak běžně. Právě teď je ale vhodná doba všechno přijat a zpracovat. Protože všechny tyto myšlenky jsou jenom něco, co tvořivě vykouzlila naše mysl.

Kouzelnice

Kreativní fáze není vhodnou pro zásadní životní rozhodnutí. Je ale dobré všechny podněty ke změně prozkoumat v reflektivní fázi a učinit je pak ve fázi dynamické. Naopak, tato doba je skvělá pro vnitřní i vnější úklid. Můžeme se zaměřit na detoxikaci prostoru, ve kterém žijeme.

Porozumět cyklické ženě může být ze začátku náročným úkolem. Každá fáze má své výhody, ale přináší s sebou i několik nástrah. Navíc u každé z nás se může lišit délka každé fáze, stejně tak jako délka našeho cyklu. Pokud se chcete se svou cyklickou ženou seznámit lépe, doporučují knížku Cyklická žena od Mirandy Grey. Naleznete v ní i měsíční plán, který vám pomůže zorientovat se ve svých pocitech a náladách.

„Jestliže si dovolíme-li v jakékoli fázi být svobodně tím, kým jsme, budeme zažívat pocity přijetí sebe sama, uznání a sebedůvěry.“ (Miranda Gray)

Zdroj: Cyklická žena (Miranda Gray)

84 Shares
  • >
    84 Shares
    Share84