Pozice dítěte jóga

Pamatujete si ještě své jógové začátky? Já rozhodně ano. Nebudu teď mluvit o skvělém pocitu, který se dostavil, když jsem odcházela ze své první hodiny jógy. Mám na mysli přímo její průběh. Dnes si možná po ránu cvičím jógu pro radost, ale ještě před pár měsíci bych si to nedokázala ani představit.

Vzpomínám si, jak jsem v podstatě nenáviděla každou pozici, kromě pozice dítěte a mrtvoly. Klouzaly se mi ruce i nohy. Kývala jsem se ze strany na stranu a marně se snažila najít alespoň ždibec síly v mých nepoužívaných svalech.

Pak ale, v tom všem zmatku z vlastní neschopnosti, přišla na řadu pozice dítěte. Najednou ze mě všechen ten (nutno dodat naprosto zbytečný) strach ze selhání vlastního těla zmizel. Tehdy poprvé jsem si uvědomila, že je na józe také něco víc, než jen používání dávno zapomenutých svalů.

Přestala jsem se soustředit na mizernou podložku a konečně nějakou pozici pořádně prodýchala. Připadá vám to povědomé? Pozici dítěte má jistě rádo spousta jógových začátečníků. Tak se pojďme podívat na to, jak pro nás můžete být prospěšná.

Jednoduše bez stresu

Jarní louka se zahradní houpačkou a pampeliškami

Stres si čas od času zasedne na každého z nás. O józe je známo, že ho lidem pomáhá lépe zvládat a rychleji odbourat. S tím mohu jedině souhlasit. Dvojnásobě to pak platí o pozici dítěte. Možná to bude i tím chlácholivým názvem. Ale musíte sami uznat, že schoulit se na zem do klubíčka, zavřít oči a zhluboka se nadechnout je lepší a hlavně zdravější cesta k pohodě, než tabulka čokolády. Ne že bych nevyzkoušela obojí.

V souvislosti s tím dokonce uvažuji, že zabrouzdám do, pro mě zatím neznámých, vod meditace. Nejdřív si o tom ale musím samozřejmě něco načíst.

Úleva pro bolavá záda

Tato velmi klasická jógová pozice vám pomůže uvolnit napjaté zádové svaly a celkově zmírní nepříjemnou bolest zad. Nejraději v ní zůstává po deset hlubokých nádechů. Zbožňuji ten pocit oddechu, který tato ásána přináší. Někdy, když celý den píšu a začne mi od krku vystřelovat bolest, tak jí využiji jako první pomoc. Ani si kvůli tomu nevyndavám podložku, prostě si jen užívám ten krásný uvolňující okamžik.

Jak na ni?

Můžete si jí vyzkoušet hned teď. Oblečte si pohodlné oblečení, najděte si měkké, čisté místo a hurá na to. Princip pozice je takový, že se hýžděmi posadíte na paty, zabalíte své tělo jakoby do balíčku a čelem se opřete o zem. Můžete si dát ruce podél těla nebo si vyzkoušet také pozici dítěte v protažení a natáhnout obě dvě ruce co nejvíce před sebe. Otevřete si tak hrudník a budete moci pozici lépe prodýchat.

Přikládám video. Takže pokud ještě nevíte, jak pozice dítěte vypadá, určitě si ho pusťte.

YouTube video

9 Shares
>
9 Shares
Share9