Znáte ten krásný pocit po lekci jógy, kdy se cítíte jako znovuzrození a nejraději byste rozdali tu lásku a pohodu, která ve vás při józe vzrostla? Je tomu tak, protože praktikování jógy zmírňuje stres a má blahodárný účinek jak na naši fyzickou, tak i psychickou stránku. A právě stres je mnohdy příčinou různých onemocnění, problémů a poruch.
Volba správného cvičení
Upřímně řečeno, sama se snažím většinu zdravotních problémů vyřešit pozitivním přístupem, sypaným čajem, zpravidla bylinkovým, a správnou lekcí jógy, ta mi z velké části funguje nejvíc. Ale jsou samozřejmě případy, kdy je nutno dojít za lékařem. Trápí-li vás zdravotní potíže, je opravdu lepší vyhledat odbornou pomoc, vše prokonzultovat a hledat řešení (hlavně vynechat strýčka google! To moc odborný lékař není, a hlavně vás spíš vyděsí).
Jógová centra nabízejí různé varianty lekcí – zdravotní, jemné, restorativní jógy a jógové terapie. Ze začátku je určitě na místě svěřit se lektorovi, který vás v pozici může upravit nebo ukázat lehčí varianty vhodnější pro vaše tělo. Někdy totiž špatné provedení může vést k dalším problémům – a to přeci nechceme.
Důležitá je samozřejmě i celková relaxace, která je prováděna většinou na konci, abyste mohli vstřebat veškeré přínosy, které vám lekce dala a uvolnit svoji mysl, nechat plout myšlenky a být chvíli sám se sebou. Ačkoli „nechat plout“ myšlenky je někdy oříšek, velkou vědu v tom hledat nemusíte. Z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že i mysl, ve které proudí velké množství myšlenek, lze na chvíli takzvaně vypnout.
Fyzické zdraví
Ať už jde o záda, astma, rehabilitace v nějaké oblasti, potíže s plynatostí nebo čímkoli jiným, jóga je ve většině případů ten nejlepší přítel, který vás dokáže zachránit.
Problémy s pohybovým aparátem
Jóga díky určitým cvikům dokáže pomoci při bolestech zad, skoliózy, bederní páteře a u osob s artritidou. Spousta fyzioterapeutů využívá právě prvky jógy při léčbě svých pacientů. Některá studia vedou lekce s názvem „jóga pro bolavá záda“. Právě pro záda existuje spoustu variant, jak jim trošku ulehčit. Sestava se skládá například z pozice kočky, tančícího bojovníka, půlměsíce nebo rotace v sedě. Je důležité posílit střed těla, aby v určitých polohách mohl pracovat právě náš střed a nikoli záda. Jde o správné držení těla, způsob, jakým sedíme nebo jak moc záda zatěžujeme. V každém případě je jóga dobrým pomocníkem.
Proti migrénám a bolestem hlavy
Nepříjemná palčivá bolest a ukrutné tepání na čele nebo na spáncích. Uff, nepříjemný pocit. Bolesti hlavy a migrény jsou kvůli stresu jedním z nejčastějších problémů dnešní doby. V lékárně si koupíte balení Ibalginu, zapijete 2 prášky během pár hodin a snažíte se tomu nepříjemnému pocitu bezmocně uniknout. Nebylo by lepší tomuhle koloběhu předejít? Dostatečný pitný režim (a tím myslím vodu!😊), klidný spánek a také pravidelné provádění jógy, hodně nápomocné může být i zaměření se na náš dech.
Jeden z představitelů moderní jógy B. K. S. Iyengar říká, že bojovat s bolestmi hlavy jde dobře s pozicemi obrácenými (např. stoj na hlavě), předklonkovými (např. pluh) a záklonovými (např. velbloud). Akorát je lepší si pozice zařadit do pravidelného cvičení jako prevenci, protože jakmile vám bolest hlavy začne, už je pozdě a je lepší tyto pozice neprovádět. Naopak je lepší si dopřát klidový režim.
Pokud vás bolest opravdu ničí, položte se na záda a soustřeďte se na dech, zapalte si svíčku, pusťte meditační hudbu, rozvoňte si v aroma lampičce levanduli, která skvěle pomáhá právě při bolestech hlavy a dejte si pár minut volna. Protože to je přesně to, po čem tělo touží a co si především zaslouží.
Prevence dalších zdravotních poruch
Pravidelné praktikování jógy, ať už doma nebo na lekci, souvisí s pocitem tělesného zdraví, zlepšuje kvalitu spánku, zmírňuje únavu, a dokonce snižuje body-mass index (ideální váha na vaši výšku). Příznivé účinky má i na pacienty s diabetem 2. typu, zlepšuje známky zánětů v těle nebo funguje jako prevence při srdečním onemocnění.
Podporuje funkci štítné žlázy. Pozitivně se projevila i na osoby s Parkinsonovou chorobou. Jóga zmírní úzkosti, deprese a celkově zlepší kvalitu života. Dokáže nás naučit pozitivně přistupovat k ostatním, a hlavně k sobě samotným. Vždyť ta láska musí vykvést napřed v nás. Jakmile budete milovat a respektovat sami sebe a budete mít plný pohár, potom až může přetéct a tou láskou můžete zahltit i ostatní. Budete spokojeni vy i vaše okolí. Psychicky vám bude dobře, a to je úzce spjato i s vašim fyzickým zdravím.
Psychické zdraví
Kromě fyzického cvičení je součástí jógy také meditace, která dokáže uklidnit duchovní stránku. Kromě pročištění čaker, prohloubení vědomí a uklidnění vaši mysli je jóga také silně spjata se seberealizací, sebeláskou a tím i většinou změnou životního stylu na méně uspěchaný, klidný a vyrovnaný.
Jóga a zvládání stresu
O užitečnosti mluví hned několik odborných prací, kde se potvrzuje, že jóga funguje perfektně při prevenci i léčbě poruch způsobených stresem, nebo také zlepšuje chování dětí ve školách. S odkazem na stres a deprese jóga zlepšuje i sociální vazby. Dokážeme totiž lépe porozumět ostatním a spíš než předávat zlost, budeme předávat lásku. Tím dokážeme ulevit sobě i svému okolí. Navíc se doporučuje v případech léčby závislostí, které jsou považovány za jedny z nejhorších sociálních nemocí dnešní doby. Pomoci tak může třeba i při odvykání kouření.
Jóga je poměrně široký pojem, který zahrnuje různé varianty. Existují druhy jógy jako například bhaktijóga či karmajóga, ty jsou převážně filozoficky zaměřené. Další druhy jsou zaměřené na cílenou práci – hlavně s myslí, mezi nejznámější reprezentanty patří džňánajóga. Pomocí meditací se snaží „ovládnout“ vaši mysl, aby měla pod kontrolou emoce. Výsledek těchto technik je spokojenost a vyváženost myšlenek. Jejich slabou stránkou je fakt, že tyhle filozoficky a psychicky orientované jógy málo pracují s fyzickou složkou, s níž pracuje například hathajóga. Je velmi přínosná pro tělo, ale o to méně pracuje s naší myslí. Hathajóga je velmi oblíbená pro svoje brzké výsledky v pružnosti našeho těla, zacvičit si ji můžete prakticky v každém studiu.
Nejlepší je však mít obě složky harmonicky vyvážené. Dávat svému tělu protažení a posílení, které potřebuje a je pro něj zdravotně prospěšné, stejně jako meditační cvičení a uvolnění naší mysli. Je lékařsky prokázáno, že vyrovnaný jedinec lépe zvládá a odolává nemocem i stresu a má lepší imunitu. Takže šup na podložky dopřát si pár minutek pohody a klidu. Děláme to přece pro sebe😊
Máte nějaké zkušenosti s nemocí či problémem, se kterým vám jóga pomohla? V čem konkrétně? Podělit se o váš příběh můžete v komentářích!
Jsem studenta žurnalistiky z Olomouce, která svůj volný čas věnuje fitness a józe, ke které jsem pořádně pronikla až na druhý pokus. První byl zhruba tři roky zpátky, to jsem odcházela z hodiny pěkně naštvaná, že jsem se nedostala ani do poloviny pozic. O rok později jsem zašla na lekci Hot jógy a měla jsem na to najednou úplně jiný pohled. Začala jsem se kromě jógy zajímat i o seberozvoj. Teď se už snažím mít pozitivní přístup k životu, pořád se učit něco nového a hlavně pracovat na sobě:)