Stoj na hlavě: Jak ho udělat a jaké jsou jeho účinky na naše zdraví?

Stoj na hlavě je pro spoustu z nás velkou výzvou. S námi ale zjistíte, že vlastně vůbec není těžký. Jen je důležité být na něj připravený. V následujícím textu se podíváme, jak udělat stoj na hlavě. Připravili jsme pro vás také povídání o tom, k čemu je tato ásana dobrá a kdo by se jí měl naopak vyvarovat.

V minulém článku jsme si ukázali, jak udělat stoj na hlavě s lokty na zemi, takzvanou širšásánu. Pokud vám nejde, nebo se chcete jen naučit další variantu, čtěte dál. Podíváme se na stoj na hlavě s oporou dlaní.

Stoj na hlavě a jeho účinky

Jaké jsou účinky stoje na hlavě? Má povzbuzující vliv na krevní oběh. Doslova ho nakopne a rozproudí vám krev po celém těle. Proto se hodí ho cvičit zejména po ránu. Tato ásana vás totiž nabije energií a vitalitou.

Přívod krve do mozku zajistí, že budete nejen aktivní, ale i v pohodě. Tento proces napomáhá bojovat proti úzkostem a depresím. Doporučuji zejména pokud jste ve stresu. Uvidíte, že se budete cítit mnohem lépe. Pomáhá nejen po fyzické, ale i psychické stránce. Je prokázáno, že funguje jako prevence proti

  • chronickým respiračním nemocem (astma atd.)
  • cukrovce
  • křečovým žilám

Astma či například senná rýma trápí čím dál tím víc lidí. Stoj na hlavě díky změnám v těle, které provádí, dokáže opravdu pomoci. Pokud jste pokročilí jogín, můžete v této pozici vyzkoušet cvičit také pránájámu. Tím ještě podpoříte účinky pozice na plíce. To ale až tehdy, když si v ní budete jistí a vydržíte v ní delší dobu. Na začátek určitě nic takového neplánujte.

Cukrovka přináší jen trápení. Jejím spouštěčem může být spousta faktorů, u někoho je to genetikou, u jiného zase špatným stravováním. Stoj na hlavě vám pomůže cukrovce předcházet. To samé platí o křečových žilách. Tím, jak se ocitnete v obrácené pozici, umenšíte tlak na žilní chlopně a celý kardiovaskulární systém. Tento proces funguje jako prevence proti varikóze, která trápí především ženy.

Posílíte mozek i rovnováhu

Jak už jsem říkala, tato otočená pozice přivede spoustu krve do mozku. Osvěží ho a nabudí. Má to ale i další výhodu. Kromě výkonu a nálady se vylepší i vaše paměť. Pokud tedy máte stejný problém jako já a neustále na něco zapomínáte, máte o důvod víc se stoj na hlavě naučit. 😊 Ke gingko bilobě můžete zařadit i tuto super ásanu.

No, a nakonec zmiňuji rovnováhu. Posílíte svaly na krku a okolo páteře. Pomůže vám vybudovat stabilní postoj a celkově vylepší vaši stabilitu. Jak sami vidíte, tato ásana má spoustu výhod a přínosu, pro které byste ji měli začít zkoušet co nejdříve! 😊

Naučte se, jak aktivovat zámky

Stoj na hlavě bývá považován za těžší pozici, ačkoliv na něm vlastně nic tak složitého není. Jediný problém je, že většinou nedokážeme zpevnit střed těla. Když jsem ho poprvé zkoušela, vůbec jsem nedokázala ovládat svoje svaly. Byla jsem zmatená. Teď mi to připadá vtipné. Prostě jsem úplně ztratila přehled o svém těle. Tak jsem se rozčilovala a padala, až jsem se zeptala své lektorky, co dělám špatně. Nejsi zpevněná! Byla okamžitá odpověď.

Takže zapojte svaly pánevního dna a svaly spodního břicha. To znamená, že musíte aktivovat Mula bandhu a Uddijána bandhu. Pokud dokážete udržet tyto dva zámky, bude pro vás stoj na hlavě hračka!

Jak se připravit na stoj na hlavě

Pokud jste v životě nezkoušeli stoj na hlavě, určitě si nejprve udělejte pár přípravný ásan. Předejdete tak natažení nějakého svalu nebo v horším případě zranění. Doporučujeme následující ásany:

Pro stoj na hlavě je potřeba nejen aktivovat příslušné svalstvo a zámky v těle. Je také dobré, abyste měli dostatečnou sílu v pažích. Tu vám dodá právě delfín a pes hlavou dolů. Paže nejsou to jediné, co bude tuto ásanu držet. Nicméně vám přijde vhod v nich mít jistotu.

Nezapomeňte se rozehřát a připravit. Před cvičením si určitě si rozhýbejte krk na všechny strany. Dejte si opravdu záležet, ponesete na něm velkou část své váhy. Zbytek zátěže ponesou zápěstí, takže na ně nezapomeňte. Prohýbejte si je, protáhněte je. Abyste se rozehřáli, můžete si udělat pár pozdravů slunce, těmi nikdy nic nezkazíte. 🙂 Jde o komplexní sestavu, která vás skvěle připraví na stoj na hlavě.

Jak udělat stoj na hlavě

Ukážeme si variantu, která je podle mého nejméně náročná. A proto si myslím, že se do toho můžete s radostí pustit! Budete se divit, ale nejspíš ho znáte z hodin tělocviku. 🙂 Pojďme se podívat na to, jak provést stoj na hlavě.

stoj na hlavě

  1. Sedněte si do diamantového sedu a opřete dlaně vedle kolen.
  2. Hlavu opřete o podložku tak, aby se dostaly lokty nad dlaně, v loktech tedy budete mít pravý úhel.

Poznámka: hlavu opřete o místo, které si vyměříte následovně: položte si dlaň na čelo (konec dlaně dejte na kořen nosu), prsty směřují vzhůru. Tam, kde končí prostředníček, tam je ten správný bod! 🙂

  1. Natáhněte nohy, jako kdybyste byli v pozici psa hlavou dolů a dojděte směrem k rukám, kam až to bude možné. Snažte se dostat zadek nad hlavu.

stoj na hlavě

4. Položte si jedno koleno na loket. Už byste měli cítit, jak se těžiště přesouvá jinam.

5. Až si budete jistí, položte i druhou nohu na loket. V této pozici chvilku setrvejte, tlačte do dlaní, hledejte balanc.

POZOR: lokty se nesmí rozjet do stran! Pořád musí být jako dvě rovnoběžky. Pomoct si můžete jógovým páskem, nebo nějakým jiným popruhem. Udělejte si smyčku a navlékněte si jí nad lokty tak, aby je držela na vzdálenost ramen. Díky tomu, že budete moct tlačit do pásku, bude se vám také lépe držet rovnováha.

6. Až si budete jistí, zvedejte pomalu nohy. Žádné švihnutí nahoru nebo poskakování! Pohyb musí být naprosto kontrolovaný. Tahejte nohy vzhůru pomocí břišních svalů.

Můžete se kouknout také na toto video:

YouTube video

Nepřeceňujte své síly, šetřete se

Buďte na sebe mírní! Vím, že to v době, kdy se po nás chce stále lepší a lepší výkon, může zdát divné. Jóga ale není o soutěžení. Není o překonávání bolesti a překračování limitů. Není to sport. Když zkoušíte poprvé nějakou těžkou ásanu, nepřeceňujte se. Nebuďte naštvaní, když to nepůjde. Zítra to zkusíte zase a třeba to půjde o trochu lépe. Máte dost času.

Až se „vyblbnete“, zařaďte pozici dítěte. Zůstaňte v ní třeba i 5 minut a počkejte, až se vám krev vrátí zpátky do nohou a uvolní se krk.

Kdo by neměl cvičit stoj na hlavě

Pokud máte potíže s vysokým krevním tlakem, nebo dokonce s krční páteří, jistě víte, že tohle není pozice přímo pro vás. Stejně tak by se stoji na hlavě měli vyhnout ti z vás, kteří trpí trombózou, mají problémy se srdcem, s očima, ušima a také ledvinami. Obrácené pozice by také neměly provádět ženy při menstruaci.

Doufám, že se vám stoj na hlavě povede. Ne třeba hned, ale jednou určitě. Napište mi do komentáře, jak vám jde! 

Zuzka

Zdroj obrázků: archiv autora

 

29 Shares
  • Ahoj Zuzko.Po dlouhych letech domaciho cviceni se mi dnes poprve povedl polovicni stoj na hlave,ale mam strach to dotahnout do natazeni nohou nahoru.Cvicim jiz 20 let sama a obcas kdyz jedu do Cr tak si zajdu nekam na lekci.Nikdy pred tim jsem si ani na obcasnych lekcich do stoje na hlave netroufla.Jak to dotahnu?Telo mam silne,pravidelne posiluji vlastni vahou,mostuji atd…,ale jen ten strach,ktery me ale dnes opustil pri te polovicni pozici.Diky za radu,ahoj Draha.

  • >
    29 Shares
    Share29