Hatha jóga – Co to je?

O víkendu jsem si při prohlížení starých fotek vzpomněla na jednu mou kamarádku z Ostravy. Seznámila jsem se s ní na škole, ale co jsem pryč, už se vůbec nevídáme. Pavla byla vždycky velký sportovec. Ujet 50 kilometrů na kole pro ni bylo stejně tak namáhavé, jako jsou pro mě dvě hodiny nakupování. Kromě kola se věnovala také józe, aby neměla z jednostranné námahy zkrácené šlachy.

Rozhodla jsem se, že si zavzpomínám na staré časy a napíšu jí, jak se má. Chvíli jsme si vyměňovaly nové informace o našich životech. Když jsem pak začala vyprávět o své nedávno zrozené jógové vášni, nedokázala skrýt pobavení. Přeci jenom, mě poznala v době, kdy jsem snídala studenou pizzu a snažila se eliminovat veškerý pohyb na cestu za školou a někdy i za jídlem. Tedy pokud jídlo typu pizza nepřijelo, za mnou až ke dveřím.

Sama na jógu chodí jednou týdně už tři roky. Pověděla jsem jí svoje začátky a ona mi na oplátku doporučila pár věcí. Již delší dobu navštěvuje jedno studio v Ostravě, kde se jí moc líbí. Letos si vybrala kurzy Hatha jógy. Předtím dávala přednost power józe, ale prý už má plné zuby pozdravu slunce. To já o sobě říci rozhodně nemůžu, nejprve se musíme já a mé slabé ruce naučit chaturangu bez kolen.

zenové oblázky poskládané na sebe

Kam v Ostravě na Hatha jógu

Nemyslím si, že kvůli úžasnému jógovému studiu budu dojíždět každý týden hodinu do Ostravy. Ale pokud jste přímo z města nebo jeho okolí, berte to jako zajímavý tip. Studio se jmenuje Pranava jóga centrum. Vždy, když si hledám nějaká zajímavá místa, kde cvičí jógu, tak mě, pobaví ten cenový rozdíl mezi Středními Čechy (odkud pocházím) a Moravou. Speciálně Pražákům se musejí zdát ceny kurzů jógy na Moravě velmi levné. To platí dokonce i ve větších městech jako je Ostrava, Brno či Olomouc.

Každopádně tento kurz je prý moc fajn, tak pokud nevíte, co s pátečním podvečerem, dejte si trochu do těla.

Adrenalin od toho nečekejte

Co vlastně od Hatha jógy očekávat? Nazvala bych to poklidnou kulturou těla a mysli. Hatha jóga je kombinace cvičení ásan, jógového dechu a relaxace. Každá hodina je trochu jiná, protože není pevně stanovená žádná sestava. Většinou se cvičí hodinu až hodinu a půl.

Jde o to dostat tělo a mysl do rovnováhy a naučit se sebe vnímat jako celek složený z těchto dvou prvků. Po pár lekcích se můžete těšit na pevnější a pružnější tělo, duševní harmonii a zlepšení koncentrace. Sebou vám opět postačí pouze podložka na jógu a pohodlné oblečení.

makro sklenice s čistou vodou

Mně se to líbí, myslím, že cvičení bude hodně podobně jako druhá polovina kurzu pro začátečníky, kam jsem chodila. Ale je také možné, že se pletu. Soudím tak pouze podle Pavlina vyprávění. Ta mi taky doporučila, abych pár hodin před hodinou jógy vypila větší množství tekutin, aby se mohlo tělo lépe pročistit. Hned ve čtvrtek to vyzkouším. Doufám ale, že to nepřepísknu a nebudu se muset místo na dýchání soustředit na plný močový měchýř.

Jde to i z domova

Pokud nejste stejně jako já z Ostravy a ještě jste nenašli vhodné studio ve vašem okolí, tak nezoufejte. Není problém si Hatha jógu zacvičit ve vaší ložnici nebo obýváku. Stačí vám k tomu volný byt bez skotačících dětí, podložka a příjemná atmosféra. Využít k tomu můžete DVD s jógou. Já sama o nákupu něčeho podobného uvažuji. Je to jako mít svou malou instruktorku nebo instruktora jógu zavřeného v krabičce, odkud vám neuteče.

23 Shares
>
23 Shares
Share23